informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Aktualne trendy technologiczne w zakresie ochrony i zabezpieczeń

Aktualne trendy technologiczne w zakresie ochrony i zabezpieczeń

Technologie / 2017.03.08

Skomplikowana sytuacja geopolityczna, zwłaszcza toczące się konflikty, kryzys uchodźczy oraz wciąż powolne ożywienie gospodarcze po niedawnym kryzysie finansowym, stawiają coraz większe wyzwania przed ekspertami z zakresu ochrony i zabezpieczeń. Szansą na sprostanie tym wyzwaniom są nowe technologie. Szybka transmisja danych, big data czy deep learning stają się integralnymi elementami coraz bardziej zaawansowanych systemów zabezpieczeń.

Także rosnąca popularność i dostępność urządzeń działających w ramach Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things) sprawia, że ich producenci muszą zwrócić szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa i ochrony tak danych, jak i niezbędnej infrastruktury. Zdaniem ekspertów z Axis Communications, lidera rynku sieciowych systemów zabezpieczeń, czynniki te wpłyną na wzrost popytu na jeszcze bardziej kompleksowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo jako usługa

Jak wynika z naszych analiz, w miarę rozwoju różnych technologii klienci przestaną uważać systemy zabezpieczeń jedynie za zbiór podłączonych do sieci elementów sprzętowych i oprogramowania, a w następstwie zaczną postrzegać bezpieczeństwo jako usługę zdalnego i profesjonalnego dozoru wizyjnego, a także hostingu sygnału wizyjnego pochodzącego z dowolnej lokalizacji” mówi Jakub Kozak, Sales Manager Poland, Ukraine, Baltics w Axis Communications. Zdaniem specjalistów z Axis klienci coraz chętniej przekazują swoje kompetencje w dziedzinie zabezpieczeń ekspertom, którzy nie tylko przejmują ciężar zarządzania skomplikowanymi systemami, ale też zmniejszają koszty związane z ich aktualizacją i bezpieczeństwem. Pozwala to firmom uwolnić zoptymalizować wykorzystanie istniejących zasobów, które dzięki temu mogą być spożytkowane gdzie indziej, a także poprawia poziom obsługi systemu umożliwiając lepsze zarządzanie. „Jeśli chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne obserwujemy wzmożone stosowanie narzędzi i metod sprawiających, że sieciowe systemy wizyjne są mniej podatne na ataki. Korzystanie z narzędzi do obsługi przedinstalacyjnej, takich jak Axis Site Designer, czy poinstalacyjnej ułatwia bieżący monitoring i zarządzanie  systemami” dodaje Jan T. Grusznic z Axis Communications.

Rozwiązania zintegrowane

Zdaniem ekspertów z Axis Communications w 2017 roku w branży zabezpieczeń nadal będzie dominowała zasada oferowania zindywidualizowanych, kompleksowych rozwiązań w odpowiedzi na konkretne problemy zamiast sięgania po uniwersalne zestawy sprzętowe lub oprogramowanie. Ostatecznie, celem klienta nie jest kupno kamery ani systemu zarządzania sygnałem wizyjnym (VMS), lecz zmniejszenie liczby kradzieży w sklepie, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pracowników czy możliwość wykrycia i śledzenia potencjalnego zagrożenia na terenie lotniska. Ogromne znaczenie będzie miał dobór odpowiedniego oprogramowania i sprzętu, a także narzędzi do obsługi przedinstalacyjnej i poinstalacyjnej, która pozwoli na dostarczenie rozwiązań będących odpowiedzią na konkretne potrzeby. Nowoczesne systemy zabezpieczeń będą oparte na wysokiej klasy kamerach (nawet 4K), ścisłej kontroli dostępu do danych, a także narzędziach do zarządzania i analizy pozyskanych materiałów. Ułatwi to klientowi wybór, zakup, instalację i wdrożenie systemu przy zapewnieniu najlepszego możliwego zwrotu z inwestycji.

Rozbudowane wykorzystanie narzędzi analitycznych

Choć wysoka jakość nagrań wideo jest najważniejszą cechą nowoczesnych kamer monitoringu wizyjnego, to pozyskane informacje muszą zostać ocenione i poddane analizie, zanim można będzie podjąć decyzję, w jaki sposób zareagować na dane zdarzenie. Z pomocą idą coraz bardziej zaawansowane programy do analizy obrazu, które mogą działać w czasie rzeczywistym wspomagając operatorów w podejmowaniu decyzji. „Pracujemy nad tym, aby nowe funkcje nagrywania obrazu zostały połączone z narzędziami analitycznymi działającymi w czasie rzeczywistym, takimi jak rozpoznawanie rysów twarzy, tablic rejestracyjnych pojazdów czy ochrona obwodowa, aby móc sprostać różnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa” podkreśla Jakub Kozak z Axis Communications. Mając to na uwadze firma wprowadza na rynek kolejne modele urządzeń oferujące zarówno coraz wyższą rozdzielczość nagrywanego materiału, jak i pozwalające rejestrować obraz przy słabym oświetleniu czy dające możliwość obrazowania termicznego, tak aby umożliwić operatorowi analizę materiałów niezależnie od niesprzyjających warunków.

Deep learning czyli uczenie głębokie

Rosnąca ilość gromadzonych danych sprawia, że kluczowe stają się technologie oparte na tzw. uczeniu głębokim. Wykorzystują one oprogramowanie do rozpoznawania wzorców, by „uczyć się” o różnych rodzajach zachowań rejestrowanych przez kamery monitoringu zainstalowane w wielu miejscach na świecie. Techniki wykorzystujące uczenie głębokie i sztuczną inteligencję znajdują coraz  szersze zastosowanie w branży zabezpieczeń. Jak mówi Jan T. Grusznic „Chociaż każdy z nas jest inny, to otoczenie i miejsce, w którym się znajdujemy, można zakwalifikować do jednej z ogólnych kategorii, w których ludzie prezentują te same ogólne zachowania. Po „nauczeniu się” tych zachowań, system może dzielić się wiedzą na temat wzorców leżących u ich podstawy, dzięki czemu jest w stanie zasygnalizować sytuacje nieoczekiwane. To bardzo obiecująca technologia, która naszym zdaniem może zrewolucjonizować pracę w branży bezpieczeństwa”.

Nie tylko obraz

Zapewnienie bezpieczeństwa nie polega wyłącznie na obserwacji osób, miejsc czy przedmiotów. Integralnym elementem jest również kontrola nad dostępem fizycznym,  jednokierunkowa i dwukierunkowa komunikacja oraz zarządzanie w sytuacjach awaryjnych - często na znaczną odległość. Mając to na uwadze eksperci z Axis oceniają, że w 2017 roku coraz częściej kamery monitoringu będą działały w połączeniu z urządzeniami do kontroli dostępu - zarówno sterowanymi lokalnie, jak i zdalnie. Pozwoli to na uproszczenie zarządzania wszystkimi elementami w czasie rzeczywistym i umożliwienie kontaktu wzrokowego, słuchowego oraz na rozmowę z osobami przebywającymi w budynkach czy w ich pobliżu.

Bezpieczeństwo cybernetyczne

Internet Rzeczy na dobre wkroczył do naszej codzienności, co pociąga jednak za sobą określone wyzwania. Chociaż koncepcja milionów urządzeń podłączonych do sieci i sterowanych przez komputer nadal wydaje się ekscytującą wizją przyszłości, to rok 2016 dał nam okazję do refleksji nad pułapkami związanymi z niedostatecznym bezpieczeństwem podłączonych do sieci lodówek, rejestratorów cyfrowych czy kamer monitoringu. Internet Rzeczy i związane z nim wyzwania wymagają zwiększenia poziomu zabezpieczeń, przy jednoczesnej poprawie wydajności funkcjonowania urządzeń. W 2017 roku poziom inteligencji tych urządzeń będzie nadal wzrastał. „Naszym zdaniem to właśnie producent powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za zagwarantowanie bezpiecznego działania inteligentnych urządzeń po wyjęciu ich z pudełka. W Axis zawsze poważnie podchodziliśmy do bezpieczeństwa klientów. Będziemy nadal rozbudowywać naszą ofertę, tak aby ochrona sieci i urządzeń stawała się coraz łatwiejsza” mówi Jakub Kozak.

źródło: axis/ib.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe