informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Co powinniśmy wiedzieć na temat wykorzystania energii?
Trendy w energetyce

Co powinniśmy wiedzieć na temat wykorzystania energii?

Wydarzenia / 2016.02.23

Każdy z nas korzysta dziś z urządzeń elektrycznych, ale mało, kto jest świadomy tego, jakie problemy i wyzwania związane są z zapewnieniem dostępu do energii elektrycznej. Dostęp ten jest podstawowym prawem każdego człowieka, jednak, aby go zapewnić trzeba być świadomym wielu procesów społecznych, biznesowych i technologicznych. Skąd, więc biorą się wyzwania i co powinniśmy wiedzieć na temat energii we współczesnym świecie?

Świat znacząco się zmienia, a wraz z nim zmienia się sposób wykorzystania energii, czyli zachowania społeczne, biznes czy technologie, które pozwalają ją produkować i dostarczać społeczeństwu w odpowiedni sposób. Mimo to nadal energia nie jest dobrem dostępnym dla wszystkich. Na świecie wciąż 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do energii. To znacząco utrudnia podniesienie przez nich własnego komfortu życia. Co więcej, 88% z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej, a 87% mieszka na obszarach wiejskich. Widzimy więc, że powszechny dostęp do energii to wciąż wyzwanie, któremu należy sprostać. To jednak nie wszystko. Według danych Schneider Electric 2,9 miliarda ludzi (41% na świecie) do gotowania wciąż wykorzystuje biomasę oraz produkty takie jak np. drewno. Liczby te szokują, zwłaszcza nas Europejczyków posiadających powszechny dostęp do energii. Takie zachowania mają jednak też swoje konsekwencje. Na świecie rocznie z powodu zatrucia powietrza przez spalanie takich paliw w domach, przedwcześnie umiera 4 miliony ludzi (11 tys. dziennie). To pokazuje, że dostęp do energii elektrycznej nie tylko potrafi zwiększyć komfort naszego życia, ale może je nawet uratować.

Z energią elektryczną i jej konsumpcjom w dzisiejszym świecie związanych jest jeszcze klika ważnych zjawisk społecznych i technologicznych, które generują zwiększony popyt na energię. Nazywamy je również megatrendami, gdyż pokazują nam w jakim kierunku będzie rozwijała się energetyka i jak wpłynie to na życie przeciętnego Kowalskiego. Schneider Electric od lat analizuje światowe dane, trendy oraz zachowania ludzi, w zakresie wykorzystania energii i przewiduje, że czekają nas duże zmiany. Do 2050 roku konsumpcja energii na świecie wzrośnie dwukrotnie. Jest to bezpośredni efekt rozwoju trzech głównych megatrendów – urbanizacji, industrializacji i digitalizacji.

Już dziś miasta są odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii. Znaczący udział generują budynki - ich systemy ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia. Aby utrzymać obecne zapotrzebowanie na energię przy rosnących potrzebach miast konieczne są inwestycje m.in. w technologie inteligentnych budynków. Ludzie, żyjący w miastach używać będą coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci, których w 2020 roku ma być już 50 miliardów. Z kolei industrializacja i przemysł 4.0 sprawiają, że główną rolę odegrają automatyka, systemy IT oraz Internet rzeczy (Internet of Things), a to wszystko musi być zasilane przez energię – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric. Dodaje również, że jednocześnie możliwości pozyskania energii nie są, aż tak ogromne jak kiedyś. Dlatego też musimy aż trzy trzykrotnie zwiększyć efektywność energetyczną, aby sprostać naszemu zapotrzebowaniu.

Każdy z nas powinien być również świadomy, że korzystanie z energii w sposób nam znany dotychczas nie będzie już miało racji bytu z powodu konieczności zmniejszenia o połowę emisji CO2 do atmosfery. Jest to o tyle ważne, że pomimo iż 1/5 ludzi na świecie nie ma dostępu do energii to są oni w takim samym stopniu zagrożeni skutkami zmian klimatycznych, co my żyjąc w wszechobecnym świecie energii. Dlatego też, wyzwanie to było szeroko omawianie w trakcie Paryskiego Szczytu Klimatycznego w grudniu 2015 roku. Wówczas większość Państw świata opowiedziała się za wspólnym planem i podjęciem wysiłków na rzecz redukcji CO2.

Tak więc efektywność energetyczna jest nam dziś bardzo potrzebna. W takich segmentach jak: budynki, centra danych, infrastruktura czy przemysł wciąż 2/3 potencjału
w zakresie efektywności energetycznej pozostaje niewykorzystane. Podobnie jest w naszym codziennym życiu, gdzie korzystamy z wielu urządzeń. Przyszłe technologie będą jeszcze bardziej nastawione na efektywne wykorzystanie energii i to one będą w głównej mierze zmieniać nasze przyzwyczajenia. Nie powinniśmy się przed tym bronić, gdyż to popchnie nas w stronę dalszego rozwoju i lepszego komfortu pracy i życia – dodaje Jacek Łukaszewski.

Jako indywidualni, biznesowi czy przemysłowi konsumenci energii powinniśmy być świadomi zmian, które zachodzą w obszarze energii. Wynikają one ze zmian technologicznych oraz naszego sposobu życia. Nie jest to obszar, który jest od nas oderwany, ale jest elementem naszego codziennego życia, a my mamy możliwość wypływania na te zmiany. Dlatego też dla ułatwienia w naszej filozofii myślenia nazwaliśmy to Life is On.

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe