informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Czy kupować firmowy sprzęt na licytacjach komorniczych?
Wojciech Głodny

Czy kupować firmowy sprzęt na licytacjach komorniczych?

Finanse / 2013.07.16

W dobie kryzysu wiele firm nie może sobie pozwolić na zakup ruchomości od producenta. Licytacje komornicze stwarzają szanse nabycia sprzętu w dobrym stanie oraz po przystępnej cenie. Do niedawna ten sposób zakupu był zarezerwowany głównie dla użytkowników aut, jednak coraz częściej organizowane są licytacje m.in. maszyn przemysłowych, rolniczych, budowlanych czy też sprzętu biurowego.

Mimo wzrostu zainteresowania firm możliwościami, jakie stwarza licytacja komornicza, nadal niewiele instytucji korzysta z takiego rodzaju zakupów. Zazwyczaj wynika to z braku jakiejkolwiek wiedzy na ten temat bądź z przeświadczenia, że jest to proces bardzo skomplikowany. Zacznijmy od podstaw. Przedmioty trafiają do komornika, kiedy ich właściciele nie są w stanie płacić swoich długów i na wniosek wierzyciela zostają zajęte zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego. Środki uzyskane z licytacji takich urządzeń przeznaczane są więc na poczet wierzytelności.

Gdzie szukać informacji?

O licytacjach komorniczych dowiemy się głównie z Internetu, m.in. ze strony Krajowej Izby Komorniczej, serwisów Urzędów Skarbowych, różnych Kancelarii Komorniczych oraz firm windykacyjnych. "Ogłoszenia internetowe zawierają takie dane na temat licytowanego przedmiotu jak cena wywoławcza sprzętu, opis techniczny, historia napraw, zdjęcia, a także miejsca i daty samych licytacji. Zazwyczaj obwieszczenia o licytacji zawierają również terminy i lokalizacje, gdzie przedmiot będzie wystawiony wcześniej do obejrzenia" – tłumaczy Wojciech Głodny, dyrektor operacyjny w Pragma Collect sp. z o.o.

Kto może wziąć udział?

Uczestnikiem licytacji może zostać każdy zainteresowany zakupem. Wystarczy mieć przy sobie odpowiednią sumę pieniędzy oraz dowód osobisty. Osoby, które chcą wziąć udział w licytacji nie są obwarowane specjalnymi wymogami i formalnościami. Aby zaoszczędzić swój czas, warto upewnić się przed wyznaczonym terminem, czy aukcja jest nadal aktualna, gdyż zdarza się, że zostaje odwołana w ostatnim momencie - w przypadku uregulowania długu przez dłużnika.

Jakie kwoty należy przygotować?

W celu przystąpienia do licytacji należy wpłacić rękojmię w wysokości 10 proc. szacowanej ceny, np. cena giętarki do blachy wynosi 84 tys. zł, należy wpłacić rękojmię w wysokości 8400 zł. Jeżeli nie wygramy aukcji, rękojmia zostanie nam zwrócona. Jeśli natomiast nasza oferta będzie najlepsza, kwota do zapłaty zostanie o nią pomniejszona. Opłaty należy uregulować po zakończeniu licytacji. Kiedy kwota przekracza 500 zł, komornik będzie wymagał przynajmniej 20 proc. wylicytowanej sumy, jednak nie mniej niż 500 zł. Do godziny 12 następnego dnia należy wpłacić pozostałą kwotę.

Co z rejestracją sprzętu?

Po wygraniu licytacji należy zadbać o dokumentację nabytego urządzenia. W przypadku, gdy przedmiotem licytacji były pojazdy, które poruszają się po drodze, np. auto osobowe, ciągnik czy przyczepa, należy pamiętać o odebraniu dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, z którymi dużo szybciej dokona się jego rejestracji. Samo nabycie ruchomości w drodze licytacji komorniczej traktowane jest jako nabycie pierwotne bez żadnych wad i obciążeń, dlatego też Wydział Komunikacji nie może odmówić rejestracji pojazdu w razie braku tych dokumentów. Po prostu potrwa to nieco dłużej. W ten sposób prawo chroni interesy wierzycieli przed „sprytnymi” dłużnikami, którzy ukrywając dokumenty, czekaliby na bezskuteczną licytację. Jeżeli natomiast przedmiotem licytacji była maszyna użytkowana np. w fabryce, magazynie, czy na obszarach rolniczych, nie trzeba jej rejestrować.

Gdzie jest haczyk?

"Kupno ruchomości na licytacji komorniczej wiąże się z pewnym ryzykiem. Nabywany w ten sposób sprzęt firmowy, czy jest to auto czy maszyna produkcyjna, rolnicza czy sprzęt biurowy, może mieć wady techniczne i wymagać dodatkowych nakładów pieniężnych. Zazwyczaj dłużnicy, którzy mają problemy z regulowaniem swoich zobowiązań, tym bardziej nie dysponują odpowiednimi środkami na renowacje i naprawy, w tym kontekście więc trzeba pamiętać, że reklamacja w przypadku licytacji nie jest uwzględniana" - dodaje Wojciech Głodny z Pragma Collect.

Kiedy można zrezygnować?

Zdarza się, że po przeprowadzonej transakcji, wpływa do sądu skarga dłużnika o naruszeniu przepisów podczas przeprowadzenia licytacji, co rozpoczyna postępowanie sądowego, a do czasu jego zakończenia nowy właściciel nie może odebrać nabytej ruchomości. W takim wypadku, jeśli skarga nie została rozpatrzona w ciągu 7 dni, nabywca może zrzec się wylicytowanego sprzętu i żądać zwrotu wpłaconych środków.

Licytacja komornicza jest miejscem, gdzie można zakupić sprzęt do firmy w atrakcyjnej cenie. Informację o aktualnych licytacjach bez problemu można znaleźć w sieci, a sama procedura stania się właścicielem ruchomości nie jest skomplikowana. Warto, jako właściciel firmy wziąć pod uwagę tę możliwość zakupu i śledzić informacje o trwających aukcjach.

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe