informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Sprawdź, jak dostać dofinansowanie
Neptun Energy

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Sprawdź, jak dostać dofinansowanie

Finanse / 2023.02.22

Od początku roku obowiązują nowe, korzystniejsze warunki dofinansowań w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Od początku roku obowiązują nowe, korzystniejsze warunki dofinansowań w ramach programu „Czyste Powietrze”. Z uwagi na trwający stan zagrożenia epidemicznego, trudną sytuację geopolityczną czy szalejącą inflacje gwałtownie wzrosły również ceny w sektorze źródeł ciepła. Przeczytaj jak zaoszczędzić pieniądze i otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domu czy wymianę pieca.

O programie „Czyste Powietrze” w dwóch słowach

To pierwszy ogólnopolski program, który został uruchomiony we wrześniu 2018 roku i od samego początku miał na celu walkę ze smogiem czy zniwelowanie przestarzałych pieców tzw. „kopciuchów” wykorzystywanych do ogrzewania domów. Za realizację programu odpowiadają Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Jak wskazała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w czasie od 19 września 2018 roku do 20 stycznia 2023 r. w ramach programu Czyste Powietrze zarejestrowano 543 tys. wniosków.  Oznacza to, że zainteresowanie programem jest duże.

Dotację finansową w ramach dotacji można otrzymać na:

 

·        wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznej;

·        wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;

·        instalację CO i CWU;

·        wymianę starego pieca - kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) – na nowoczesne źródło ciepła;

·        audyt energetyczny;

·        ocieplenie ścian, stropu, podłogi;

·        wymianę okien, drzwi, bramy garażowej.

 

 - Polacy coraz chętniej sięgają po odnawialne źródła energii, a programy wspierające konsumentów  w dążeniu do korzystania z zielonej energii – mówi Szymon Masło, prezes zarządu Neptun Energy. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie zarówno instalacjami, jak i pompami ciepła.

Jakie zmiany wprowadzono w programie „Czyste powietrze” 2023?

·        Podwyższone zostały progi dochodowe. Jak podało Ministerstwo, przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną odpowiednio z 900 do 1 090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1 526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

·        Zmianie ulega sposób składania wniosku o dofinansowanie. Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji lub dotacji z prefinansowaniem można składać wyłącznie poprzez serwis gov.pl;

·        Podwyższona kwota dotacji;

·        Zmiana w programie dotycząca pakietu dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynku.

 

 

 

·        Możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie;

·        Możliwość uzyskania środków na zakup pieca na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3 (budynek podłączony do sieci dystrybucji gazu);

·        Urealniane kwoty dotacji;

·        Eliminacja możliwości uzyskania środków na wymianę kotła na biomasę drzewną, którego emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3;

·        Zmiany w ofercie bankowej, czyli w Kredycie Czyste Powietrze. Środki będzie otrzymać nawet 6 miesięcy przed rozpoczęciem inwestycji.

·        Dofinansowanie będzie udzielane w odniesieniu do kosztów netto, co pozwoli na ujednolicenie zasad wyliczania kwoty.

 - Cieszę się, że program jest cały czas modyfikowany i przede wszystkim – kontynuowany – mówi prezes Masło. – Liczymy, że większa liczba beneficjentów będzie miała dostęp do programu, a rynek OZE w Polsce tym samym będzie się zwiększał. Zmiany w samym programie oceniam na plus. Istotne jest, by Polacy zadbali o termomodernizację, a także wybierali odnawialne źródła energii. Uproszczone wnioski o płatność być może zachęcą większą liczbę konsumentów do skorzystania z programu.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe