FintechOS pozyskał 12,7 milionów euro na globalną ekspansję
Nowe fundusze mają wesprzeć dalszy rozwój firmy w Europie, w tym w Polsce, a także umożliwić jej ekspansję w Azji Południowo-Wschodniej i USA. Wśród głównych inwestorów jest fundusz OTB Ventures, zarządzany przez polskich partnerów.
FintechOS, firma oferująca platformę finansową nowej generacji opartą o hiperpersonalizację i automatyzację, pozyskała 12,7 mln euro w związku z emisją akcji serii A. Wiodącymi inwestorami tej serii są fundusz inwestycyjny OTB Ventures oraz Digital East Fund, prowadzony przez fundusz Earlybird Venture Capital. W rundzie finansowania uczestniczyli także wcześniejsi inwestorzy, czyli Gapminder Ventures oraz Launchub. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone przez FintechOS m.in. na ekspansję w Polsce.
Technologia rozwijana przez FintechOS umożliwia tradycyjnym bankom i firmom ubezpieczeniowym szybkie dostosowanie się do nieustannie zmieniających się oczekiwań i potrzeb klientów, a dzięki temu skuteczne konkurowanie z fintechami. W oparciu o tę technologię, banki i ubezpieczyciele mogą bardzo szybko wprowadzać na rynek nowe produkty i usługi, które są w pełni cyfrowe, oparte na danych klienta i wysoce spersonalizowane pod jego potrzeby. Ponadto czas wprowadzenia produktów lub usług w oparciu o FintechOS trwa tygodnie, a nie jak wcześniej miesiące lub nawet lata. FintechOS można wdrożyć zarówno w środowisku multi-cloud, jak i lokalnym. Firma oferuje wsparcie w procesie uruchamiania usług w chmurze, a także gwarantuje pełną kompatybilność nowych rozwiązań z istniejącym środowiskiem IT klientów.
FintechOS oferuje połączenie do ponad 150 źródeł danych (w tym do systemów wykorzystujących funkcje społecznościowe i kontekstowe, a także do różnego rodzaju systemów IT wykorzystywanych na co dzień w instytucjach finansowych) oraz zapewnia automatyzację ponad 20 procesów finansowych (np. wspierany przez sztuczną inteligencję “KYC – Know Your Customer”, “Klient 360”, analiza cen oraz ryzyka). Częścią platformy jest także marketplace z 50 gotowymi aplikacjami typu open source, gotowymi do natychmiastowego wdrożenia. Umożliwiają one szybką digitalizację takich obszarów, jak m.in. onboarding klienta, kredyty, oszczędności, ubezpieczenia, emerytury czy zarządzanie majątkiem. Dzięki istniejącym partnerstwom FintechOS z Microsoft, EY, Deloitte, Publicis Sapient i CapGemini, platformę można bardzo szybko wdrażać na wielu rynkach.
Założony w 2017 roku przez doświadczonych przedsiębiorców Teodora Blidarus’a i Sergiu Negut’a, FintechOS ma obecnie klientów w ponad 20 krajach na trzech kontynentach. W 2019 roku firma zwiększyła swój roczny przychód o 450%. Obecnie pozyskany kapitał ma zostać wykorzystany na wsparcie dalszego wzrostu w Europie (w tym w Polsce), a także na ekspansję w Azji Południowo-Wschodniej i USA. FintechOS zainwestuje również znaczne środki w dalszy rozwój gotowych do wdrożenia aplikacji, usług i rozwiązań, które mają umożliwić bankom i ubezpieczycielom oferowanie wielokanałowej obsługi klientów na najwyższym poziomie.
„Nasze podejście do rozwoju technologii jest niekonwencjonalne ponieważ w centrum naszych działań zawsze jest klient. Stworzyliśmy FintechOS, aby przekształcić branżę finansową, umożliwiając bankom i firmom ubezpieczeniowym szybsze działanie i reagowanie, co ma się przełożyć na wyższą użyteczność systemu i łatwość jego obsługi przez klientów. W efekcie, wysoce spersonalizowane usługi są teraz dostępne de facto od ręki” - mówi Teodor Blidarus, CEO i współzałożyciel FintechOS.
