Wonga.com wspiera maraton programistyczny HackWAW i nagradza innowacyjny projekt
W sobotę 20 września w Warszawie odbył się coroczny hackathon HackWAW, czyli maraton programowania, w trakcie którego pasjonaci nowych technologii opracowywali wspólnie nowe autorskie rozwiązania związane z szeroko rozumianą tematyką nowoczesnych płatności. Jeden z liderów sektora digital finance, firma wonga.com – która objęła wydarzenie swoim patronatem – nagrodziła najlepszy zespół projektowy, który stworzył aplikację pomagającą konsumentom w optymalizacji decyzji finansowych.
Twórcza atmosfera pracy, nowatorskie projekty i unikatowe pomysły na rozwiązania łączące świat finansów i technologii to kwintesencja tegorocznej edycji HackWAW, zorganizowanej pod hasłem „Bitcoin & Payments”. W tym roku wydarzenie zgromadziło łącznie około 70 programistów i projektantów, którzy mieli za zadanie w ciągu jednego dnia wymyślenie i stworzenie prototypu projektu związanego z tematem płatności oraz ich alternatywnymi środkami (jak Bitcoin), a następnie zaprezentowanie go jury i publiczności.
Zwycięzcy z pomysłem na symulator decyzji finansowych
Firma Wonga – jeden z globalnych liderów w obszarze digital finance, a zarazem patron wydarzenia – przyznała w trakcie hackathonu nagrodę za najlepszą aplikację z zakresu edukacji finansowej – FinTech Social Impact. Wyróżnienie to otrzymał zespół studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, w skład którego weszli Artur Kozak, Olaf Tomalka i Olga Traczyk. Opracowane rozwiązanie - aplikacja Symulator Finansowy - umożliwia konsumentom optymalizowanie decyzji, które mają wpływ na ich kondycję finansową. Symulator pomaga przewidzieć konsekwencje różnych zdarzeń, np. zepsucia samochodu, w zależności od dokonanego wyboru działania. Aplikację można potraktować jako grę decyzyjną, gdzie użytkownik ściga się z innymi na dobre decyzje finansowe lub pomocne narzędzie w zarządzaniu budżetem domowym w realnym świecie.
- Nagroda FinTech Social Impact została przygotowana z myślą o projektach, które w zakresie digital finance rozwiązują realny problem konsumenta – mówi Marcin Borowiecki, dyrektor zarządzający wonga.com w Polsce i mentor w trakcie hackathonu. – Uczestnicy HackWAW, którzy walczyli o naszą nagrodę, mieli za zadanie stworzenie aplikacji, która skutecznie edukuje w zakresie finansów, a zatem nie tylko dostarcza wiedzy, ale też mierzy stopień jej przyswojenia i użyteczności. Nagrodzona aplikacja wykorzystuje algorytm do rozwiązania konkretnego problemu, jakim jest wciąż duża niepewność Polaków przy podejmowaniu decyzji finansowych. Z licznych badań wynika, że konsumenci, szczególnie w młodszych grupach wiekowych, mają problemy z właściwym zarządzaniem pieniędzmi na szybko zmieniającym się rynku usług finansowych.
Symulator Finansowy ma potencjał na bycie narzędziem, które będzie skutecznie edukować w tym zakresie, pokazując pozytywne i negatywne konsekwencje naszych działań dla domowego budżetu – dodaje Borowiecki.
Każdy z twórców nowego rozwiązania otrzymał od firmy Wonga nagrodę rzeczową oraz możliwość dalszej współpracy przy rozwoju projektu ze spółką w Polsce. Na HackWAW nagrodzono też m.in. aplikację mobilną do dawania napiwków za pomocą bitcoinów oraz aplikację motywującą do ruchu i aktywnego trybu życia poprzez zakłady ze znajomymi.
Innowacje na polskim rynku finansowym
Jak podkreśla Marcin Borowiecki, innowacyjne rozwiązanie musi być przede wszystkim użyteczne – sama oryginalność i zaawansowanie algorytmu nie wystarczają. Rynek finansów osobistych jest dziedziną, w której prokonsumeckie innowacje w zakresie technologii są na wagę złota, stąd coraz więcej imprez hackathonowych, które skupiają się wyłącznie na tym temacie (obok tegorocznego HackWAW w listopadzie odbędzie się Startup Weekend poświęcony cyfrowym finansom). W Polsce firma Wonga jest pionierem prokonsumenckich rozwiązań w sektorze pozabankowym, których wehikułem są nowe technologie. Firma m.in. jako pierwsza firma pożyczkowa rozpoczęła współpracę z BIK oraz umożliwiła spłatę pożyczki w systemie pay-by-link. Najnowszym projektem firmy jest autorski Program Korzyści - unikalne rozwiązanie oparte o analizę danych dotyczących historii kredytowej klientów. Rozwiązanie promuje konsumentów spłacających rzetelnie i mających dobrą historię kredytową w BIK, oferując tańsze pożyczki nawet do 50%, a także motywując do terminowych spłat. Z kolei na arenie międzynarodowej unikalny algorytm oceny ryzyka kredytowego firmy doceniony został m.in. w konkursach TechCrunch Europas czy Webby Awards.
źródło: wonga.com/informcjebranzowe.pl