

Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2014. Polska najlepsza w regionie
Polska, w oczach inwestorów zagranicznych, jest najatrakcyjniejszą lokalizacją dla nowych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmujemy też 1. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej i 3. na całym kontynencie, pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym w roku 2013 (BIZ) - wynika z najnowszego badania EY Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2014.
Europa Zachodnia po raz pierwszy od 2009 roku okazała się bardziej atrakcyjna niż Chiny - 45% badanych wskazało Europę Zachodnią jako najatrakcyjniejszy region świata, 44% zaś stwierdziło, że najbardziej atrakcyjnym kierunkiem inwestycyjnym są Chiny (należało wymienić 3 regiony). Rośnie też atrakcyjność Europy Środkowo-Wschodniej (29%), która jest czwarta w klasyfikacji, tuż za Ameryką Północną (31%).
Inwestorzy wyrażają opinię, że Unia Europejska, w celu poprawy swojej atrakcyjności inwestycyjnej, powinna dążyć do deregulacji (odpowiedziało tak 40% badanych; możliwe było udzielenie kilku odpowiedzi). Wśród innych czynników wymieniane są: dalsza integracja gospodarcza (34%), stworzenie wspólnego rynku (również dla usług) i zwiększenie konkurencji (29%), coraz większa integracja na poziomie politycznym (26%), więcej władzy dla poszczególnych krajów UE (22%), skuteczniejsza promocja europejskiej wizji prowadzenia biznesu (21%).
- Polska najatrakcyjniejsza w regionie
Polska zajęła w badaniu Atrakcyjności Inwestycyjnej Europy 1. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, jako najbardziej atrakcyjny kraj w regionie. W badaniu percepcji inwestorów, o 20 punktów procentowych wyprzedziliśmy drugie w rankingu Czechy. Nasz kraj, z liczbą 13 862 miejsc pracy stworzonych dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym, plasuje się również na 1. miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej i 3. na kontynencie ogółem, pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym.
Polska jest druga w Europie Środkowo-Wschodniej, jeżeli chodzi o liczbę projektów w ramach Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (107 projektów). Nasz kraj przyciąga duże przedsięwzięcia - zajmujemy 2. miejsce w Europie, za Serbią, pod względem liczby miejsc pracy na 1 projekt w ramach Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (129,6).
Polska jest też liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby inwestycji w branży Research & Development - głównie dzięki dużym firmom informatycznym.
Cały raport na stronie.
źródło: e&y/informacjebranzowe.pl
Najnowsze aktualności
Cena to nie wszystko. Co naprawdę decyduje o koszcie mieszkania?
2026.03.18Winyle, książkowe perełki i wielkanocne DIY. Marcowy weekend pełen atrakcji w G City Plejada
2026.03.18Biustowniczki wracają do Warszawy – bezpłatne badania USG piersi w G City Promenada
2026.03.1818 marca – Światowy Dzień Recyklingu. Dlaczego prawidłowa segregacja ma tak duże znaczenie?
2026.03.18Co czwarta firma handlowa prognozuje wyższą sprzedaż. Co trzecia zapowiada ograniczenie inwestycji
2026.03.18Jak deweloperzy zachęcają do zakupu mieszkań. Co można zyskać
2026.03.17Łucz-Bud wybuduje inwestycję Verdea Żoliborz
2026.03.17Samochód, który porusza się bez kierowcy? To już nie science-fiction [raport EFL]
2026.03.17Rynek pracy wciąż nie docenia jednej z najbardziej stabilnych grup pracowniczych
2026.03.16