„Chętnie inwestujemy w firmy technologiczne o wyjątkowej pozycji i z potencjałem wykładniczego wzrostu. Technologia FintechOS jest rewolucyjna w tym sensie, że zapewnia kompleksową automatyzację i cyfryzację usług i produktów oferowanych przez tradycyjne banki i firmy ubezpieczeniowe. Dzięki relatywnie niskiej cenie i wszechstronności zastosowania przekłada się to na ogromne oszczędności i stymuluje rozwój instytucji finansowych” - mówi Adam Niewiński, General Partner w OTB Ventures.
„FintechOS jest pionierem na dynamicznie rozwijającym się rynku, którego wizją jest zmiana sposobu reagowania instytucji finansowych na zmiany rynkowe i regulacyjne. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej podróży, która ukształtuje przyszłość usług finansowych” - komentuje Dan Lupu, Partner w Earlybird.
Dodatkowe informacje
FintechOS
FintechOS wierzy w zmianę sposobu, w jaki ludzie korzystają z technologii finansowych. Platforma FintechOS 20 koncentruje się na automatyzacji i personalizacji, umożliwiając dostawcom usług finansowych szybkie i niedrogie przekształcenie obsługi cyfrowych klientów. Wśród globalnych klientów FintechOS są m.in. ERSTE, Vienna Insurance Group, Orange Money, Hyperion Group, TBI Bank, Transylvania Bank, Idea Bank, Raiffeisen Bank oraz Uniqa Insurance Group. Firma ma biura w Londynie, Amsterdamie, Wiedniu, Kopenhadze, a także w Bukareszcie. W planach jest także otwarcie w 2020 roku biur w USA i Azji. Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie: www.fintechos.com.
Earlybird
Earlybird jest działającym od 1997 roku funduszem typu venture capital, który koncentruje się na europejskich firmach technologicznych. Firma inwestuje w start-upy we wszystkich fazach wzrostu i rozwoju, oferując spółkom portfelowym nie tylko zasoby finansowe, ale także wsparcie strategiczne i operacyjne, a także dostęp do międzynarodowej sieci i rynków kapitałowych. Earlybird zarządza różnymi funduszami, które inwestują w spółki technologiczne w Europie Wschodniej i Zachodniej, a także zajmujące się opieką zdrowotną. Firma ma do swojej dyspozycji fundusze w wysokości ponad 1 miliarda euro, a na koncie siedem ofert publicznych oraz 24 transakcje handlowe dot. zarządzanych spółek. Wszystko to czyni Earlybird jednym z najlepszych i najbardziej doświadczonych funduszy venture capital w Europie.
OTB Ventures
OTB Ventures inwestuje w najlepsze firmy technologiczne na wczesnym etapie wzrostu, z globalnymi ambicjami i powiązaniami z Europą Środkowo-Wschodnią. Firma zarządzą funduszami w wysokości 100 mln USD, inwestując na etapie serii A. Środki te mają wesprzeć utalentowanych przedsiębiorców w międzynarodowym skalowaniu, przy jednoczesnym skupieniu się na rozwoju technologii. OTB korzysta z rozległej sieci kontaktów w obszarach geograficznych o najwyższej konsumpcji technologii (USA, Europa Zachodnia, rejon Azji i Pacyfiku), aby pomóc spółkom portfelowym w rozwoju na tych rynkach. Inwestycje OTB obejmują takie spółki, jak: Iceye, Cosmose, Minit, SpaceKnow, BabbleLabs, Segron i SilentEight.
GapMinder Venture Partners BV
GapMinder to fundusz venture capital inwestujący w spółki z branży wysokich technologii z Rumunii i innych krajów Europy Środkowej, które rozwijają się na poziomie międzynarodowym i są na etapie zbierania kapitału początkowego lub emisji akcji serii A. Partnerzy GapMinder mają praktyczne podejście jako inwestorzy, skupiając się na przyśpieszeniu wzrostu firm przez doradztwo strategiczne i bezpośrednie zaangażowanie w usprawnienie operacyjne, ład korporacyjny i dyscyplinę finansową. Portfolio GapMinder obejmuje takie firmy, jak FintechOS, TypingDNA, SmartDreamers, Deepstash, Frisbo.
źródło: informacjebranzowe.pl