

Korekta na GPW znalazła potwierdzenie w wartości GIP60. Największe spółki pociągnęły indeks w dół
Majowa korekta na GPW dotknęła polski przemysł. To największy spadek wartości GIP60 od początku istnienia indeksu. W maju osiągnął on poziom 1109.44. To spadek o 3,09% w porównaniu do poprzedzającego miesiąca. Najlepiej poradzili sobie producenci materiałów budowlanych, a liderem miesiąca okazała się spółka BIOMED-LUBLIN WYTWÓRNIA SUROWIC I SZCZEPIONEK. Mimo korekty, wzrost gospodarczy w polskim przemyśle utrzymuje się na wysokim poziomie, rośnie poziom zatrudnienia, a dynamika wzrostu produkcji oraz nowych zamówień znacznie przewyższa sugerowane średnie.
Głębsza analiza w przekroju branżowym oraz na poziomie pojedynczych przedsiębiorstw wykazuje wiele podobieństw między „elitarnym” GIP60 a szerokim rynkiem GPW. Zyskiwały głównie małe spółki, a wśród akcji największych przedsiębiorstw przeważały niedźwiedzie nastroje, które ostatecznie przełożyły się na korektę najważniejszych indeksów WIG. Straty odnotowało 30 spółek z Giełdowego Indeksu Produkcji, 25 zwiększyło swoją wartość a 5 zamknęło maj z niezmienioną ceną akcji. Wśród 10 spółek o największej kapitalizacji kursy tylko dwie zamknęły maj nad kreską - GRUPA KĘTY (+0,8% m/m) i ZAKŁADY CHEMICZNE POLICE (+1,5% m/m). Dla pozostałych, korekta w tym miesiącu okazała się bardzo bolesna: LPP (-9,6% m/m), GRUPA AZOTY (-7,4% m/m), CCC (-6,4% m/m), SYNTHOS (-9,1%) i CIECH (-13% m/m). Odpływ kapitału od największych spółek z indeksu GIP60 musiał przełożyć się na spadek wartości całego wskaźnika. Z drugiej strony, spółki, które w maju zyskiwały najwięcej należą do grupy najmniejszych w GIP60, a co za tym idzie ich wzrosty miały relatywnie niewielki wpływ na wartość całego indeksu.
Budowlane gwiazdy miesiąca
W maju inwestorzy najlepiej oceniali producentów materiałów budowlanych, których wartość rynkowa wzrosła średnio o 4,05%. Za tak dobry wynik w tej grupie odpowiadają głównie spółki, które znalazły się w TOP5 klasyfikacji majowej GIP60 czyli POZBUD T&R (+12,1% m/m), LIBET (+15% m/m) i FERRO (+16,5% m/m). Pozostałe spółki branży budowlanej traciły na wartości solidarnie dokładając się do korekty trendu wzrostowego na WIG-BUDOW (-8,03% m/m), dlatego źródeł sukcesu trzech wymienionych spółek należy upatrywać wśród czynników niesystematycznych, np. w sprawozdaniach finansowych za pierwszy kwartał.
Liderem indeksu w minionym miesiącu została się spółka BIOMED-LUBLIN WYTWÓRNIA SUROWIC I SZCZEPIONEK, dla której wystarczył dopływ 9 mln zł kapitału inwestorów żeby jej wartość rynkowa zanotowała skokowy wzrost o 19,80%. Warto zaznaczyć, że BIOMED-LUBLIN zasłużył na podium klasyfikacji GIP60 już po raz drugi - w październiku 2016 wzrost o 30% zapewnił spółce drugie miejsce. Źródła majowego sukcesu na giełdzie należy dopatrywać się w opublikowanym w drugiej połowie miesiąca sprawozdaniu finansowym za pierwszy kwartał 2017 roku, w którym można znaleźć kilka informacji wpływających na optymizm inwestorów, w tym m.in.: redukcję stanu zapasów (-76,7% r/r), znaczny spadek zobowiązań krótkoterminowych (-39% r/r) i wzrost przychodów (+8,44% r/r).
Najgorzej w minionym miesiącu poradziły sobie spółki z branży chemicznej (-4,62%), dystrybutorzy produktów własnego projektu (-2,45%), spółki z branży elektromaszynowej (-2,39%) i drzewnej (-1,92 %). Średnie zwroty miesięczne dla pozostałych branż oscylowały wokół zera.
- Jeśli w najbliższym czasie GPW nie dotknie jakieś negatywne zdarzenie wpływające na cały krajowy rynek akcji, to majowa korekta na akcjach spółek produkcyjnych może być postrzegana jako wiosenna promocja na towarach o relatywnie dobrym stosunku jakości do ceny. Z drugiej strony maj zwykle wskazywał kierunek w jakim GPW podążała w kolejnych miesiącach roku, więc może rację mają Ci, którzy dostrzegają ziarno prawdy w oklepanym „Sell in May and go away”? Czas pokaże czy czekają nas ciekawe wakacje czy jednak ta stara giełdowa maksyma sprawdzi się po raz kolejny – powiedział Maciej Zaręba z DSR S.A., współtwórca Giełdowego Indeksu Produkcji.
Przemysł w Polsce i w Europie bije kolejne rekordy
Wśród spółek GIP60 nie brakuje eksporterów dlatego za korzystny należny uznać kolejny pozytywny odczyt IHS Markit Germany Manufacturing PMI®, który w maju wyniósł 59,5 (+2,23% m/m) osiągając poziom niespotykany w Niemczech od kwietnia 2011 roku. Również uśredniony dla wszystkich państw strefy euro IHS Markit Eurozone Manufacturing PMI® zanotował sześcioletnie maksimum równe 57 (56,7 w kwietniu). Autorzy raportów publikowanych razem z odczytem PMI® zauważyli, że to właśnie sektor przemysłowy w maju był głównym motorem napędowym koniunktury w Niemczech i w całej strefie euro.
Dobra koniunktura u naszych największych partnerów handlowych przełożyła się na znaczący wzrost liczby zamówień eksportowych. Jednak majowe dane PMI® wskazały na lekkie wytonowanie pozytywnych nastrojów. Wskaźnik PMI badany dla polskiego sektora przemysłowego w maju wyniósł 52,7 co było znacznym spadkiem w stosunku do danych z kwietnia, kiedy to PMI wyniósł 54,1. Jest to jednak wciąż ciągle odczyt na poziomie wyższym od średniej historycznej (50,5). – Ponieważ w maju wielkość produkcji, liczba nowych zamówień i poziom zatrudniania zwiększały się, a wskaźnik PMI w strefie państw euro jest rosnący, raczej należy się spodziewać odbudowywania pozytywnego nastroju wśród firm produkcyjnych w kolejnych tygodniach niż jego schłodzenia – dodaje Maciej Zaręba. Taki pogląd ma swoje uzasadnienie w wynikach badań GUS i raportach niezależnych firm analitycznych. Sugerują one, że wzrost gospodarczy w polskim przemyśle utrzymuje się na poziomie więcej niż zadowalającym. Rośnie poziom zatrudnienia, a dynamika wzrostu produkcji oraz nowych zamówień mimo, że jest niższa niż w kwietniu, to ciągle znacznie przewyższa długoterminowe średnie.
GIP60 to indeks opracowany przez firmę DSR, serwis analityczny PRODUKCJA.EXPERT, poświęcony problematyce polskiej produkcji oraz Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jego uczestnikami jest 60 spółek notowanych na Rynku Podstawowym GPW a celem przejrzysta identyfikacja zmian nastrojów inwestorów w stosunku do spółek z branży produkcyjnej.
źródło: informacjebranzowe.pl
Najnowsze aktualności
Exide Technologies otrzymał Złoty Medal EcoVadis za wzorowy standard zrównoważonego rozwoju
2025.04.02Igepa Polska wprowadzi się do MLP Łódź
2025.04.02Sześć najważniejszych zalet pracy konsultanta SAP
2025.04.01Nagrody Olivia Prize 2024 trafiły do zwycięzców
2025.03.28Obiekty typu mix-use coraz częściej wybierane przez inwestorów
2025.03.28Lena Lighting dołącza do Dali Alliance
2025.03.27Innowacje w ubezpieczeniach: DXC i ServiceNow stawiają na sztuczną inteligencję
2025.03.27Świece żarowe NGK w centrum uwagi
2025.03.27AI w polskich firmach – od sceptycyzmu do wzrostu zainteresowania [RAPORT EFL]
2025.03.27