Ecoflow
Biznes w stylu EKO – co się kryje pod tym pojęciem?
Świadomość ekologiczna Polaków zauważalnie wzrasta. Ponad 96% ankietowanych deklaruje, że regularnie segreguje odpady.
Świadomość ekologiczna Polaków zauważalnie wzrasta. Ponad 96% ankietowanych deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Dla 94% respondentów zmiany klimatu to istotny problem. Już ponad 75% Polaków skłonna jest zapłacić więcej za zieloną energię, a blisko 60% ankietowanych planuje wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne.[1] Widać także znaczący wzrost zainteresowania ochroną środowiska wśród małych i średnich firm. Aż 69% deklaruje, że prowadząc biznes kieruje się troską o ochronę środowiska. Działania proekologiczne firm skupiają się na szkoleniach pracowników z działań ekologicznych (73%), minimalizacji odpadów (79%), wprowadzeniu e-dokumentów i ograniczeniu zużycia papieru (64%).[2] Co jeszcze mogą w tym kierunku zrobić?
Często dobre nawyki i niewielkie zmiany przyzwyczajeń potrafią wiele zdziałać. Dla jednostki jest to niezauważalne, a przy tysiącach osób postępujących w określony sposób, widać skalę zmian i korzyści jakie z nich płyną.
Z czym wiąże się bycie EKO w biznesie?
Wprowadzenie stylu eko w biznesie najlepiej zacząć od szeregu drobnych zmian, które warto także stosować w życiu codziennym. Działania proekologiczne najczęściej opierają się na segregowaniu odpadów i ich minimalizacji. Można to osiągnąć na przykład zastępując wodę butelkowaną butelką filtrującą albo korzystając z opakowań wielokrotnego użytku, rezygnując z jednorazowych. Istotne w byciu eko jest oszczędzanie wody. Dzięki zastosowaniu spłuczek dwuprzyciskowych, kranów z elektrozaworem czasowym czy poprzez uszczelnienie instalacji wodnej, dbamy o środowisko w sposób niezauważalny w użytkowaniu, ale dający wymierne korzyści.
Kolejnym proekologicznym trendem jest ograniczenie zużycia energii, które wiąże się choćby ze zmianą źródeł światła na LEDowe, ograniczeniem użytkowania klimatyzacji, korzystaniem ze sprzętów najwyższej klasy energetycznej czy świadomym użytkowaniem urządzeń (np. gotowanie takiej ilości wody, ile potrzebujemy, wyłączanie komputera po zakończeniu pracy, niepozostawianie urządzeń w trybie stand by). Poza oszczędzaniem energii na popularności zyskuje stosowanie zielonych źródeł energii, najczęściej paneli fotowoltaicznych albo mniej oczywistych, jak przypadku siłowni, które coraz częściej wyposażone są w sprzęt treningowy generujący energię, dzięki czemu stanowią swoje wewnętrzne zasilanie.
EKOenergia – jak ją zapewnić?
A czy można zapewnić mini system ekozasilania bez ingerencji w instalację? Jak wyjaśnia Marta Król z EcoFlow – Stworzenie ekologicznego źródła zasilania nie musi być skomplikowane i wiązać się z modernizacją istniejącej instalacji. Samowystarczalny, ekologiczny i w dodatku w pełni mobilny zestaw zasilania można stworzyć przy pomocy przenośnej stacji zasilania i paneli fotowoltaicznych, które w razie potrzeby posłużą do jej naładowania. Znając moc urządzeń i czas, przez jaki chcemy je zasilić, wystarczy dobrać stację o odpowiedniej pojemności, a do niej panele o właściwiej mocy.
Stacje zasilania to nie tylko mobilne źródło energii, ale także zasilanie awaryjne dla domu czy biura i magazyn energii wytworzonej dzięki panelom fotowoltaicznym. – Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych ze złączem MC4 i stacji o pojemności 3600Wh pozwala uniezależnić się od sieci energetycznej. Wystarczy użyć inteligentnego panelu sterującego instalacją, by w pełni korzystać z darmowej energii. Wspomniany panel pozwala podłączyć 10 obwodów w domu lub biurze. W przypadku awarii zasilania przełączy obwody na zasilanie awaryjne ze stacji w ciągu 30ms, a dzięki aplikacji łączącej się z panelem można w łatwy sposób sterować, ustawiać i optymalizować powstałą instalację. – tłumaczy ekspert z EcoFlow.
Jakie korzyści niesie EKOpraca?
Jako że praca pochłania średnio 1/3 naszego życia, warto wprowadzać ekologiczne rozwiązania nie tylko do własnego biznesu, ale także korzystać z nich na co dzień. Stosowanie zielonych źródeł energii zmniejsza generowanie zanieczyszczeń do środowiska. Poza tym bycie eko to także długofalowe oszczędności. Ograniczenie zużycia wody to mniejsze rachunki. Mniej zużytego papieru to mniejsze koszty za artykuły biurowe. Zastosowanie alternatywnych źródeł zasilania w postaci mobilnych stacji zasilania to mniejsze rachunki za energię. Ponadto, jeśli zdecydujemy się dodatkowo na panele fotowoltaiczne, zyskujemy nie tylko możliwość bieżącej oszczędności energii, ale także jej magazynowania, gdy w danym momencie jej produkcja przewyższa zapotrzebowanie.
Ekologiczne podejście do wielu aspektów życia powinno wejść w krew i stać się codziennością nie tylko w biznesie. Dbanie o środowisko i wykorzystywanie zasobów naturalnych w sposób zrównoważony to klucz do zatrzymania stale postępującej degradacji naszej planety. Często lokalne działania w skali globalnej dają najlepsze wyniki w walce o polepszenie kondycji środowiska naturalnego. Prowadząc własny biznes z ekologicznym podejściem, robimy pierwszy krok w tym kierunku.
[1] https://www.gov.pl/web/klimat/badania-swiadomosci-i-zachowan-ekologicznych-mieszkancow-polski-w-2020-r-badanie-trackingowe#:~:text=Zdaniem%20badanych%20najwi%C4%99kszym%20problemem%20%C5%9Brodowiska,problemy%20z%20wod%C4%85%20(34%25)
[2] https://mycompanypolska.pl/artykul/dynamicznie-rosnie-swiadomosc-ekologiczna-firm/9392#:~:text=Z%20najnowszego%20badania%20Leasing%20Index,wi%C4%99cej%20ni%C5%BC%20trzy%20lata%20temu
źródło: informacjebranzowe.pl