informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Energia słoneczna czy wiatrowa – która sprawdza się lepiej?

Energia słoneczna czy wiatrowa – która sprawdza się lepiej?

Technologie / 2021.12.22

W polskim sektorze energetycznym coraz bardziej istotną rolę odgrywają odnawialne źródła energii. W odróżnieniu od paliw kopalnych, stanowią one rozwiązanie wysoce ekologiczne, a przy tym również ekonomiczne. Nie dziwi więc fakt, że rośnie liczba inwestorów zainteresowanych pozyskiwaniem prądu ze słońca czy też wiatru. Pozostaje jednak pytanie, które rozwiązanie przynosi więcej korzyści? Podpowiadamy.

Odnawialne źródła energii mają znaczenie

OZE, czyli odnawialne źródła energii to zbiór zasobów naturalnych wykorzystywanych do produkcji zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. Ich pozyskiwanie nawet w długofalowej perspektywie nie powoduje znacznego deficytu z uwagi na stosunkowo krótki czas ich odnawiania. W przeciwieństwie do paliw kopalnych np. węgla kamiennego, brunatnego czy gazu, są przyjazne środowisku i nie przyczyniają się do zmian klimatycznych.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów odnawialnych źródeł energii, w tym m.in.:

●       energię słoneczną,

●       energię wiatrową,

●       energię wodną,

●       energię geotermalną,

●       biomasę.

Polski sektor energetyczny wciąż bazuje na działalności elektrowni węglowych, jednak coraz większy udział w produkcji energii elektrycznej mają wspomniane wcześniej OZE. Wytwarzanie prądu w oparciu o odnawialne zasoby pozwala znacznie ograniczyć emisję szkodliwych związków chemicznych do atmosfery, dzięki czemu walka z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza staje się coraz bardziej skuteczna.

Ważna jest także kwestia globalnego ocieplenia, do którego w dużej mierze przyczynia się działalność elektrowni węglowych. Co prawda obowiązujące przepisy wymagają stosowania specjalnych filtrów i systemów oczyszczania spalin, jednak całkowite wyeliminowanie zwiększonej emisji dwutlenku węgla wydaje się niemożliwe. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne dla przeciętnego obserwatora – zima bez śniegu czy fale letnich upałów to tylko niektóre z konsekwencji postępującego globalnego ocieplenia. Inwestycja w odnawialne źródła energii to zatem duży krok w stronę ochrony środowiska i zahamowania niekorzystnych procesów mocno obniżających jakość naszego życia.

          Jak pozyskuje się prąd ze Słońca?

Promienie słoneczne można przekształcać nie tylko w energię cieplną, ale również elektryczną. Jest to możliwe dzięki fotowoltaice, którą wskazuje się jako trzon polskiego sektora OZE. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na panele fotowoltaiczne. Zadaniem modułów PV jest konwertowanie energii słonecznej w prąd stały, który następnie kierowany jest do inwertera – urządzenia przekształcającego go w prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach. Przyjmuje się, że ok. 30% wyprodukowanej energii przeznacza się na pokrycie bieżącego zapotrzebowania gospodarstwa domowego, a reszta oddawana jest do sieci energetycznej. Według obowiązujących jeszcze przepisów, można ją odebrać w okresie zwiększonej konsumpcji, ale nie w całości, a w 80%.

Opinie na temat fotowoltaiki w Polsce z każdym rokiem stają się coraz bardziej pochlebne, co automatycznie przekłada się na jej popularność. Można to łatwo zauważyć, obserwując krajobraz przestrzenny. Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie energią słoneczną będzie się utrzymywać z uwagi na dużą dostępność paneli fotowoltaicznych oraz ich bardziej przystępne ceny niż jeszcze kilka lat temu (choć wiele zależy też od zapowiadanych zmian w rozliczaniu). Nie bez znaczenia pozostaje także ich wysoka wydajność, długa żywotność oraz perspektywa długoterminowych oszczędności.

            Jak pozyskuje się prąd z wiatru?

Sektor OZE to nie tylko elektrownie słoneczne, ale także wiatrowe, które również zyskują na popularności. Bazują one na przekształcaniu energii wiatrowej, czyli energii kinetycznej przemieszczających się mas powietrza, za pomocą specjalnych turbin. Przyjmują one formę wysokich wież wyposażonych w wirniki składające się z łopat i piasty, które połączone są ze sobą generatorem produkującym energię elektryczną.

Zasada działania turbin wiatrowych jest stosunkowo prosta. Zamontowane w nich łopaty generują opór dla napływającego wiatru, w wyniku czego następuje przekształcenie energii kinetycznej w energię mechaniczną napędzającą wirnik. Powstała energia następnie kierowana jest do generatora za pomocą wału i przekładni, gdzie następuje jej konwersja w prąd elektryczny. Należy jednak pamiętać, że ilość wyprodukowanego prądu w dużej mierze uzależniona jest od kilku czynników, w tym m.in. rozmiaru i kształtu łopat czy siły wiatru.

            Słońce czy wiatr – skąd pozyskiwać energię?

Energia słoneczna czy wiatrowa – na którą postawić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór OZE zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. W przypadku gospodarstw domowych lepszym rozwiązaniem często okazuje się instalacja fotowoltaiczna. Najpopularniejszy sposób montażu paneli PV, czyli na dachu, eliminuje problem z zagospodarowaniem przestrzeni przydomowej. Elektrownia wiatrowa natomiast wymaga dużej powierzchni, dlatego znacznie lepiej sprawdza się na większą skalę (np. u przedsiębiorców).

Nie bez znaczenia okazują się również kwestie finansowe. Opłacalność fotowoltaiki opiera się na coraz bardziej wydajnych i wytrzymałych modułach, których ceny stały się stosunkowo przystępne. Koszty inwestycyjne zależą jednak od wielu czynników (m.in. rozmiaru instalacji i jej mocy), podobnie jak ma to miejsce w przypadku turbin wiatrowych.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe