Bell Labs i Uniwersytet Techniczny w Dreźnie wspólnie pracują nad rozwojem sieci 5G
Współpraca skupi sie na rozwoju i testowaniu nowych technologii w celu maksymalizacji efektywności sieci 5G i zaspokojenia stale rosnącego zapotrzebowania na przepustowość sieci
Bell Labs, oddział badawczy Alcatel-Lucent (Euronext Paris and NYSE: ALU), został partnerem 5G Lab działającego przy Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. W ramach umowy o współpracy badawczej obie instytucje będą rozwijać i testować rozwiązania, które pomogą w optymalnym zaprojektowaniu technologii sieci komórkowych 5G do jak najlepszego zaspokojenia ogromnego zapotrzebowania na transmisję danych w przyszłości, przy jednoczesnym zachowaniu oczekiwanej przez użytkowników końcowych wysokiej jakości oraz niezawodności sieci 5G. Działające od września 2014 roku 5G Lab Germany zrzesza 20 profesorów z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, jednej z czołowych uczelni w Europie, którzy współpracują z ponad 500 naukowcami. 5G Lab Germany szybko stało się ważnym konsorcjum technologicznym i liderem w zakresie prac nad rozwojem sieci 5G. Alcatel-Lucent Bell Labs, jako nowy członek 5G Lab Germany, skupi swoje wysiłki badawcze w obszarze Wireless & Networks.
Współpraca Alcatel-Lucent Bell Labs z 5G Lab Germany początkowo dotyczyć będzie następujących obszarów:
- Wykorzystanie równoczesnej komunikacji urządzenia końcowego z wieloma stacjami bazowymi 5G w celu zwiększenia niezawodności dla połączeń o krytycznym znaczeniu Badania mają sprawdzić, w jakim stopniu przepustowość sieci oraz jej niezawodność mogą być zwiększone poprzez komunikację urządzeń końcowych, np. smartfonów, z wieloma stacjami bazowymi w tym samym czasie. Prace skupią się na tym, jaka liczba jednoczesnych połączeń radiowych 5G lub mieszanych 5G i 4G zwiększy w optymalny sposób jakość i niezawodność połączeń o znaczeniu krytycznym – szczególnie w sytuacji zwiększonych zakłóceń oraz pogorszonej propagacji radiowej.
- Określenie interfejsu radiowego 5G Alcatel-Lucent i 5G Lab Germany wspólnie zajmą sie analizą propozycji nowego interfejsu radiowego dla sieci 5G i włączą się w proces jego późniejszej standaryzacji. Opracowany przez Bell Labs nowy interfejs bazujący na Universal Filtered-Orthogonal Frequency-Division Multiplexing (UF-OFDM) jest jedną z kluczowych propozycji w tym obszarze, która może wyznaczyć podstawy przyszłej standaryzacji 5G. Wykorzystanie UF-OFDM pozwoli na znaczące zwiększenie wydajności sieci i wdrożenie nowych usług, jednocześnie wyraźnie zwiększając pojemność użytkową (zarówno abonentów, jak i urządzeń) systemu 5G, upraszczając przy tym obsługę samej sieci 5G.
KLUCZOWE INFORMACJE:
- Należące do Alcatel-Lucent Bell Labs i działający przy Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie 5G Lab Germany, wspólnie pracują nad rozwojem technologii, które zdefiniują przyszłość sieci 5G.
- Alcatel-Lucent początkowo skupi swoje wysiłki w obszarze badawczym Wireless & Networks. Pozostałe 3 obszary to: Tactile Internet Applications, Silicon Systems i Mobile Edge Cloud.
- Działania Alcatel-Lucent skoncentrują się wokół dwóch zagadnień: opracowania nowego interfejsu radiowego dla sieci 5G i wykorzystania połączenia terminala końcowego z wieloma stacjami bazowymi 5G jednocześnie.
- Bell Labs zapewni finansowanie wspólnych badań, a po ich zakończeniu wykorzysta wnioski w pracach nad projektem Network 2020.
źródło:alcatellucent/informacjebranżowe.pl