informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Jakie trendy w cloud computingu zdominują według ekspertów następne miesiące?

Jakie trendy w cloud computingu zdominują według ekspertów następne miesiące?

Technologie / 2015.04.22

Wyniki zaprezentowane w styczniowym raporcie RightScale dowodzą, że chmura obliczeniowa wciąż rośnie w siłę – liczba firm korzystających z tej usługi wzrosła do 93% na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Analitycy zaznaczają, że stała się synonimem nowego standardu dla rozwoju aplikacji i nie powinna być też wykluczana podczas planowania firmowych strategii.

Podobnie jak w zeszłym roku, zwolennicy tego modelu przetwarzania danych nadal najchętniej skłaniają się ku strategiom wykorzystującym rozwiązania hybrydowe (82%), a jedynie 5% przechowuje informacje tylko w obrębie chmur prywatnych. Co więcej, grono przedsiębiorstw, które decydują się na ten rodzaj cloudu, zaczyna nieznacznie maleć. Tendencja ta częściowo wynika z faktu, że na rynku dostępne są programy i aplikacje ułatwiające pracę, które nie generują znacznych kosztów lub są zupełnie bezpłatne.

- Na popularności zyskuje np. Dropbox, zewnętrzny serwer w chmurze umożliwiający swobodną wymianę plików między użytkownikami za pomocą dzielonych ze sobą folderów. Pozwala unikać przepełniania służbowych skrzynek e-mailowych zbyt ciężkimi plikami. Przesyłanie danych, nawet bez zakładania konta przez użytkownika, umożliwia strona Wetransfer.com. A z zalet tzw. technologii chmurowych pozwala korzystać Google Docs, który ułatwia np. jednoczesne edytowanie tabel w Excelu przez kilka osób. W przypadku poufnych informacji o ważnym znaczeniu dla dużego biznesu najlepiej sprawdzają się dedykowane platformy IT – wylicza Wojciech Mach, dyrektor zarządzający Luxoft Poland.

[[[zdjecie,212,duze]]] Użytkowanie tego typu programów staje się coraz bardziej wygodne ze względu na postępującą konwergencję cloudu z urządzeniami mobilnymi. Centralna koordynacja aplikacji zewnętrznych i wewnętrznych jest obecnie możliwa niemal w każdym miejscu i o każdej porze, a rozwój tej technologii uczyni ją jeszcze bardziej elastyczną. W najbliższym czasie nacisk zostanie położony na synchronizację treści tak, aby można było z niej korzystać równocześnie na kilku urządzeniach zarówno po stronie klienta, jak i usługodawcy. Do nowego trendu dopasowują się korporacje z niemal każdej branży.

- Aby wyjść naprzeciw potrzebom pracowników m.in. z małych i średnich firm, którzy w celach służbowych przebywają często poza biurem, rozwiązania Xerox zostały wyposażone w aplikację Apple AirPrint. Pozwala ona na drukowanie e-maili i dokumentów bezpośrednio z mobilnych urządzeń iOS, które muszą być tylko połączone z biurową siecią. Z kolei aplikacja Xerox PrintBack umożliwia drukowanie dokumentów przez osobę znajdującą się poza biurem. Xerox oferuje także wiele innych rozwiązań chmurowych, między innymi: skanowanie, rozpoznawanie znaków OCR i przechowywanie dokumentów w chmurze – informuje Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług Xerox Polska.

Jedną z barier w implementacji rozwiązań chmurowych pozostaje obawa przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa danych lub utraty kontroli z uwagi na przekazanie firmowych informacji zewnętrznemu dostawcy, co opisuje raport sporządzony przez Instytut CIMA. Aż 66% przedsiębiorstw przyznaje, że dostęp do zasobów firmy powoduje niepokój związany z wyciekami lub kradzieżą wrażliwych danych, co – biorąc pod uwagę rzeczywiste zalety usługi – wynika z braku zrozumienia, bezpodstawnego lęku lub nieefektywnej komunikacji z usługodawcami.

- Wbrew powszechnej opinii, cloud computing oferuje znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż starsze systemy przetwarzania danych, z czego nie zdaje sobie sprawy gros przedsiębiorców. Zdecydowana większość zwolenników tej technologii przyznaje, że korzysta z chmur hybrydowych. Swoją decyzję argumentuje natomiast obawą o bezpieczeństwo danych lub utratą kontroli z uwagi na przekazanie firmowych informacji zewnętrznemu dostawcy, co mogłoby prowadzić do ich wycieku lub kradzieży – komentuje Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce. – Biorąc pod uwagę rzeczywiste zalety usługi, zaniepokojenie prawdopodobnie wynika z braku zrozumienia, bezpodstawnego lęku lub nieefektywnej komunikacji z usługodawcami.

Jak wynika z komunikatu przedstawionego w trakcie Gartner Symposium/ITxpo 2014, cloud computing stanowi jeden z dziesięciu kierunków rozwoju technologicznego, które w tym roku okażą się kluczowe dla większości przedsiębiorstw na świecie. Co więcej, badania przedstawione przez firmę Capgemini, przeprowadzone wśród doświadczonych decydentów IT, potwierdzają że najcenniejsze wsparcie dla firm stanowić będzie wdrażanie nowych technologii w ich departamentach. Chmura została wskazana przez 56% respondentów jako kluczowa, wyprzedzając tym samym rozwiązania mobilne, społecznościowe oraz Big Data. Analitycy zgodnie twierdzą, że nadszedł czas, aby przedsiębiorstwa przestały traktować cloud computing jako konkurencję i na stałe wpisały ją do portfolio IT. W roku 2015 będą mieć szczególną okazję zaobserwować zależność między wykorzystaniem chmury a swoją efektywnością na rynku.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe