Toshiba restrukturyzuje dział PC
Toshiba Corporation ogłosiła, że planuje zwiększenie tempa restrukturyzacji działu PC, co pozwoli skupić się na dochodowym rynku B2B oraz na kontrolowanych zmianach w dziale B2C, gdzie planowane kroki będą zmierzać do redukcji i ograniczeń działalności, w tym również do wycofywania się z niektórych rynków. Te działania mają na celu przede wszystkim zapewnienie stałej dochodowości w przyszłości.
Działalność Toshiba w obszarze B2B będzie poszerzana o nowych klientów i nowe przedsięwzięcia. Firma rozwinie swój szeroki asortyment rozwiązań od stacji roboczych po tablety, a także zdywersyfikuje swoje kanały sprzedażowe dla klientów biznesowych. Jednocześnie rozwiązania Toshiba będą wzmocnione poprzez wykorzystanie różnorodnych możliwości aktualnych partnerów biznesowych firmy.
Firma postawi ponadto na rozwój sektora IoT (Internet Rzeczy). Poprzez wykorzystywanie swoich silnych stron na rynku technologii PC (m.in. BIOS, systemów zabezpieczających, bezprzewodowych oraz typu High Density), Toshiba wciąż będzie oferować nowatorskie produkty i usługi IoT w obszarach takich jak: infrastruktura społecznościowa, chmura, opieka zdrowotna, urządzenia gospodarstwa domowego. Poprzez rozwijanie sektora IoT z wykorzystaniem własnych technologii łączności Toshiba przyspieszy budowanie modelu biznesowego, który nie opiera się tylko na sprzedaży sprzętu komputerowego, ale również uwzględnia rozwój kluczowych dla firmy rozwiązań i usług. Według prognoz sprzedaż w dziale B2B ma wzrosnąć o 50% do 2016 roku włącznie. Na rynku B2C Toshiba przekształci swój dotychczasowy model, który jest zależny od ilości sprzedaży. Firma wycofa się z niedochodowych rynków i zoptymalizuje działania w krajach, w których sprzedaż jest na niskim poziomie.
W przyszłości działalność B2C Toshiba będzie koncentrować się na rynkach krajów rozwiniętych, gdzie będą one mogły być również wspierane za sprawą współpracy z działem B2B. W dalszej kolejności, firma będzie ograniczać koszty związane z zaopatrzeniem i dystrybucją poprzez zmniejszanie liczby platform, optymalizację globalnych procesów biznesowych oraz delegowanie poza Japonię niektórych zadań biur sektora PC. Efektem restrukturyzacji będzie także redukcja zatrudnienia: w ciągu fiskalnego roku ogólna liczba pracowników zmniejszy się o 900, co stanowi ponad 20% personelu z działów PC, wykluczając fabryki. Tym samym koszty zostaną zredukowane o ponad 20 miliardów jenów względem 2013 roku. Dzięki działaniom, których wdrażanie zostało rozpoczęte w zeszłym roku, dział PC zanotował dodatni przychód w pierwszym kwartale obecnego roku fiskalnego. Mimo to, na rynku przewidywane są tylko niewielkie wzrosty, a zmiany, o których mowa powyżej, są konieczne w celu zabezpieczenia stałego zysku.
źródło: toshiba/informacjebranzowe.pl