informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Intel przyśpiesza wprowadzanie technologii 5G

Intel przyśpiesza wprowadzanie technologii 5G

Technologie / 2017.03.01

Rozwiązania 5G zapewnią całej branży nowe, przełomowe możliwości — od wyjazdu na ulice autonomicznych samochodów po powstawanie inteligentnych miast. Intel, który jest zaangażowany w rozwój tej technologii, podczas targów MWC prezentuje szereg rozwiązań, nie tylko ułatwiających, ale istotnie przyspieszających  nadchodzącą transformację.

Epoka 5G to w istocie fantastyczna, elastyczna sieć, która łączy wszystko ze wszystkim i każdego z każdym. Sieć zapewni nowe możliwości techniczne, od dostaw produktów dronami po samojezdne samochody. Istotna różnica wprowadzana przez 5G polega na tym, że wszystkie autonomiczne maszyny oraz dbające same o siebie fabryki, pojazdy i szpitale będą wykonywać swoje funkcje dzięki łączności sieciowej realizowanej w ułamku sekundy, całkowicie bezbłędnie.

Podczas ubiegłorocznych targów Mobile World Congress (MWC) Intel ogłosił  plany dotyczące produktów 5G oraz przyśpieszenia wprowadzania próbnej platformy mobilnej pierwszej generacji, której branża może natychmiast użyć do tworzenia szybkich prototypów, integracji i testowania. Zapowiedziano także podpisanie umów z czołowymi dostawcami sprzętu telekomunikacyjnego i usług, z którymi firma podjęła współpracę przy opracowywaniu próbnej platformy 5G.

Podczas MWC 2017 Intel pokaże, w jaki sposób można efektywnie zestawić poszczególne elementy składowe 5G,.

Technologie Intel przyspieszają rozwój 5G w chmurze i wśród użytkowników

Intel rozpoczął inwestycje w technologie chmury i sieci rdzeniowych, co już dziś zaowocowało znacznymi osiągnięciami w obszarze łączności oraz sieci rdzeniowych nowej generacji .

  •  Intel® Mobile Trial Platform(mobilna platforma testowa 3 generacji) to wydajne środowisko programistyczne umożliwiające szybszą integrację i testowanie urządzeń 5G oraz bezprzewodowych punktów dostępowych. Intel wspólnie z operatorami z wielu krajów pracuje nad tworzeniem, prototypowaniem i testowaniem rozwiązań 5G z wykorzystaniem nowej platformy, która będzie podlegać dalszej ewolucji.
  • Intel® XMM™ 7560 Modem do zaawansowanych urządzeń LTE nowej generacji. Nowy modem umożliwi transmisje LTE z szybkością gigabitową, przy czym jeden produkt będzie obsługiwać wszystkie standardy transmisji na całym świecie. Modem będzie produkowany przy użyciu procesu 14 nm Intela i będzie obsługiwać metodę CDMA.
  • Kompleksowa oferta technologii dla komputerów mobilnych, umożliwiająca operatorom telekomunikacyjnym transformację sieci w ramach przygotowań do wdrażania 5G. Obejmuje ona technologie, które wspólnie zapewniają większe bezpieczeństwo, wyższą wydajność oraz wbudowane funkcje analityczne pochodzące od centrum przetwarzania danych po brzeg sieci:
    • rodzina procesorów Intel Atom® C3000, rodzina procesorów Intel® Xeon® D-1500 — seria sieciowa, adapter sieciowy 25 GbE Intel® Ethernet Network Adapter XXV710 oraz adapter technologii nowej generacji Intel® QuickAssist™.

Współpraca w ramach środowiska 5G

Intel ma na swoim koncie osiągnięcia w tworzeniu nowych środowisk. Dobrymi przykładami są tu komputery PC i centra przetwarzania danych. W podobny sposób firma działa w obszarze 5G. Intel w dalszym ciągu poszukuje  partnerów branżowych, by współpracować z nimi przy definiowaniu, prototypowaniu oraz dostarczaniu pierwszych produktów rozwiązań w obszarze 5G, kształtując w ten sposób rynek. Dotychczas podjęto strategiczne współprace w zakresie:

  • 5G Innovators Initiative (5GI2) — Ericsson* i Intel podejmują otwartą inicjatywę branżową 5GI, która ma na celu badanie, testowanie oraz wprowadzanie innowacji w obszarze sieci 5G i technologii rozproszonego brzegu sieci. Działania będą koncentrować się na IIOT (Industrial Internet of Things — przemysłowy Internet rzeczy) oraz opracowywaniu projektów pilotażowych z zastosowaniem technologii rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości wirtualnej, m.in. do celów patrolowania niebezpiecznych środowisk przy użyciu dronów. Inicjatywa 5GI, w połączeniu z działaniami największych producentów sprzętu, czołowych przedsiębiorstw technologicznych, liderów branży oraz czołowych uczelni, przyśpieszy wprowadzanie innowacji w zakresie łączności bezprzewodowej i infrastruktury 5G w USA. Pierwszymi uczestnikami, którzy przyłączyli się do tej inicjatywy, są Honeywell*, GE* i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.
  • Laboratoria firmy Nokia* pracujące nad przyśpieszeniem wprowadzania 5G — Nokia i Intel w oparciu o swoją dotychczasową długoletnią współpracę strategiczną pracują nad rozwojem usług 5G. W ramach  działań uruchomiono dwa laboratoria rozwiązań 5G, które testują nową technologię bezprzewodową i pracują nad jej szybszym wprowadzeniem komercyjnym. Laboratoria 5G znajdują się w Murray Hill (stan New Jersey) i Espoo (Finlandia). Są prowadzone wspólnie przez obie firmy, bazując na ich kompetencjach i atutach technologicznych. Laboratoria będą testować i opracowywać rozwiązania bezprzewodowe nowej generacji obejmujące wszystkie aspekty 5G, od sieci i chmury po użytkowników końcowych.
  • Współpraca Intel i AT&T* w ramach programu Intel® LIQD, obejmująca opracowywanie urządzeń podłączonych do sieci - Firma AT&T to pierwszy, duży operator telekomunikacyjny, z którym Intel podjął współpracę. Umożliwi ona szybkie wprowadzanie na rynek urządzeń IoT, a także ich certyfikowanie i podłączanie do sieci, przy czym celem jest urzeczywistnienie prognozy przewidującej wdrożenie na całym świecie 50 miliardów takich urządzeń do 2020 r. Program Intel® LIQD został zaprojektowany tak, by umożliwiać łatwe rozszerzenie z uwzględnieniem różnych nowych aspektów szybko zbliżającej się epoki systemów 5G.
  • Rozwój platformy Intel FlexRAN przez firmy Telefónica* i 5TONIC* — firmy te poinformowały o zainstalowaniu referencyjnej platformy oprogramowania Intel FlexRAN w otwartym laboratorium 5G prowadzonym przez 5TONIC. Laboratorium to umożliwi firmie Telefónica i innym klientom 5TONIC testowanie oraz sprawdzanie funkcjonalności i wydajności zwirtualizowanych implementacji aktualnych oraz przyszłych dostępowych sieci radiowych (RAN — radio access network). Obsługa zwirtualizowanych sieci RAN jest niezbędna do rozwoju technologii 5G oraz spełnienia wymagań w zakresie łączności i wydajności w różnych zastosowaniach.

Osiągnięcie zgodności operacyjnej 5G

Cała branża już teraz zdaje sobie sprawę, że zapewnienie zgodności operacyjnej ma kluczowe znaczenie dla ustanowienia standardów oraz ukierunkowania rozwoju technologii współpracujących z innymi produktami lub systemami, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Jest to jednak poważny problem implementacyjny, w wyniku czego Intel współpracuje z najważniejszymi przedsiębiorstwami z branży przy testowaniu i uzyskiwaniu zgodności operacyjnej, co ma kluczowe znaczenie dla wdrożenia na większą skalę próbnych rozwiązań 5G.

  • Intel i Ericsson osiągają po raz pierwszy zgodność operacyjną przy transmisji bezprzewodowej w przedstandardowej wersji 5G — uzyskanie zgodności operacyjnej przy transmisji na żywo pomiędzy platformą próbną 5G Intel Mobile Trial Platform UE a systemem Ericsson 5G Radio Prototype to duże osiągnięcie. Jest ono wynikiem wielu innych sukcesów w roku 2016, takich jak wykorzystanie zaawansowanego formowania wiązki do łączności bezprzewodowej. Osiągnięcie to zostało zaprezentowane podczas targów MWC w postaci bezprzewodowej transmisji na żywo w dwóch przełomowych zastosowaniach technologicznych: autonomicznym samochodm i rzeczywistości wirtualnej.
  • Intel przyczynił się do uzyskania ogłoszonego przez Nokię pierwszego w historii połączenia interfejsu 5GTF opartego o technologie Intela. Ułatwi to komercyjne wprowadzenie 5G, a ponadto przyczyni się do zwiększenia zgodności operacyjnej z urządzeniami Intel 3GPP NR.
  • Ponadto Intel oraz firmy AT&T*, NTT DOCOMO INC.*, SK Telecom*, Vodafone*, Ericsson*, Qualcomm Technologies Inc.*, British Telecom*, Telstra*, Korea Telecom*, LG Uplus*, KDDI*, LG Electronics*, Telia Company*, Swisscom*, TIM*, Etisalat Group*, Huawei*, Sprint*, Vivo*, ZTE* i Deutsche Telekom* ogłosiły poparcie dla przyśpieszenia realizacji harmonogramu standaryzacji 5GNR (nowe radio), tak aby wdrożenia próbne na większą skalę i wdrożenia komercyjne mogły rozpocząć się już w 2019 r. Dzięki temu porozumieniu skoordynowane działania liderów branży przyczynią się do przyjęcia jednolitego standardu, który pozwoli na dokonanie transformacji 5G we wszystkich kluczowych obszarach technologii.

Przejście na 5G to historyczny moment dla całej branży technologicznej. Dlatego już teraz należy zacząć wprowadzać zasadnicze zmiany i przekształcać swoje sieci w celu spełnienia zróżnicowanych wymagań 5G w zakresie szybkości, czasu reakcji, zużycia energii oraz skalowalności. 5G to nie tylko  ewolucyjna zmiana technologii, lecz całkowite jej przeobrażenie. Spowoduje transformację całych branż, wprowadzenie nowych kategorii produktów i powstanie nowych modeli biznesowych. Zmieni to na lepsze sposób postrzegania świata przez ludzi oraz sposób działania przedsiębiorstw.

źródło: intel/ib.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe