informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Jak wygląda recykling metali?

Jak wygląda recykling metali?

CSR / 2021.06.22

Recykling metali prowadzony jest przez zakłady przetwarzania odpadów w specjalistycznych instalacjach, których zadaniem jest rozdrobnienie poddawanych recyklingowi odpadów, odseparowanie znajdujących się w nich metali i oczyszczenie. Oczyszczone metale w formie półproduktów trafiają następnie do hut i odlewni oraz zakładów produkcyjnych z różnych branż, gdzie zmieniają się w nowe wyroby. Metale pochodzące z produkcji na przykład od dużych firm produkcyjnych odbiera i przygotowuje do dalszego przetwarzania na przykład firma Stena Recycling, która przetwarzaniem odpadów w tym metali żelaznych i nieżelaznych zajmuje się od początku swojego istnienia, a więc już od 1939 roku. Na czym polega recykling metali? Jakie metale poddaje się odzyskowi?

Jakie korzyści ma recykling metali żelaznych i nieżelaznych?

Produkcja metali ze złóż jest czasochłonna i droga, a przede wszystkim jest dużym obciążeniem dla środowiska. Aby wydobyć z rud potrzebne w przemyśle metale i niemetale potrzeba ogromnym ilości energii oraz wody, a procesom tym towarzyszy duża emisja zanieczyszczeń i dwutlenku węgla. Według szacunków ekspertów ze Stena Recycling recykling 1 tony żelaza pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o jedną tonę, a odzysk aluminium to z kolei olbrzymie ilości zaoszczędzonej energii. Procesy recyklingu aluminium oznaczają możliwość zaoszczędzenia 95% energii w porównaniu z wytworzeniem aluminium z naturalnych złóż. Co więcej, boksyt potrzebny do produkcji aluminium jest zasobem nieodnawialnym. Niektóre metale, np. metale ziem rzadkich w ogóle są surowcami deficytowymi, których zaczyna brakować w przemyśle, a ich niedostępność może mieć poważne skutki gospodarcze i społeczne. Odzysk metali jest więc skutecznym i najbardziej racjonalnym sposobem ich pozyskiwania, sprzyjającym jednocześnie ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

Jak przebiega przetwarzanie metali?

Recykling metali rozpoczyna się od strzępienia złomu żelaznego i złomu metali nieżelaznych. Następnie rozdrobnione elementy wymagają kontroli i sortowania, do których wykorzystuje się bardzo zaawansowane technologicznie instalacje i urządzenia, sensory, sita, dmuchawy, magnesy. Metale kolorowe należy potem także oczyścić, usunąć z nich farbę, lakiery czy nadruki, a następnie przetopić, poddać rafinacji i filtrowaniu, aby na koniec ponownie je uformować. Metale szlachetne odzyskiwane z elektroodpadów czy pojazdów wymagają zastosowania jeszcze większej ilości bardzo złożonych i zaawansowanych technologicznie procesów, które pozwalają odzyskać metale dobrej jakości, mogące z powodzeniem zastąpić znajdujące się w nowych urządzeniach elektronicznych i elektrycznych złoto czy platynę. Recykling metali obejmuje m.in. żelazo, miedź, cynk, cynę, ołów, mosiądz, aluminium, metale szlachetne oraz metale ziem rzadkich.

Recykling metalu – co powstaje?

Metale żelazne i kolorowe pochodzące z odzysku wykorzystuje się w wielu gałęziach gospodarki. Żelazo stanowiące główny składnik stali jest nieustannie potrzebne w przemyśle budowniczym i motoryzacyjnym. Stal nierdzewna służy do produkcji wielu artykułów gospodarstwa domowego, narzędzi, pralek. Miedź, aluminium i metale szlachetne są wykorzystywane przez producentów elektroniki, urządzeń elektrycznych i przewodów. Z ołowiu produkuje się akumulatory i baterie. Warto również pamiętać, że metale można poddawać recyklingowi wiele razy, co jest sytuacją idealną  w dążeniu do tworzenia gospodarki obiegu zamkniętego.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe