informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Karty graficzne AMD FirePro umożliwiają podjęcie badań nad ciężkimi jonami w ośrodku naukowym GSI

Karty graficzne AMD FirePro umożliwiają podjęcie badań nad ciężkimi jonami w ośrodku naukowym GSI

Technologie / 2014.11.15

Wiodąca pozycja firmy AMD na gruncie heterogenicznych systemów wysokiej wydajności (HPC) legła u podstaw stworzenia klastra obliczeniowego, który za sprawą serwerowych kart graficznych AMD FireProTM S9150 osiąga wydajność przeszło 3 PetaFlopsów. Możliwości te będą wykorzystywane do badań nad ciężkimi jonami w ośrodku naukowym GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH. Każda ze 160 jednostek ASUS ESC4000 G2S nowego klastra L-CSC jest wyposażona w 4 karty graficzne AMD FireProTM S9150 zapewniając w sumie 3,25 i 1,62 PetaFlopsa mocy w obliczeniach odpowiednio pojedynczej i podwójnej precyzji. System ten pozwala prowadzić zaawansowane badania nad chromodynamiką kwantową (Lattice QCD) przy użyciu najszybszych na świecie rozwiązań OpenCLTM. Wyniki obliczeń wykorzystywane są w szeregu opracowań naukowych z dziedziny fizyki cząstek elementarnych i fizyce ciężkich jonów.

Ośrodek GSI (Gesellschaft für Schwerionenforschung) mieści się w Darmstadt w Niemczech i prowadzi badania ciężkich jonów, w tym terapii antyrakowych. Klaster obliczeniowy został zaprojektowany i skonstruowany razem z instytutem badawczym FIAS, który zajmuje się fizyką, neurologią oraz naukami nad organizmami żywymi i obliczeniami. W ciągu nadchodzących kilku lat GSI zbuduje ośrodek badawczy antyprotonów i ciężkich jonów FAIR (Facility for Anti-Proton and Heavy-Ion Research), w którym znajdzie się nowy akcelerator i detektor cząstek. Naukowcy z całego świata będą mogli przeprowadzać tam eksperymenty, które pomogą im dokonywać fascynujących odkryć.

Eksperymenty z fizyką cząstek elementarnych, jakie są przeprowadzane przez GSI, wymagają olbrzymich farm obliczeniowych dla prowadzenia symulacji. Klaster L-CSC powstał przede wszystkim dla obliczeń chromodynamiki kwantowej, które wymagają ekstremalnie wysokiej przepustowości pamięci. Algorytm Lattice QCD został opracowany przez FIAS przy  wykorzystaniu elastycznych i łatwych do przeniesienia implementacji OpenCLTM.

źródło: amd/informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe