informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Business Intelligence na fali wznoszącej

Business Intelligence na fali wznoszącej

Technologie / 2015.05.18

Rozwiązania Business Intelligence należą dziś do najszybciej rozwijających się technologii. Jak wynika z analiz firmy badawczej Gartner, w 2013 roku wartość rynku Business Intelligence wzrosła o 9%, zaś do 2018 roku będzie rosła w tempie 8,7% rocznie. To oznacza, że analityka biznesowa zyska na znaczeniu w ciągu kilku najbliższych lat, otwierając przed biznesem ogromne możliwości zarządzania danymi i czerpania z nich cennej wiedzy.

- Współczesne organizacje gromadzą ogromne zbiory danych. Stanowią one duże wyzwanie nie tylko dla działów IT, które muszą zadbać o ich właściwe przechowywanie, zabezpieczenie i administrację, lecz przede wszystkim dla kadry menedżerskiej dążącej do uzyskania wiedzy na temat kondycji rynku i zachowań klientów niezbędnej do szybkiego podejmowania właściwych decyzji biznesowych. Dlatego dostępne obecnie na rynku rozwiązania klasy Business Intelligence mają odpowiadać na oczekiwania związane nie tylko z ilością przetwarzanych danych, lecz także z ich jakością, aktualnością, bezpieczeństwem oraz dostępnością w odpowiednim czasie. Ponadto inwestycja w tego typu narzędzia ma na celu obniżenie kosztów zarządzania tymi danymi poprzez umożliwienie samodzielnego tworzenia raportów i analiz oraz wizualizowania danych – mówi Dariusz Dulęba, Kierownik Zespołu Business Intelligence, Bonair SA.

W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorstw związane z wykorzystaniem baz danych firma Bonair SA rozpoczęła współpracę z Pyramid Analytics – jednym z wiodących producentów narzędzi Business Intelligence, zostając certyfikowanym partnerem w zakresie zaawansowanych analiz danych z wielowymiarowych baz danych. Dzięki temu Bonair oferuje polskim przedsiębiorstwom kompletną platformę Business Intelligence do analiz, prezentacji i raportowania informacji – Pyramid Analytics BI Office. Narzędzie składa się z trzech głównych modułów: Data Discovery do tworzenia widoków analitycznych, raportów i zestawień na kostkach OLAP, Dashboards do projektowania i tworzenia interaktywnych pulpitów menedżerskich oraz Publisher do publikowania i dystrybucji dynamicznych raportów analitycznych.

- Oczekiwania względem rozwiązań analitycznych uległy zmianie. Dziś nie wystarczą już kolorowe wizualizacje, które są teraz standardem w przypadku narzędzi tej klasy. Aplikacje powinny być obecnie dostosowane dla użytkowników biznesowych, tak aby mogli z nich korzystać bez użycia reguł bazodanowych, z dowolnego miejsca, z dynamicznymi raportami oraz ich automatyczną dystrybucją. Ważnym aspektem systemów Business Intelligence jest również podążanie za współczesnym trendami technologicznymi, takimi jak choćby pożądana dziś mobilność, Data Governance, self-service BI, chmura, Big Data czy rozwiązania In-Memory – przyznaje Dariusz Dulęba.

W przypadku rozwiązań BI, takich jak Pyramid Analytics, istotne są także aspekty praktyczne. Intuicyjny i ergonomiczny interfejs rozwiązań sprawia, że są one łatwe w obsłudze i nie wymagają wiedzy technicznej czy wsparcia ze strony pracowników IT. Menedżerowie w krótkim czasie samodzielnie tworzą wielopoziomowe, interaktywne analizy na podstawie danych pochodzących z różnych systemów ewidencyjnych czy innych źródeł. Następnie analizy te mogą być automatycznie dystrybuowane do współpracowników, klientów czy partnerów biznesowych w wybranych formatach lub publikowane na serwisach www. Co ważne, Pyramid Analytics działa w sposób niezwykle inteligentny – pozwala budować własne dynamiczne modele analityczne z różnych źródeł danych, tworzyć zaawansowane analizy warunkowe (what-if) oraz łączyć elementy z różnych raportów, tak aby wchodziły ze sobą w interakcję. Wystarczy raz zbudować szablony raportów czy pulpity menedżerskie, które następnie same aktualizują się nowymi danymi.

Systemy analityczne w dalszym ciągu będą się rozwijać w kierunku jeszcze większej intuicyjności, a także możliwości przetwarzania dużych ilości danych w krótkim czasie. Już teraz narzędzia te są wyposażone w architekturę pozwalającą na pracę z dużymi wolumenami danych. Systemy BI stają się też coraz powszechniej dostępne na urządzeniach mobilnych i w chmurze. Dzięki temu można odczytywać raporty i edytować dane z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, co umożliwia, np. pracę zespołową.

- Dotychczas BI było domeną głównie wielkich organizacji, jednak obecnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie tego typu narzędziami wśród firm sektora MŚP. Decyduje o tym rosnąca popularność tych rozwiązań oraz świadomość korzyści płynących z ich wykorzystania – mówi Dariusz Dulęba.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe