informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Samsung wraz z programem Solve for Tomorrow na Drugich Ogólnopolskich Mistrzostwach IT

Samsung wraz z programem Solve for Tomorrow na Drugich Ogólnopolskich Mistrzostwach IT

Wydarzenia / 2023.10.05

Już za chwilę startują Ogólnopolskie Mistrzostwa IT, które są świetną okazją, aby zaprezentować młodym ludziom nowoczesne technologie cyfrowe, towarzyszące nam obecnie niemal w każdym obszarze życia. Podczas wydarzenia odbędą się m.in. warsztaty Design Thinking w oparciu o metody stosowane w programie Solve for Tomorrow, a także spotkania z finalistami drugiej edycji programu. Mistrzostwa odbędą się w dniach 6-8 października b.r. w Poznań Game Arena.

„Zaprogramuj swoją przyszłość” – pod takim hasłem odbędzie się druga edycja Ogólnopolskich Mistrzostw IT. Celem wydarzenia jest zmotywowanie młodych ludzi do rozwijania swojej ścieżki zawodowej w kierunku branży techniki informatycznej. Dzięki tej inicjatywie młodzież ma niepowtarzalną okazję, by w jednym miejscu sprawdzić swoją wiedzę o najnowszych rozwiązaniach IT, poznać nowoczesne produkty i technologie.

Szczególnie miejsce podczas Mistrzostw zajmują też seminaria dla nauczycieli. W tym roku ambasadorzy programu Solve for Tomorrow poprowadzą warsztaty z myślenia projektowego Design Thinking. To właśnie przy pomocy tej metody swoje pomysły doskonalą półfinałowe zespoły programu Solve for Tomorrow. Zgodnie z Design Thinking to użytkownik jest najważniejszy i kluczowe jest poznanie jego potrzeb, problemów i marzeń. Na ten proces składa się 5 etapów: empatyzacja, definiowanie problemu, generowanie rozwiązań, prototypowanie i testowanie. Metoda ta – wciąż stosunkowo rzadko wykorzystywana w polskich szkołach – pozwala zdobyć młodym ludziom kluczowe kompetencje przyszłości, takie jak kreatywność, krytyczne myślenie, współpraca, komunikacja i empatia, które będą niezbędne na przyszłym rynku pracy.

Mistrzostwa IT będą także świetną okazją do spotkania z trzema zespołami, które dotarły do finału II edycji Solve for Tomorrow. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego Spark Academy w Poznaniu opowiedzą o swoim pomyśle na przewodnik dla rodziców z perspektywy nastolatka w formie aplikacji na telefon. Celem przewodnika jest pomoc rodzicom w zrozumieniu świata młodych ludzi i ich codziennych zmagań, a także zwiększenie świadomości, jak można ich wspierać w tym trudnym okresie. Z kolei uczennice z  Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni opowiedzą o swoim projekcie gry, która ma na celu budowanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży, a także zmotywowanie innych do wdrożenia w codziennym życiu przyjaznych dla środowiska nawyków. Drużyna z Zespołu Szkół, Technikum im. Stefana Bieszka w Chojnicach zwróciła uwagę na problem z nawiązywaniem znajomości wśród młodych ludzi. Dlatego też stworzyła aplikację „UniTy” – „Różni, a tacy podobni”, która ma na celu wspieranie rozwoju zainteresowań oraz budowanie relacji wśród młodych ludzi.

Ponadto podczas trwania Mistrzostw IT będzie dostępne stoisko informacyjne poświęcone programowi Solve for Tomorrow. Na stoisku uczestnicy będą mogli uzyskać tzw. Bilet do przyszłości, czyli specjalne zaproszenie do Solve for Tomorrow, oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo przygotować zgłoszenie do programu.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Obecnie trwa nabór do III edycji Solve for Tomorrow, czyli wyjątkowego programu edukacyjnego, w ramach którego młodzi ludzie mogą zdobyć kompetencje przyszłości, nawiązać znajomości z rówieśnikami z całej Polski oraz wygrać cenne nagrody. Aby zgłosić się do programu, wystarczy zebrać zespół i poszukać rozwiązania na zidentyfikowany problem, który odpowiada na jedno z wyzwań współczesnego świata. Zainteresowani mogą wybierać spośród jednego z czterech obszarów: Zdrowia, Bezpieczeństwa, Klimatu lub Integracji. Zatem mogą to być projekty związane z dobrostanem psychicznym, bezpieczeństwem fizycznym, ale także tym cyfrowym, wszelkimi kwestiami dotyczącymi ochrony naszej planety czy też szeroko rozumianymi problemami społecznymi.

W programie mogą wziąć udział uczniowie i uczennice klas 1-4 szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami: nauczycielami, pracownikami bibliotek, świetlic środowiskowych czy domów kultury. Zgłoszenia należy podsyłać poprzez formularz dostępny na stronie: https://solvefortomorrow.pl/ do 31 października b.r.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe