Etisoft
Czy da się zdobyć przewagę konkurencyjną dzięki automatycznemu aplikatorowi etykiet?
Kluczem do osiągania jak najlepszych wyników w produkcji, niezależnie od branży, jest dziś optymalizacja procesów. Jednym ze sposobów jej realizacji jest automatyzacja. Dzięki jej wdrożeniu, którego efektem są niższe koszty i większa wydajność, firmy budują trwałą przewagę na konkurencyjnych rynkach.
Czy da się zdobyć przewagę konkurencyjną dzięki automatycznemu aplikatorowi etykiet
Kluczem do osiągania jak najlepszych wyników w produkcji, niezależnie od branży, jest dziś optymalizacja procesów. Jednym ze sposobów jej realizacji jest automatyzacja. Dzięki jej wdrożeniu, którego efektem są niższe koszty i większa wydajność, firmy budują trwałą przewagę na konkurencyjnych rynkach.
Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona automatyzacja - w magazynie czy na linii produkcyjnej - jest wspierana przez szereg urządzeń. Jednym z kluczowych jest automatyczny aplikator etykiet. W jaki sposób wspiera automatyzację i jak realnie wpływa na efektywność prac? - Wybór odpowiedniego urządzenia wiąże się m.in z kwestią dopasowania do rodzajów używanych etykiet i opakowań, które będą oznaczane, oraz szybkości linii produkcyjnej. Ręczne znakowanie produktów jest powszechne w przypadku prostych zastosowań i niewielkich wielkości produkcji. Etykiety są dostarczane wstępnie zadrukowane lub drukowane na miejscu za pomocą drukarki etykiet przed ręcznym nałożeniem na produkt lub opakowanie. Jednak wraz ze wzrostem ilości i wzrostem wymagań dotyczących etykietowania, bezwzględnie warto rozważyć zautomatyzowanie tego procesu. – podpowiada Michał Wąs, ekspert odpowiedzialny za systemy automatycznego druku i aplikacji etykiet w firmie Etisoft.
Dlaczego aplikacja etykiet w procesie produkcyjnym ma znaczenie?
Automatyczny aplikator etykiet jest w stanie aplikować etykiety na produkty lub opakowania znajdujące się na linii produkcyjnej w czasie, gdy ta się porusza. Elektroniczne sterowanie wyklucza możliwość pomyłki i zapewnia nie tylko dużą precyzję, ale także prędkość, a co za tym idzie – wydajność - zauważa ekspert z Etisoft. Kto choć raz próbował odkleić etykietę i nakleić ją ponownie tak dokładnie, jak to możliwe, ten wie: człowiek nie jest w stanie etykietować tak szybko i dokładnie jak maszyna. – dodaje. Tymczasem po zaprogramowaniu aplikatora i umieszczeniu zadrukowanych wcześniej etykiet na rolce aplikatora, udział pracownika linii produkcyjnej nie jest już konieczny. Urządzenie samo zaaplikuje etykiety na wszystkie produkty przesuwające się po linii. Zrobi to precyzyjnie i estetycznie, bez „zmarszczek” czy pęcherzyków powietrza. Co więcej aplikator można ustawić tak, by znakował górę, dół, boki, przód lub tył opakowania, w zależności od potrzeb.
Rodzaje aplikatorów automatycznych – co oferuje rynek?
Klasyczny aplikator do etykiet montuje się do linii produkcyjnej. Aplikator automatyczny przeznaczony jest do naklejania etykiet bezpośrednio na produkt lub opakowanie. - Część tego typu urządzeń pozwala na jednoczesne znakowanie dwóch sąsiednich boków opakowania, dzięki czemu – jeżeli linia produkcyjna nie jest wyposażona w systemy obracające – możemy jeszcze bardziej zmniejszyć koszty operacyjne, ponieważ potrzebny będzie jeden aplikator znakujący na dwóch bokach zamiast dwóch pojedynczych. – tłumaczy Michał Wąs. Wśród aplikatorów automatycznych lub półautomatycznych istnieją także takie urządzenia stworzone z myślą o znakowaniu produktów o cylindrycznym kształcie, takich jak węże, kable czy rury. Ponieważ występują one w konstrukcji nabiurkowej, pozwala to na użycie ich w dowolnym miejscu, bez montowania do linii produkcyjnej.
Urządzenia z serii Print&Apply łączą w sobie cechy automatycznego aplikatora oraz drukarki do etykiet. W rzeczywistości są to aplikatory wyposażone w moduł drukujący przystosowany do druku informacji takich jak: waga produktu, numer produktu, kod kreskowy, kod 2D czy dowolny tekst. Moduły drukujące stosowane w aplikatorach etykiet na produkty cylindryczne drukują w dużej rozdzielczości 600 dpi. Wysokiej jakości głowica drukująca zapewnia wyraźny, czytelny druk, a także wydajność znakowania aż do 6000 przyklejonych etykiet w ciągu godziny. Im mniejszy produkt i krótsza etykieta, tym większa wydajność, ponieważ głowica wykonuje mniej obrotów wokół znakowanego elementu.
Automatyczny aplikator etykiet – milowy krok w rozwoju firmy
Dla każdej firmy nie ma nic lepszego niż odniesienie sukcesu i obserwowanie wzrostu popytu na produkty. Jednak oprócz większej liczby zamówień oznacza to zwykle większą różnorodność produktów, często związaną z większą liczbą rodzajów opakowań i rosnącymi wymaganiami klientów. W rezultacie coraz więcej pojedynczych produktów musi być wytwarzanych i etykietowanych w krótszym czasie. Aby temu sprostać przedsiębiorstwo musi więc albo odciągnąć personel od innych zadań, albo przesunąć zadania, albo zatrudnić więcej pracowników.
Dzięki wydajnemu, automatycznemu aplikatorowi etykiet firma jest gotowa na nowe wymagania w przyszłości. W razie potrzeby urządzenie można łatwo dostosować do nowych cykli. Może również niezawodnie etykietować podczas pracy wielozmianowej, pozwalając w tym czasie pracownikom wykonywać inne ważne zadania w firmie.
źródło: informacjebranzowe.pl