Kolejna multimedialna wystawa stworzona przez Qumak S.A. otwarta
Wydarzenia / 2014.10.17
W Świętochłowicach odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Powstań Śląskich. Ta edukacyjna placówka zlokalizowana została w zabytkowym budynku w centrum miasta. Za realizację interaktywnej ekspozycji stałej odpowiadało konsorcjum, którego liderem był Qumak S.A. Wartość projektu to ponad 4 mln zł.
Nowopowstała placówka umożliwia odwiedzającym poszerzenie swojej wiedzy na temat historii Powstań Śląskich poprzez intelektualną zabawę. Kluczowym elementem ekspozycji, wykonanej przez konsorcjum ze spółką Qumak na czele jest podzielony na sześć aktów film. Opowiadają one w interesującej formie o okolicznościach, które doprowadziły do wybuchu trzech powstań. Indywidualne poznawanie historii umożliwia także szereg prezentacji i różnorodne aplikacje interaktywne, m. in.: gra „Życie powstańca”, leksykon broni, leksykon postaci, terminarz wydarzeń lub przebieg walk o górę św. Anny. Ponadto, dzięki połączeniu realistycznej scenografii z multimediami, zwiedzający mogą poczuć się tak, jakby przenieśli się w czasie. W jednej z sal spotkają w kiosku wirtualnego sprzedawcę oraz odbędą podróż rekonstruowanym tramwajem z 1919 roku. Przechodząc do kolejnych pomieszczeń znajdą się w szkolnej klasie, zamienionej na lokal plebiscytowy, czy na bytomskiej ulicy przed hotelem Lomnitz. Atmosferę walk powstańczych przybliża z kolei model wozu pancernego Erhardt w skali 1 do 1 oraz odtworzone pomieszczenie dowódców oddziałów powstańczych. Dodatkowo pamięć o tysiącach powstańców została zachowana za pomocą aplikacji wyświetlającej ich nazwiska, z opcją wyszukiwania konkretnych osób.
Do realizacji ekspozycji wykorzystano wysokiej klasy rozwiązania technologiczne. Wyposażona jest m. in. w system śledzenia ruchu zwiedzających, umożliwiający automatyczne włączanie filmów w poszczególnych salach. Ponadto wykonawca zadbał o to, aby muzeum było przyjazne dla zagranicznych turystów. Zdecydowana większość treści na ekspozycji, przekazywana za pomocą plansz, aplikacji multimedialnych oraz systemu audioprzewodnika przetłumaczona jest na język angielski i niemiecki.
Naszym celem było stworzenie interaktywnej wystawy, która pozwoli odwiedzającym nie tylko poznać historię Powstań Śląskich, ale również poczuć realia tamtych czasów – powiedział Aleksander Plata, Wiceprezes Qumak S.A. Dostęp do zaawansowanych rozwiązań oraz dotychczasowe doświadczenie, zdobyte w zakresie realizacji multimedialnych ekspozycji, pozwoliło nam stworzyć projekt, który stanowi spójne połączenie wyjątkowych eksponatów i nowych technologii – dodał.
Na potrzeby wystawy został także zrealizowany krótkometrażowy film fabularny, opowiadający o czasie Powstań Śląskich z perspektywy nastolatka, z udziałem m. in. Franciszka Pieczki i Mariana Dziędziela. Unikatową atrakcją są ówczesne, stereoskopowe zdjęcia ludzi i śląskich krajobrazów, pozyskane z niemieckich archiwów muzealnych. Ponadto na wystawie znajdują się bezcenne eksponaty z kolekcji Państwa Amandy i Jarosława Bełdowskich.
- W muzeum można obejrzeć setki zdjęć, zdigitalizowanych dokumentów archiwalnych oraz filmów. Część eksponatów została pozyskana podczas ogólnopolskiej zbiórki pamiątek z czasów powstań śląskich – powiedział Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. To miejsce w wyjątkowy sposób opowiada o historii naszego regionu – dodał.
Konsorcjum Qumak S.A. – Aduma S.A. – Marcin Pietuch Fabryka Dekoracji przygotowało merytorycznie wszystkie treści prezentowane na ekspozycji, przy udziale zespołu historyków na czele z drem Grzegorzem Bębnikiem. Dodatkowo odpowiadało za projekt wykonawczy, produkcję filmów oraz aplikacji, jak również dostawę i montaż sprzętu audio wideo. Ponadto przez 3 lata będzie ono świadczyło serwis gwarancyjny. Wartość projektu to 4 mln 335 tys. zł.
Projekt w Muzeum Powstań Śląskich to kolejne przedsięwzięcie z zakresu interaktywnych ekspozycji realizowane przez firmę Qumak. W swoim portfolio spółka posiada również stworzenie wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności. Realizuje także projekty w Parku Rekreacji ZOOM Natury w Janowie Lubelskim oraz Parku 12C w Zabrzu.
zródło:qumak/informacjebranżowe.pl
Najnowsze aktualności
Wiadomości
Polacy wybierają mądrze: najniższa cena króluje, ale liczy się też przyjemność z zakupów
2024.12.19Finanse
Przyszłość flot firmowych w MŚP: „nie będziemy jeździć mniej, ale inaczej” [RAPORT EFL]
2024.12.19HR
Podstawy pracy hybrydowej: dobra organizacja, dostosowane narzędzia i skuteczna komunikacja
2024.12.18Wydarzenia
Święta z Bingiem w centrum handlowym Reduta – niezapomniany weekend pełen radości!
2024.12.18Wiadomości
Młodzi wymuszają nowe kanały w obsłudze klienta
2024.12.18CSR
Hybryda i magazyn energii – “składak” czy jeden dostawca?
2024.12.17Nieruchomości
Nowy dom dla miliona książek: Tezeusz.pl przenosi magazyny i przygotowuje się do międzynarodowej ekspansji
2024.12.17Wiadomości
Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników
2024.12.17Moto