informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Instruktor praktycznej nauki zawodu - jaka jest jego rola i zadania?

Instruktor praktycznej nauki zawodu - jaka jest jego rola i zadania?

HR / 2022.02.02

Dualny system edukacji zawodowej to nowoczesny model kształcenia, który skutecznie zaspokaja aktualne zapotrzebowania szybko zmieniającego się rynku. Ważną rolę pełnią w nim nie tylko szkoła i lokalne przedsiębiorstwa, ale też instruktor praktycznej nauki zawodu.

Dualny system opiera się na dwutorowym nauczaniu - uczniowie zdobywają teoretyczną wiedzę w szkole, a praktycznych aspektów zawodu uczą się w lokalnych firmach. To sprawia, że młodzi absolwenci już na początku swojej kariery posiadają umiejętności i fachową wiedzę poszukiwane przez pracodawców. Po tym, jak szkoła nawiąże współpracę z przedsiębiorstwem i ustali program kształcenia zawodowego, to właśnie instruktor PNZ jest odpowiedzialny za przebieg nauki danej profesji.

Jaka jest rola instruktora praktycznej nauki zawodu?

Instruktor praktycznej nauki zawodu to najczęściej doświadczony pracownik firmy, który do tego posiada odpowiednie pedagogiczne kwalifikacje. To właśnie on wprowadza uczniów w tajniki swojego zawodu. Spoczywa więc na nim odpowiedzialność za jakość praktycznego kształcenia i zawodowy rozwój młodzieży. Oprócz tego, że ma doświadczenie, musi być w stanie przekazywać wiedzę w przystępny sposób. Rola instruktora łączy więc kompetencje specjalisty i nauczyciela. Jego głównym zadaniem jest realizowanie programu kształcenia zatwierdzonego przez szkołę i firmę.

Oprócz tego instruktor PNZ jest też często autorytetem i mentorem dla młodych osób, które dopiero poznają realia pracy w danym zawodzie, know-how i kulturę organizacyjną panującą w przedsiębiorstwie. Dlatego tak bardzo liczy się nie tylko doświadczenie zawodowe, ale też umiejętności miękkie. Instruktor powinien wyróżniać się wysoką kulturą osobistą, być cierpliwym, opanowanym, łatwo nawiązywać kontakt z młodzieżą, aktywnie słuchać i dawać konstruktywny feedback. Oprócz tego ważne są też umiejętności związane z efektywną pracą w grupie i rozwiązywaniem konfliktów.

Wyspecjalizowane firmy, takie jak Edunet Poland, prowadzą szkolenia dla osób, które chcą zostać instruktorami praktycznej nauki zawodu.

Dlaczego warto zostać instruktorem PNZ?

Nauczanie młodych ludzi i wprowadzanie ich w tajniki zawodu może być kolejnym krokiem w karierze. Jeśli czujesz potrzebę dzielenia się swoją wiedzą i jednocześnie masz na uwadze dobro firmy - rola instruktora praktycznej nauki zawodu jest dla Ciebie. Dzięki tej funkcji nauczysz się nowych, cennych umiejętności, które często nie są bezpośrednio związane z Twoim zawodem. Oprócz tego świadomość, że dzięki Tobie młode osoby uczą się i rozwijają, daje prawdziwą satysfakcję.

Jak zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu?

Nie każdy doświadczony pracownik może zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu. Osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę z praktycznym nauczaniem młodych ludzi w zakładzie pracy musi posiadać nie tylko wykształcenie kierunkowe i doświadczenie zawodowe, ale też zdać egzamin po kursie pedagogicznym. Zasady związane z funkcją instruktora PNZ reguluje rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe