informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Jak magazyny energii umożliwiają oszczędność kosztów i niezależność energetyczną?
Inergis

Jak magazyny energii umożliwiają oszczędność kosztów i niezależność energetyczną?

Finanse / 2023.11.28

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie magazynów energii. Zabezpieczają one przed przerwami w dostawie prądu, gwarantują odporność na wszelkie awarie zasilania spowodowane prowadzonymi pracami czy silnym wiatrem lub burzami. Co wiemy o magazynach energii i jak umożliwiają one oszczędność kosztów? Dlaczego dają niezależność energetyczną?

Najnowsze dane wskazują, że światowy rynek energii słonecznej odnotuje znaczny wzrost na koniec 2023 roku, wspierany innowacjami, partnerstwami strategicznymi i odpowiednimi regulacjami prawnymi. Energia słoneczna stanowi optymalne rozwiązanie pozwalające sprostać rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na energię, jednocześnie skutecznie przeciwdziałając degradacji środowiska. Wykorzystywana w szerokim zakresie zastosowań, w tym w wytwarzaniu energii elektrycznej, oświetleniu wnętrz i podgrzewaniu wody, energia słoneczna odgrywa coraz większą rolę zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Oczekuje się, że światowy rynek fotowoltaiki będzie rósł w tempie CAGR wynoszącym 11,93 proc. z początkowej wartości 89,968 mld dolarów w 2021 r. i szacuje się, że w 2028 r. osiągnie wielkość rynku wynoszącą 198,011 mld dolarów[1].

Wraz z rozwojem fotowoltaiki pojawia się coraz więcej opcji, które są korzystne dla prosumentów. Panele są wykonane z najnowocześniejszych materiałów, cały czas udoskonalane pod kątem ich wytrzymałości. Prosumenci mogą także skorzystać z magazynów energii. Czym one są? Jak umożliwiają oszczędność kosztów i niezależność energetyczną?

Jak magazynować prąd z fotowoltaiki?

Niezwykle istotnym aspektem związanym z wykorzystaniem energii słonecznej za pomocą fotowoltaiki jest możliwość magazynowania nadmiaru wyprodukowanej energii. Proces ten można podzielić na cztery kluczowe kroki, które pozwalają na skuteczne gromadzenie energii elektrycznej i jej późniejsze wykorzystanie. Warto bliżej przyjrzeć się temu procesowi, aby zrozumieć, jak fotowoltaika może przyczynić się do bardziej efektywnego wykorzystania energii słonecznej. Obecnie na rynku funkcjonuje 5 rodzajów magazynów energii: elektryczne, mechaniczne, termiczne, chemiczne, elektromechaniczne.

– W okresach wiosennych i letnich panele fotowoltaiczne z reguły produkują większą ilość energii, niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Nadprogramowo powstała energia jest przesyłana do zakładu energetycznego. Aby uniknąć jej strat, warto zainwestować w magazyn energii. W ten sposób nadwyżkę można wykorzystać w godzinach popołudniowych i nocnych, zwiększając autokonsumpcję wyprodukowanej energii i oszczędzić pieniądze na rachunkach– mówi Grzegorz Mękarski z INERGIS.

Magazynowanie energii stanowi efektywny sposób na usprawnienie zarządzania budżetem przedsiębiorstwa czy domowym i zwiększenie oszczędności.

Magazyny energii zapewniają niezależność energetyczną

Dzięki systemowi magazynowania użytkownicy mogą wytwarzać i magazynować własną energię, zmniejszając swoją zależność od sieci i zmniejszając rachunki za energię. Jest to szczególnie przydatne podczas przerw w dostawie prądu, gdy sieć może nie działać, ale instalacja fotowoltaiczna może nadal dostarczać energię.

 – Systemy magazynowania energii pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Zamiast oddawać do sieci nadmiar energii wytwarzanej w godzinach szczytu nasłonecznienia, nadmiar energii można zmagazynować i wykorzystać później.– Niektóre magazyny zapewniają także zasilanie awaryjne w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej, w takim przypadku trzeba wybrać odpowiedni model. dodaje ekspert. – Ważna jest odpowiednia konserwacja magazynów i regularne przeglądy, by uniknąć awarii.

Inwestując w magazyn energii, przyczyniamy się także do ochrony środowiska naturalnego. Systemy magazynowania energii pomagają w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji zanieczyszczających związanych z tradycyjnym wytwarzaniem energii. Magazynując nadmiar energii słonecznej, użytkownicy zmniejszają swoją zależność od paliw kopalnych i zmniejszają swój ślad węglowy. Magazyny energii są również bardzo korzystne dla całej sieci elektroenergetycznej. Pozwalają magazynować energię w tedy kiedy źródła odnawialne produkują duże jej ilości, a odbierać kiedy produkcja z OZE jest mała. A w jaki magazyn energii zainwestować? Najlepiej udać się do sprawdzonego sprzedawcy i to on doradzi, który produkt będzie dla nas najlepszy.

 

[1] 3Q 2023 Global PV Market Outlook

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe