informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Świetne wyniki IKEA Retail w Polsce za rok finansowy 2012

Świetne wyniki IKEA Retail w Polsce za rok finansowy 2012

Nieruchomości / 2012.10.26

Dzisiaj IKEA Retail Sp. z o.o. ogłosiła swoje wyniki za rok finansowy 2012 (trwający od 1 września 2011 roku do 31 sierpnia 2012 roku). Przychody ze sprzedaży w Polsce wyniosły 1,91 miliarda złotych, co oznacza wzrost aż o 12,2%  w porównaniu do poprzedniego roku finansowego. O 5,5% wzrosła natomiast liczba osób odwiedzających polskie sklepy IKEA - łącznie było ich 19,2 miliona.
 

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Polakom za zaufanie, jakim obdarzyli IKEA, co odzwierciedlają osiągnięte przez nas wyniki oraz wzrost liczby odwiedzających nasze sklepy w Polsce. Słuchając uważnie naszych klientów przez ostatnie lata, obiecaliśmy inwestycje w rozwój sklepów, produktów oraz dostosowanych do ich potrzeb, inspirujących rozwiązań do domu. Działania, które podjęliśmy w sklepach, oraz aktywności związane z obchodami 50-lecia współpracy z Polską pozwoliły nam zbudować jeszcze bliższe relacje z Polakami. Wiemy, że dom jest dla nich najważniejszy, a ponieważ w większości mieszkają na małych powierzchniach, IKEA oferuje im sprytne rozwiązania. Dzięki nim mogą aranżować swoje mieszkania zgodnie z sytuacją życiową i własnym stylem oraz znaleźć proste pomysły na zmianę wystroju w przystępnych cenach. Ponadto w dzisiejszych czasach, kiedy życie staje się jeszcze droższe, coraz ważniejsze stają się ekologiczne rozwiązania umożliwiające dodatkowe oszczędności, jak np. oświetlenie LED. IKEA promuje więc ideę zrównoważonego życia w domu, która pozwala nie tylko ograniczyć codzienne wydatki, ale także wpływ na środowisko naturalne” - powiedział Walter Kadnar, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce.

Podsumowanie inwestycji w roku finansowym 2012

W roku finansowym 2012 jedną z największych inwestycji IKEA w Polsce było rozpoczęcie budowy nowego, większego sklepu we Wrocławiu. Prace rozpoczęły się wiosną 2012 roku. Po ich zakończeniu, sprzedaż mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz będzie prowadzona na dwóch piętrach. W nowym obiekcie o powierzchni całkowitej 37 795 m2 klienci znajdą mnóstwo sprytnych rozwiązań i inspiracji dla swojego domu. Sklep będzie zbudowany zgodnie z najlepszymi standardami ekologicznymi, jakie wypracowała IKEA. W czerwcu 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu produkcyjnego Swedspan, należącego do Grupy IKEA, w gminie Orla, który obejmuje zakład produkujący ultra-cienkie płyty HDF (płyty drewnopochodne o dużej gęstości), tartak oraz zakład, w którym płyty są przycinane na wymiar i foliowane. Inwestycja ta to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie kompleksów produkcyjnych tego typu na świecie. Obecnie zakład zatrudnia ponad 250 osób, w większości mieszkańców regionu Podlasia.

Inwestycje w roku finansowym 2013

W październiku 2012 roku (rok finansowy 2013) IKEA uzyskała pozwolenie na budowę kolejnego magazynu zewnętrznego. Otwarcie obiektu przy al. Roździeńskiego w Katowicach zaplanowano na maj 2013 roku. W styczniu 2012 roku podobny magazyn został otwarty na warszawskim Targówku. W 2013 roku spółki z grupy IKEA planują rozpoczęcie budowy swojego nowego sklepu wraz  z dwupoziomowym centrum handlowym w Lublinie. Nowa inwestycja zlokalizowana na 29-hektarowej działce u zbiegu al. Spółdzielczości Pracy i ul. Nasutowskiej, będzie jednym z największych obiektów handlowych we wschodniej Polsce. Sklep IKEA będzie miał powierzchnię ponad 30 000 m2, natomiast centrum handlowe budowane przez spółkę Inter IKEA Centre Polska - 80 000 m2. Samo centrum pomieści około 150 najemców, w tym m.in. hipermarket Tesco, pięć marek odzieżowych firmy LPP S.A. oraz sklep Home & You. Przewidziana jest także budowa parkingu na 3 000 miejsc postojowych. Otwarcie sklepu oraz centrum handlowego IKEA w Lublinie zaplanowano na 2014 rok. Koszt całej inwestycji wyniesie 650 milionów złotych. Wiosną 2013 roku rozpocznie się rozbudowa i modernizacja Parku Handlowego Bielany we Wrocławiu, realizowana przez Inter IKEA Centre Polska. W ramach inwestycji powierzchnia handlowa zostanie zwiększona niemal dwukrotnie - do 145 000 m2. Dzięki temu obiekt pomieści aż 200 sklepów - prawie trzy razy więcej niż dotychczas. Rozbudowana zostanie część restauracyjna, dostępne będą także miejsca do relaksu i organizacji różnego rodzaju imprez. Dodatkowo klienci będą mogli korzystać z nowoczesnego 8-salowego kina Helios oraz parkingu na 4 700 miejsc postojowych. Nowa część Parku Handlowego Bielany zostanie wybudowana w miejscu dawnego sklepu IKEA. Koszt inwestycji wynosi 205 milionów złotych. Po jej zakończeniu, Park Handlowy Bielany będzie największym centrum handlowym w Polsce. Mieszkańcy Wrocławia i regionu będą mogli robić w nim zakupy w 2014 roku. Inwestycje w odnawialne źródła energii.

Oprócz budowy nowych obiektów, IKEA stale inwestuje także w odnawialne źródła energii, aby ograniczyć wpływ swojej działalności na środowisko naturalne. Po zakupie we wrześniu 2011 roku od grupy Martifer dwóch działających farm wiatrowych na Podkarpaciu za kwotę blisko 214 milionów złotych, IKEA zobowiązała się do nabycia trzeciej takiej farmy, która jest obecnie budowana w Rymanowie. Zakończenie prac budowlanych farmy o mocy 26 MW zaplanowano na wiosnę 2013 roku. Inwestycja w farmy wiatrowe na Podkarpaciu umożliwia produkcję energii na poziomie zapotrzebowania 16 sklepów IKEA i jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji firmy w odnawialne źródła energii.

źródło: ikea/pięknydom24.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe