Budujmy ekologicznie, ale wydajnie! Apel organizacji branżowych o wstrzymanie kosztownych zmian w Warunkach Technicznych.
Dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej dołączyło do apelu o przyznanie architektom, inżynierom i inwestorom dowolności w sposobie, w jaki od 2021 będą osiągać nowe, niższe limity łącznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej przez budynki bez dalszego zaostrzania szczegółowych parametrów izolacyjności cieplnej poszczególnych materiałów budowlanych. Nowe parametry, które mają obowiązywać od stycznia 2021, będą jednymi z najbardziej rygorystycznych w całej Europie.
Od stycznia 2021 w życie wchodzą nowe przepisy regulujące charakterystykę energetyczną budynków. Projekt ustawy przewiduje zaostrzenie współczynników izolacyjności cieplnej ścian, okien, dachów i stropodachów oraz łącznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP). Jak twierdzą eksperci, o ile zaostrzenie łącznego celu EP jest zasadne, o tyle wskazywanie architektom i inżynierom jak mają to osiągnąć poprzez izolacyjność poszczególnych przegród jest nieefektywna kosztowo dla konsumentów. W zależności od konkretnego budynku i lokalizacji te same łączne efekty można osiągnąć dużo taniej przy elastycznym stosowaniu dostępnych na rynku rozwiązań i innowacji.
Zmiany te będą wiązały się ze wzrostem cen materiałów budowlanych, a tym samym zwiększeniem kosztów budowy. Według szacunków dopasowanie okien do wymogów zawartych w przepisach Warunków Technicznych 2021 podniesie ich cenę o ok. 30-35%, a okres zwrotu z dodatkowej inwestycji wyniesie kilkadziesiąt lat w przypadku okien pionowych, a w przypadku okien dachowych nawet ponad 100 lat. Sytuację utrudnia również trwająca pandemia, która wpływa bezpośrednio na możliwości produkcyjne, a także nabywcze konsumentów.
Według organizacji, które wystosowały wspólne stanowisko dotyczące nowych przepisów, nie ma konieczności zaostrzania szczegółowych parametrów technicznych wyrobów budowlanych. Przepisy, które tworzone były w 2012 roku, wymagają aktualizacji i dostosowania ich do obecnej sytuacji oraz możliwości technologicznych produkcji wyrobów budowlanych.
Zdaniem sygnatariuszy apelu, ustawodawca powinien wziąć pod uwagę możliwości, które otworzył przed nami rozwój technologiczny. Dziś jesteśmy w stanie stosować rozwiązania bardziej energooszczędne i lepiej zoptymalizowane finansowo, między innymi panele FV, wentylacje higrosterowane czy systemy zarządzania energią. Proponowany, prosty zabieg legislacyjny pozwoli jednocześnie (I) zaoszczędzić koszty energii, (ii) zminimalizować emisję szkodliwego CO2, i (iii) utrzymać koszty produkcji na dotychczasowym poziomie.
Mając na uwadze powyższe, zwracamy się o podjęcie niezbędnych działań, zmierzających do wprowadzenia przedstawionych propozycji.
Poparcie dla kierowanej do Ministerstwa Rozwoju petycji podpisali:
- Business Centre Club,
- Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej,
- Polska Izba Budownictwa
- Polskie Stowarzyszenie Dekarzy,
- Polski Związek Firm Deweloperskich,
- Polski Związek Pracodawców Budownictwa
- Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP),
- Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań,
- Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki,
- Zachodnia Izba Gospodarcza,
- Związek Polskie Okna i Drzwi
- Związek Pracodawców Producentów Materiałów Dla Budownictwa
Komentarzy w temacie udziela prawnik PZFD, Patryk Kozierkiewicz:
e-mail: patryk.kozierkiewicz@pzfd.pl, tel. 734-149-894
źródło: informacjebranzowe.pl