informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Branża mieszkań na wynajem – prognozy na 2021 rok
Inwestycja by Vonder, mat. Decoroom

Branża mieszkań na wynajem – prognozy na 2021 rok

Nieruchomości / 2021.01.29

Wynajęcie mieszkania zamiast kupna własnego „M” to dla wielu Polaków coraz ciekawsza alternatywa. Głównymi argumentami, przemawiającymi za najmem są brak zobowiązań w postaci kredytu hipotecznego oraz większa mobilność i swoboda przy zmianie miejsca zamieszkania. Jak w najbliższym czasie będzie się rozwijał sektor PRS (Private Rented Sector)? Czy pandemia zahamuje dotychczasowe tendencje?

Dla wszystkich zainteresowanych bezpiecznym ulokowaniem swoich oszczędności czy dochodem pasywnym, rynek nieruchomości na wynajem był do tej pory jednym z najbardziej interesujących. Jak na tę tendencję wpłynęła epidemia koronawirusa? Jak zapowiada się rok 2021 w branży? Oto prognozy ekspertów z pracowni Decoroom, specjalizującej się w kompleksowym projektowaniu powierzchni „pod klucz” m.in. dla instytucjonalnych najemców.

Prognozy ekspertów

Mimo trwającej pandemii, sektor mieszkań na wynajem wciąż się rozwija. W szczególności dotyczy to najmu instytucjonalnego, którego udział w całym rynku staje się coraz bardziej dostrzegalny i istotny. Z danych raportu ThinkCo, zrealizowanego we współpracy z pracownią Decoroom wynika, że zasób rynku najmu instytucjonalnego w ciągu roku wzrośnie z niecałych 4 tysięcy obiektów do 7 tysięcy, natomiast do 2025 roku ma już funkcjonować ponad 37 000 mieszkań przeznaczonych na najem instytucjonalny.

- Najemca instytucjonalny to podmiot, który zajmuje się najmem profesjonalnie. W swoim portfolio posiada wiele lokali i przeprowadza proces wynajmu w sposób zorganizowany. Po stronie najemcy instytucjonalnego leży rozliczenie mediów, podpisanie umowy z dostawcami Internetu i całe zaplecze związane z wynajmem mieszkania – wyjaśnia Jakub Bartos, Dyrektor Zarządzający w Decoroom.

Instytucjonalni najemcy zdają sobie sprawę z najczęściej wskazywanych bolączek sektora PRS w Polsce, jakimi są niski komfort lokali oraz ograniczone możliwości samodzielnego zaaranżowania wnętrza przez lokatora. Dlatego coraz częściej podejmują współpracę z pracowniami architektury wnętrz, takimi jak Decoroom. Doświadczeni architekci znają oczekiwania i potrzeby potencjalnych najemców, a także problemy, z jakimi zazwyczaj borykają się administratorzy wynajmowanych lokali. Wiedzą też, jakie rozwiązania i materiały najlepiej sprawdzą się w takich mieszkaniach, a także w jaki sposób można obniżyć koszty eksploatacji bez szkody dla komfortu użytkowników. Z punktu widzenia inwestora współpraca z projektantami wnętrz jest więc działaniem jak najbardziej ekonomicznie uzasadnionym.

Jak projektować mieszkania na wynajem?

Co biorą pod uwagę architekci tworząc mieszkania na wynajem? O atrakcyjności danej przestrzeni decydują przede wszystkim: funkcjonalność, jakość materiałów wykończeniowych, zastosowane rozwiązania technologiczne oraz estetyka i design. Architekt Magdalena Tarnowska, Dyrektor Działu Inwestycji pracowni Decoroom radzi, aby skupić się na następujących elementach:

- Najemcy zwykle zwracają uwagę przede wszystkim na łatwość użytkowania mieszkań oraz na odczuwalne metry kwadratowe – taki feedback zwykle dostajemy od naszych inwestorów. Projektując, stawiamy więc przede wszystkim na funkcjonalność, która jest niezbędna szczególnie przy bardzo popularnych ostatnio mikroapartamentach. Nawet na ograniczonych powierzchniach wyodrębniamy strefy dzienną, sypialnianą oraz strefę pracy. Dbamy także o to, by kuchnie były w pełni wyposażone oraz, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną powierzchnię. Starannie planujemy rozmieszczenie gniazdek elektrycznych oraz źródeł światła.  Aby zwiększyć wartość rynkową mieszkania uwzględniamy również użycie rozwiązań technologicznych takich jak: zamki elektryczne do drzwi wejściowych, baterie kuchenne z wbudowanymi filtrami wody, ściemniacze, system klimatyzacji pomieszczeń czy system „domów inteligentnych” – wyjaśnia ekspertka.  

Potencjalny klient

Projektując apartamenty na wynajem, architekci biorą pod uwagę przede wszystkim grupę docelową. Z danych raportu Decoroom i ThinkCo wynika, że najliczniejszą grupę wśród wynajmujących stanowią osoby do 30. roku życia. Nomadyczny styl życia, umożliwiający szybkie przeprowadzki i brak zobowiązań w postaci kredytu hipotecznego, sprawiają, że ta grupa często rezygnuje z inwestycji we własne mieszkanie. W związku z tym ważne, aby aranżacja wnętrza była zgodna z obowiązującymi trendami, a także, by wyróżniała się designem. Nie należy bać się odważnych rozwiązań – wanna w strefie dziennej czy prywatny bar zamiast rozbudowanej kuchni? Architekci z Decoroom radzą, by tworzyć wnętrza, które przyciągną uwagę potencjalnych najemców i nikogo nie pozostawią obojętnym.

Więcej na: https://www.decoroom.eu/

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe