informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw – Dlaczego warto zainwestować w tę formę finansowania?

Faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw – Dlaczego warto zainwestować w tę formę finansowania?

Finanse / 2023.11.20

Praktyka pokazuje, że faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) to w ostatnich latach coraz popularniejsza forma finansowania działalności gospodarczej. Naszym zdaniem nie bez powodu takie rozwiązanie zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym biznesie. Zamiast z niecierpliwością oczekiwać na płatności od klientów, firmy stosujące faktoring mogą szybko uzyskać dostęp do środków finansowych poprzez spieniężenie swoich wierzytelności. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne z różnych powodów, co warto dokładniej przeanalizować... a my teraz właśnie to zrobimy.

Faktoring. Dlaczego warto?

Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za skorzystaniem z faktoringu jest skrócenie cyklu płatności za faktury. Z punktu widzenia MŚP, które tradycyjnie już borykają się z problemem w postaci opóźnionych płatności, faktoring stanowi doskonałe narzędzie służące do poprawy płynności finansowej. W tradycyjnym modelu biznesowym oczekiwanie na uregulowanie faktur może prowadzić do trudności w  działalności, a w dłuższej perspektywie nawet ograniczać możliwości dalszego rozwoju. Faktoring to rozwiązanie, które pozwala zredukować ten czas, umożliwiając tym samym firmom skupienie się na istotnych aspektach rozwoju, zamiast martwienia się o bieżące, pilne płatności.

Kolejnym kluczowym atutem wynikającym z korzystania z faktoringu jest możliwość zminimalizowania ryzyka związanego z niewypłacalnością klientów. Firma faktoringowa to taki podmiot, który przynajmniej do pewnego stopnia (do jakiego? O tym decydują zapisy zawarte w danej umowie) w przypadku braku spłaty przez klienta przejmuje odpowiedzialność za wierzytelność, co oznacza, że to ona ponosi konsekwencje. Z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw, które często działają w branżach o zmiennych warunkach rynkowych, tego typu ochrona może okazać się kluczowym elementem zabezpieczającym przed ewentualnymi stratami finansowymi.

Warto w tym miejscu również podkreślić, że faktoring to rozwiązanie, które nie tylko ogranicza ryzyko związane z długimi terminami płatności, ale także umożliwia szybkie inwestowanie uzyskanych środków w rozwój firmy lub choćby opłacenie najpilniejszych wydatków. Tak czy inaczej, przedsiębiorstwo może dzięki faktoringowi łatwiej podejmować decyzje biznesowe. To bardzo ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że możliwość szybkiej reakcji oraz elastyczność to czynniki absolutnie kluczowe dla osiągnięcia sukcesu rynkowego.

Kolejny aspekt, który warto mieć na uwadze, to możliwości poprawy relacji z klientami. Dzięki korzystaniu z usług finansowych w postaci faktoringu przedsiębiorstwo może bowiem zaoferować klientom korzystniejsze warunki płatnicze (w praktyce oznacza to po prostu dłuższe terminy płatności), co w oczywisty sposób może korzystnie wpłynąć na relacje biznesowe. Możliwość udzielenia klientom dłuższych terminów płatności bez szkodliwego wpływu na płynność finansową firmy może być pomoc w zdobyciu i/lub utrzymaniu klientów.

Faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podsumowanie

Jak widzisz, faktoring (w tym także faktoring online) to takie rozwiązanie, które może przynieść liczne korzyści przedsiębiorcom. Takie potencjalne atuty jak np. skrócenie cyklu płatności czy minimalizacja ryzyka niewypłacalności oraz lepsza dostępność środków finansowych to tylko niektóre z aspektów, które sprawiają, że faktoring zyskuje na popularności. Kto wie, być może przyspieszy on rozwój również Twojego biznesu?

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe