informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Jak body leasing wspiera działanie startupów?
Simplicity

Jak body leasing wspiera działanie startupów?

Wiadomości / 2024.10.26

Model body leasingu zdobywa coraz większą popularność w startupach, szczególnie w zakresie specjalistów związanych z branżą IT. W konkurencyjnym środowisku młode firmy muszą błyskawicznie reagować na zmiany rynkowe i innowacje technologiczne. Body leasing umożliwia startującym przedsiębiorstwom szybkie pozyskiwanie wykwalifikowanych ekspertów bez konieczności wiązania się długoterminowymi umowami.

Dlaczego startupy coraz częściej wybierają body leasing?

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją startupy, jest znalezienie wysoko wykwalifikowanych pracowników – szczególnie w branży IT, w której konkurencja o talenty jest ogromna. Wymagania specjalistów są wysokie, a proces rekrutacyjny bywa długi i kosztowny. Wszystko to wiąże się z dużymi wydatkami, na które młode firmy niekoniecznie są w stanie sobie pozwolić. Startupy coraz chętniej wybierają więc body leasing, czyli rozwiązanie dające szybki dostęp do specjalistów bez konieczności ponoszenia kosztów rekrutacji i długoterminowych zobowiązań.

Projekty związane z działalnością startupów bardzo często wymagają elastyczności kadrowej. Body leasing pozwala takim przedsiębiorstwom na zapełnianie luk kompetencyjnych, unikając przy tym ryzyka związanego z zatrudnianiem pracowników na stałe. Firmy mogą korzystać z zewnętrznych ekspertów tylko na czas realizacji konkretnych projektów, co minimalizuje koszty administracyjne i ogranicza formalności. Dodatkowym wyzwaniem dla startupów jest ograniczone zaufanie kandydatów do nierozpoznawalnych jeszcze na rynku firm – brak znajomości brandu może wpływać na problemy rekrutacyjne wynikające z obaw specjalistów dotyczących stabilności zatrudnienia w młodym przedsiębiorstwie. Body leasing umożliwia stały dostęp do wykwalifikowanej kadry mimo braku rozpoznawalności brandu – wyjaśnia Anna Wójcik, HR Business Partner w Simplicity sp. z o.o.

Body leasing stanowi obiecujący model na polskim rynku. Portal The Codest w swoim artykule Why Poland Shines as the Go-To Destination for Body Leasing in the IT Industry wskazuje na rozwój tego modelu związany z rosnącym zapotrzebowaniem na elastyczne formy zatrudnienia, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów. W Polsce pracuje ponad 295 000 programistów, a co roku 44 000 studentów kończy studia informatyczne. Rosnąca liczba absolwentów kierunków technicznych sprawia, że Polska oferuje szeroki dostęp do talentów IT, co czyni body leasing popularnym rozwiązaniem dla organizacji poszukujących szybkiego uzupełnienia kadrowego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się uzyskać dostęp specjalistów w outsourcingowym modelu.

Zwinność biznesowa dzięki elastycznym modelom zatrudnienia

W obecnych realiach elastyczność i skalowalność zespołów to podstawa przetrwania wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dopiero wkraczających na rynek. Model body leasingu oferuje startupom dostęp do specjalistycznych umiejętności na krótki okres, przez co pozwala firmom zachować zwinność niezbędną do realizacji celów biznesowych przy jednoczesnym utrzymaniu możliwie jak najniższych kosztów. Body leasing pozwala uniknąć stałych wydatków związanych z wynagrodzeniami, ubezpieczeniami czy innymi świadczeniami, które tradycyjnie obciążałyby pracodawcę. W rezultacie startupy mogą zachować płynność finansową, optymalizować koszty operacyjne i skupić się na rozwijaniu działalności.

Elastyczne modele zatrudnienia umożliwiają również startupom wzrost produktywności. Szybki i praktycznie nieograniczony dostęp do umiejętności specjalistów niezbędnych podczas realizacji wybranego projektu pozwala młodym firmom terminowo wywiązywać się z umów. Osiąganie coraz lepszych wyników biznesowych ma natomiast wpływ na sukcesywny wzrost konkurencyjności rynkowej.

Body leasing odpowiedzią na problemy kadrowe młodych firm

Według raportu Polish Startups 2023 startupy w Polsce zazwyczaj zatrudniają małe zespoły. Mniej więcej co trzeci startup zatrudnia od 4 do 10 pracowników, a niemal co piąty zatrudnia maksymalnie 3 osoby na stałe. Istnieje również spora grupa podmiotów, które w ogóle nie zatrudniają pracowników, a korzystają jedynie z usług freelancerów lub outsourcingu. Startupy decydujące się na zatrudnienie specjalistów spotykają się również z kolejnym problemem, czyli brakiem dostępności do osób o odpowiednich kompetencjach. Według wspomnianego raportu 59% ankietowanych firm wskazuje na problemy ze znalezieniem programistów, wyzwanie stanowi również znalezienie inżynierów zajmujących się dziedzinami takimi jak machine learning, DevOps czy Big Data.

Startupy borykające się z ograniczonymi kosztami oraz problemami z dostępem do specjalistów powinny wykorzystać możliwości oferowane przez model body leasingowy. W SimpliCity umożliwiamy młodym firmom współpracę na zasadach contractingu IT – w elastyczny sposób najmujemy specjalistów, sprawdzając wcześniej, czy ich kwalifikacje spełniają wymagania związane z wybranym projektem – tłumaczy ekspertka z Simplicity sp. z o.o.

Body leasing daje startupom dostęp do ekspertów z unikalnymi kompetencjami technicznymi, umożliwiając szybkie uzupełnienie braków kadrowych. Współpraca z wieloma doświadczonymi specjalistami daje młodym firmom szansę nie tylko na pozyskanie cennej wiedzy, ale również wzorców do dalszego rozwoju i wykorzystania zdobytych umiejętności w kolejnych etapach działalności.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe