informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
5 noworocznych postanowień, które pozwolą oszczędzać

5 noworocznych postanowień, które pozwolą oszczędzać

Finanse / 2021.01.20

Rok 2020 był dla większości z nas trudny, obfitował w wiele nieoczekiwanych wyzwań, którym musieliśmy sprostać. Znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości, do której musieliśmy się dostosować i przywyknąć. Według badania PwC „Nowy obraz polskiego konsumenta”, aż 1/3 z nas zauważyła w ostatnim okresie spadek dochodów, a ponad 40% jest przekonanych, że w ciągu najbliższych miesięcy ich wydatki w gospodarstwie domowym wzrosną. Początek 2021 to zatem idealny moment, by podjąć postanowienia, które pomogą poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii oraz zapewnić sobie i naszym bliskim większy komfort i bezpieczeństwo.

Postanowienie nr 1 -  kontroluj domowy budżet

Wskazane powyżej badanie PwC podaje, że ¼ z nas oszczędza teraz więcej niż przed pandemią. Nic dziwnego - niepewna sytuacja ekonomiczna i kryzys, który obserwujemy, nie wpływa pozytywnie na nastroje konsumenckie. Początek roku to idealny moment na zrewidowanie domowego budżetu i redukcję wszystkich zbędnych wydatków. Pomocne będzie w tym prowadzenie domowego budżetu - wciąż 40% Polaków nie spisuje swoich wydatków, a 23% za powód podaje brak czasu. Warto jednak poświęcić chociaż dwie godziny w miesiącu na sporządzenie listy wydatków - ręcznie, w Excelu lub korzystając z wielu darmowych szablonów czy aplikacji - i sprawdzić, gdzie i jak wydajemy pieniądze. Wtedy o wiele łatwiej jest uszczelnić budżet i zacząć oszczędzać chociażby niewielkie kwoty, które pozwolą zbudować poduszkę finansową na trudniejszy czas. 

Postanowienie nr 2 – oszczędzaj na mediach

W realizacji postanowienia nr 1 mogą pomoc efektywne oszczędności na mediach. Nie mamy wpływu na wzrost wszystkich cen, ale w niektórych wypadkach możemy zapobiegać ich skutkom. Każdy właściciel domu czy mieszkania zauważył, że koszty eksploatacji są rokrocznie  coraz wyższe. W większości miejscowości na stałe urosły bądź urosną  opłaty za wywóz śmieci, coraz droższa staje się również woda czy centralne ogrzewanie. Jednak niechlubnym bohaterem wzrostów cen jest energia elektryczna. Dużym wyzwaniem dla domowych budżetów w tym roku będzie wprowadzona od 1 stycznia 2021 roku opłata mocowa, która podniesie miesięczne kwoty na rachunkach od 1,87 do nawet 10,46 zł miesięcznie. Wydaje się, że to niewiele, jednak - jak wskazują wyliczenia firmy Sunday Polska - w ciągu ostatnich 20 lat cena 1 kWh wzrosła dla klienta indywidualnego aż o 70%, a tylko w perspektywie 2019-2020 kwoty, które płacimy dostawcom energii, wzrosły o 12%. Niestety spodziewajmy się, że tendencja ta będzie się utrzymywać i będziemy musieli ponosić coraz wyższe koszty. Sposobem na uniknięcie opłaty mocowej a tym samym wyższych rachunków za prąd, dla właścicieli domów może być np. własna elektrownia słoneczna, czyli instalacja paneli fotowoltaicznych, które gwarantują oszczędności i uniezależnienie się od rynkowej ceny energii elektrycznej.

Postanowienie nr 3 - dbaj o powietrze w okolicy

Pomimo tego, że zimy są coraz łagodniejsze i temperatura w ciągu dnia rzadko spada poniżej zera, nie oznacza to, że problem smogu zniknął.  Zwłaszcza w regionie południowej i centralnej Polski, stan powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia. W naszym kraju w największym stopniu za smog odpowiadają tzw. kopciuchy – nieekologiczne piece, emitujące ogromne ilości szkodliwych substancji do atmosfery. W połączeniu z faktem, że wciąż ogromna część domów w Polsce jest nieocieplona (ok. 3,6 miliona) i nieefektywna energetycznie, do naszej atmosfery wprowadzane są szkodliwe związki chemiczne, takie jak tlenek azotu, siarki, węgla i węglowodorów aromatycznych oraz metale ciężkie, a także benzo(a)piren i pyły zawieszone PM2,5 i PM10. Przedostające się do oskrzeli i krwi cząstki pyłu PM2,5  i P10 zwiększają ryzyko zachorowania na wiele chorób, takich jak nowotwór, choroby układu oddechowego, nerwowego, krwionośnego. Pozbywając się starych pieców poprawiamy stan powietrza w okolicy i troszczymy się o zdrowie swojej rodziny oraz wszystkich w swoim najbliższym otoczeniu - zwłaszcza dzieci i osób starszych, którzy są szczególnie narażeni na szkodliwość smogu. Aby wyeliminować emisję trujących substancji do atmosfery, warto skorzystać z wielu regionalnych i krajowych programów. W wielu miastach prowadzona jest akcja „Wymień kopciucha”, która oferuje dotacje na wymianę pieca na nowsze, bardziej ekologiczne urządzenie. Jeżeli chodzi o programy krajowe, można skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, który oferuje  dotację pieniężną na wymianę przestarzałego kotła na inne, bardziej ekologiczne rozwiązanie: kocioł 5 klasy (na pellet lub eko-groszek) czy instalację gazową, a także pompę ciepła czy panele fotowoltaiczne, które pozwalają na bezemisyjną produkcję ciepła czy prądu. Z danych opracowanych przez Sunday Polska wynika, że 25 lat działania paneli fotowoltaicznych to aż 21 375 ton CO2 mniej w atmosferze!

Postanowienie nr 4 - zadbaj o bezpieczeństwo i niezależność

Z roku na rok w naszych domach pojawia się coraz więcej elektronicznych urządzeń, które usprawniają codzienne funkcjonowanie, a obecnie w wielu wypadkach również pracę. Oznacza to jednak, że dostawy prądu muszą być stałe i niezawodne, a niestety nie wszędzie i nie zawsze tak się dzieje. Nawet sekundowe przerwy w dostawach - oprócz tego, że są frustrujące - mogą mieć negatywny wpływ na działanie urządzeń i doprowadzić do awarii oraz konieczności ponoszenia kosztów naprawy czy nawet wymiany urządzeń na nowe, czyli z reguły jeszcze wyższych kosztów. Tym bardziej warto rozważyć instalację systemów, które pozwolą nam samodzielnie wytwarzać energię: prąd - jak panele fotowoltaiczne i ciepło: pompy ciepła. Zapewniają one bezpieczeństwo i stały dopływ energii, bez względu na sytuację. Dają także poczucie niezależności zarówno od przerw w dostawach czy awarii, jak  i podwyżek cen. Pozwalają więc efektywnie zrealizować postanowienia o mądrych inwestycjach, dających kontrolę nad domowym budżetem i oszczędnościach, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko.

Postanowienie nr 5 - postaw na mądre inwestycje

Rozwój technologii pozwala  właścicielom domów na przeprowadzenie wielu inwestycji, które gwarantują oszczędność pieniędzy, większą wygodę i komfort a także przyczyniają się do ochrony środowiska. Najpopularniejszymi z nich są obecnie wszystkie te, które są dofinansowane z państwowych programów, czyli kompleksowa termomodernizacja domu, montaż instalacji gazowej, instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła. Pozwalają one inwestorom indywidualnym generować duże oszczędności pieniędzy i energii, która dodatkowo jest produkowana w sposób bardziej ekologiczny.  Rok 2021 to świetna okazja, by takie inwestycje poczynić, ponieważ możemy skorzystać z szeregu rozwiązań – wspomnianego już programu „Czyste Powietrze”, ulgi termomodernizacyjnej czy atrakcyjnych ofert i promocji od producentów takich rozwiązań. W zależności od powierzchni domu i wybranych rozwiązań, uzyskane oszczędności mogą wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dzięki wsparciu w postaci dotacji czy zwrotu podatku łatwiej jest zmodernizować budynek, który staje się bardziej nowoczesny, jego wartość rośnie, a domownikom mieszka się o wiele bardziej komfortowo. - Inwestycjami w tańszą energię i bardziej pasywny dom interesuje się dzisiaj wielu właścicieli domów i nic w tym dziwnego, bo generuje to szereg korzyści. Dla przykładu dzięki panelom fotowoltaicznym nie tylko możemy maksymalnie zminimalizować rachunki za prąd o kilka tysięcy złotych, w zależności od metrażu domu czy mocy fotowoltaiki, ale także uzyskamy znaczące zwroty. W programie „Czyste powietrze” na  fotowoltaikę wraz z pompą ciepła możemy uzyskać od 18 500 złotych, a jeżeli dołożymy do tego kompleksową termomodernizację, możemy otrzymać na ten cel kwotę w wysokości  nawet do 37 000 zł – mówi Olga Muras, Dyrektor Realizacji z firmy Sunday Polska. - Początek roku 2021 to świetna okazja na przyjrzenie się takim inwestycjom. Zima – oczywiście bez wyjątkowo obfitych opadów śniegu to, wbrew pozorom, bardzo dobry okres na założenie instalacji fotowoltaicznej. Taka inwestycja pozwoli już w tym sezonie - od marca do października, uzyskać najwięcej energii, a co za tym idzie, znaczące oszczędności.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe