informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Gdy ulga się kończy Polacy ruszają do kas

Gdy ulga się kończy Polacy ruszają do kas

Finanse / 2013.10.24

Branża budowlana podlega regułom sezonowości, a na ostateczne wyniki sprzedaży wpływa wiele czynników. W tym roku jednym z nich może być zbliżający się koniec ulgi remontowej, uprawniającej do zwrotu podatku VAT. Czy klienci przypuszczą szturm na markety, tym samym podbijając wskaźniki sprzedaży w ostatnim kwartale 2013 roku?

Budowa domu i remont mieszkania wiążą się ze sporymi wydatkami, które zazwyczaj planuje się z wyprzedzeniem. Obowiązująca do końca roku ulga remontowa pozwala uczynić te inwestycje tańszymi. Jednak aby zaoszczędzić i uzyskać zwrot podatku za zakupione materiały, należy umiejętnie poruszać się w gąszczu przepisów. Ulgę remontową sankcjonuje ustawa z 2005 r., która weszła w życie z racji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zakłada ona zwrot części kwoty podatku za materiały, na które wartość VAT wzrosła z 7% do 22 lub 23% po przystąpieniu do Wspólnoty. Wraz z nowym rokiem nastąpi zmiana tych przepisów. Wnioski o zwrot kosztów będzie można składać aż przez pięć lat, czyli do 2018 r., ale tylko na poczet inwestycji, które rozpoczną się przed końcem bieżącego roku. Tak więc ulgą zostaną objęte produkty zakupione nie później niż w grudniu 2013 r. Rozliczenia faktur będzie można dokonywać tylko raz w roku podatkowym w ramach obowiązującego limitu. A zaoszczędzić można sporo – nawet około 14 tys. zł w przypadku remontu mieszkania i 33 tys. zł w związku z budową domu.

Zmiana przepisów dotyczących ulgi remontowej może wpłynąć na wyniki finansowe firm z sektora budowlanego, w tym branży wyposażenia wnętrz. Dla przedsiębiorstw, oferujących tego typu produkty, charakterystyczny jest wzrost sprzedaży w sezonie letnim i jesiennym. Można przypuszczać, że ostatni kwartał bieżącego roku przyniesie jeszcze większe obroty, wynikające z ostatniej szansy na skorzystanie z ulgi.

- Pilnie śledzimy nasze wyniki finansowe, które jednoznacznie wskazują, że z każdym kwartałem 2013 roku sprzedaż produktów rosła – tłumaczy Zbigniew Czapliński, Dyrektor Handlowy w firmie Deante, oferującej wyposażenie łazienek i kuchni. – W związku ze zmianą przepisów dotyczących ulgi remontowej, przewidujemy jeszcze bardziej dynamiczny wzrost sprzedaży w ostatnich trzech miesiącach br. Przygotowujemy się do realizacji większych niż dotychczas zamówień od naszych kluczowych klientów, którzy już szykują akcje specjalne, zachęcające do zakupów do końca grudnia – podkreśla Czapliński.

Aby móc skorzystać z ulgi należy dokładnie sprawdzić, za jakie materiały otrzymamy zwrot podatku. W tym celu warto zapoznać się ze szczegółową listą produktów, przygotowaną przez Ministerstwo Infrastruktury. Osoby, które planują, bądź już rozpoczęły budowę lub większy remont, odliczą m.in.: wełnę mineralną, rury, okna i drzwi. Jeśli nie mamy środków na gruntowne zmiany, możemy skorzystać z ulgi, odświeżając pomieszczenia, poprzez wymianę: zlewozmywaków stalowych, umywalek, wanien, kabin prysznicowych czy płytek ceramicznych. Istotne jest, aby przed pójściem do kasy w markecie budowlanym skrupulatnie zapoznać się z przepisami.

źródło: deante/informacjebranżowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe