informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
SUNEX w I kwartale br. wypracował rekordowe wyniki

SUNEX w I kwartale br. wypracował rekordowe wyniki

Wyniki finansowe / 2021.05.11

SUNEX S.A. opublikował raport finansowy za I kwartał 2021 r. W tym okresie czołowy producent i dystrybutor innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii osiągnął rekordowe wyniki.  Przechody w ujęciu r./r. zwiększyły się o 15,1% do 23 mln zł, a wynik na działalności operacyjnej poprawił się o 62,8% do 2,6 mln zł. Zarząd SUNEX jest przekonany, że spółka będzie nadal korzystać na dynamicznym rozwoju branży OZE.

SUNEX osiągnął w I kwartale br. rekordowe wyniki finansowe. Od stycznia do marca br. uzyskał 23 mln zł przychodów, czyli o 15,1% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z tego obroty na rynku krajowym zwiększyły się o 1,5% do 8,4 mln zł pomimo najcięższej od wielu lat zimy. Na rynkach zagranicznych przychody wzrosły o blisko 25% do 14,6 mln zł. Udział eksportu zwiększył się tym samym do poziomu około 63,4%, przy czym dominujący pozostaje rynek niemiecki.

Producent i dystrybutor innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii w ujęciu r./r. poprawił jednocześnie wynik na działalności operacyjnej o 62,8% do blisko 2,6 mln zł. Z kolei wynik na działalności operacyjnej z uwzględnieniem amortyzacji (EBITDA) zwiększył się o 67% do ponad 3,4 mln zł. Spółka w pierwszym kwartale br. wypracowała blisko 1,9 mln zł zysku netto w porównaniu do 0,2 mln zł rok wcześniej. Wartość kapitałów własnych w ciągu 12 miesięcy zwiększyła się o 29,2% do 34,2 mln zł.

- Początek roku był dla nas bardzo udany. Był to jednocześnie rekordowy pierwszy kwartał w historii spółki, w którym zwielokrotniliśmy wynik netto w ujęciu rok do roku. W tym okresie uruchomiliśmy zautomatyzowaną linię do produkcji zasobników C.W.U. Ponieważ zapotrzebowanie na tego typu wyroby utrzymuje się przez cały rok, miało to również istotny wpływ na spłaszczenie wahań związanych z sezonowością sprzedaży - podkreślił Romuald Kalyciok, Prezes Zarządu SUNEX S.A.

Bieżąca sytuacja związaną z pandemią COVID-19 nie miała wpływu na popyt na oferowane produkty. Zauważalny był jednak wzrost cen niektórych surowców do produkcji i kosztów logistycznych. - Staramy się na bieżąco modyfikować oraz usprawniać procesy logistyczne i produkcyjne, a także prowadzimy stały monitoring kosztów własnych. W efekcie chcemy z jednej strony w jak najmniejszym stopniu przerzucać wzrost cen na klientów, a z drugiej strony zapewnić trwały wzrost rentowności - stwierdził Romuald Kalyciok.

Spółka działa w branży związanej z odnawialnymi źródłami energii oferując szeroką gamę urządzeń stosowanych zarówno w technice grzewczej oraz technice solarnej, a także bogatą propozycję podzespołów i elementów montażowych stosowanych w obu tych technikach. - Rozwój branży OZE nie tylko w Polsce, ale i Europie powoduje, że perspektywy naszego dalszego wzrostu i rozwoju oceniamy jako bardzo dobre. Podejmowane przez nas działania w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań oraz automatyzacji i robotyzacji produkcji, wpasowują się również w obecne kierunki i plany rozwoju rynku polskiego i rynków europejskich, zarówno w krótko jak i długoterminowej perspektywie – dodał Romuald Kalyciok.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe