informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Blisko 15 milionów gospodarstw domowych i firm w Europie ma dostęp do sieci światłowodowych FTTH. W Polsce nadal mniej niż 1%.

Blisko 15 milionów gospodarstw domowych i firm w Europie ma dostęp do sieci światłowodowych FTTH. W Polsce nadal mniej niż 1%.

Technologie / 2015.02.13

Na koniec 2014 roku dostęp do szerokopasmowego Internetu doprowadzanego światłowodami do domów (FTTH) lub budynków biurowych (FTTB) miało prawie 15 milionów abonentów z krajów europejskich. Co ważne, w ciągu całego ubiegłego roku liczba łącz światłowodowych FTTH/B wzrosła na Starym Kontynencie o ponad 50 proc. - wynika z najnowszego Rankingu FTTH, zaprezentowanego przez FTTH Council Europe podczas dorocznej konferencji, która odbyła się w dniach 10-12 lutego br. w EXPO XXI Warszawa.

Konferencja FTTH, łącząca nowoczesne targi z networkingiem i dostępem do unikalnej wiedzy, jest największym wydarzeniem branży Internetu światłowodowego na świecie. W 2015 roku wydarzenie pod hasłem „Creating a Connected Continent”, odbyło się w EXPO XXI Warszawa. Konferencja zorganizowana została pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, odpowiedzialnego za wdrożenie Narodowego Planu Szerokopasmowego i koordynację rozwijania sieci szerokopasmowych w Polsce oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Możliwość pełnienia funkcji gospodarza tak prestiżowego wydarzenia było dla nad dużym wyróżnieniem. Teraz, po zakończeniu konferencji FTTH możemy powiedzieć, że dobrze wypełniliśmy zadanie, stając się godnymi ambasadorami Polski i Warszawy. Nasz sukces w międzynarodowym przetargu pokazał,
że Polska ma do zaoferowania ciekawą, zaawansowaną pod względem technicznym bazę eventową, nie odbiegającą niczym od światowych standardów. Dodając do tego wygodną lokalizację w centrum kontynentu, coraz lepiej przygotowaną bazę hotelową i transport uzyskujemy bardzo duży potencjał
do eksploatacji. EXPO XXI Warszawa jest zawsze otwarte na oryginalne, niestandardowe i nowatorskie projekty i na pewno będziemy dalej przecierać międzynarodowe szlaki dla branży MICE.
- skomentowała współpracę przy wydarzeniu Żaneta Berus, prezes zarządu EXPO XXI Warszawa.

Konferencję FTTH otworzyli Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji oraz Iwona Wendel, podsekretarz w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. W trakcie wydarzenia, uznani w branży prelegenci przedstawili ponad 130 prezentacji oraz studiów przypadku. W konferencji wzięło udział blisko 3000 osób z 85 krajów oraz 95 wystawców. Po mowie przewodniej Anny Herold, członka gabinetu Gunthera H. Oettingera, komisarz ds. Cyfrowej Gospodarki i Społeczeństwa w Komisji Europejskiej, swoje przemówienia wygłosiły Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, profesor Fatima Barros, przewodnicząca Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz Karin Ahl, Prezes FTTH Council Europe.

W Europie nadal za mało światłowodów

Z Rankingu FTTH wynika, że na kontynencie europejskim jest obecnie 14,5 miliona abonentów sieci FTTH/B. Zestawienie to nie uwzględnia Rosji i Ukrainy, które łącznie powiększyłyby tę liczbę o kolejne
14,8 milionów gospodarstw domowych (dane: „FTTH market panorama”, opracowane dla FTTH Council Europe przez IDATE).

- To ogromny postęp, udowadniający, że technologia FTTH/B ma potencjał, by stać się masowym produktem na europejskim rynku Internetu szerokopasmowego. Mimo to, trzeba pamiętać, że czeka nas jeszcze daleka droga do zrealizowania Europejskiej Agendy Cyfrowej, która zakłada, że do 2020 roku 50 proc. gospodarstw i firm będzie mogło korzystać z łącza o prędkości 100 Mbps – powiedziała Karin Ahl, Prezes FTTH Council Europe.

Chociaż w tegorocznym Rankingu FTTH nie znalazł się żaden nowy kraj, zwrócono uwagę na pozytywne zmiany na przykład w Niemczech, gdzie operatorzy alternatywni, tacy jak Deutsche Glasfaser, forsują rozwój sieci światłowodowych. Kraj jest już bardzo bliski osiągnięcia 1-proc. progu kwalifikacyjnego i wejścia do Rankingu FTTH. To oznacza, że jeżeli utrzyma obecne tempo rozwoju w obszarze sieci światłowodowych, to już w 2015 roku co najmniej 1 proc. niemieckich gospodarstw domowych będzie miało dostęp technologii FTTH. Zadowalające postępy odnotowano również w Rumunii, Hiszpanii, Francji, Holandii oraz Portugalii. Z drugiej strony niektóre kraje europejskie wstrzymują wdrażanie sieci światłowodowych, przez co nie wykorzystują ekonomicznego i społecznego potencjału, jaki oferuje technologia FTTH. Przez cały 2014 rok państwa, takie jak Austria, Belgia, Czechy czy Wielka Brytania podłączyły do sieci światłowodowych mniej niż 20 000 nowych użytkowników.

Polska nadal poza rankingiem

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową (EAC) Polska jest zobowiązana do 2020 roku zapewnić 100% gospodarstw domowych i firm dostęp do łącza internetowego o prędkości minimum 30 Mb/s, a 50% gospodarstw i firm możliwość korzystania z łącza o prędkości 100 Mb/s. Mimo to na koniec 2014 roku łączna liczba użytkowników technologii Fibre to the home (FTTH) i Fibre to the building (FTTB) w Polsce wyniosła jedynie 97 tys., co stanowi zaledwie 0,65% wszystkich gospodarstw domowych w kraju. W porównaniu z rokiem 2013, kiedy dostęp do technologii światłowodowej miało 0,51% gospodarstw domowych, Polska odnotowała wzrost o około 20 tys. użytkowników. Jednak nadal nie osiągnęła progu 1%, wymaganego do zaklasyfikowania do Rankingu FTTH.

Najbardziej aktywnych warto nagradzać

W trakcie wydarzenia ogłoszono również laureatów Nagrody FTTH 2015, przyznawanej za wybitne działania na rzecz przyspieszenia wdrażania technologii światłowodowej w Europie. Portugalski operator DSTelecom wyróżniony został Nagrodą FTTH za rozbudowę sieci FTTH na terenach wiejskich w północnej i południowej części kraju. Dzięki zainwestowaniu ponad 90 milionów euro, grupa DSTelecom zainstalowała ponad 9000 kilometrów kabla światłowodowego, docierając do ponad 50 proc. gospodarstw domowych w tych regionach.

Z kolei nagroda indywidualna dla Dika Wesselsa to wyróżnienie za rolę, jaką odegrał w inwestycjach rodzinnej grupy Reggeborgh w infrastrukturę FTTH. Dik Wessels był pomysłodawcą strategii Reggefiber
BV oraz Deutsche Glasfaser GmbH, której sukces potwierdza zasięg Reggefiber na holenderskim rynku,
a także niedawne przejęcie firmy przez KPN, wiodącego holenderskiego dostawcę usług multimedialnych. Kolejna, 13. już edycja konferencji FTTH, odbędzie się w Luksemburgu w dniach 16-18 lutego 2016 roku.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe