Lenovo - najwyższe przychody kwartalne od 4 lat i rekordowy dochód
Grupa Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) poinformowała dzisiaj o swoich wynikach za trzeci kwartał roku obrachunkowego zakończony 31 grudnia 2018 r. Grupa Lenovo odnotowała największe od czterech lat przychody na poziomie 14 miliardów USD, co stanowi wzrost o 8,5% w ujęciu rok do roku (12,8% r/r bez uwzględnienia wpływu kursów walut). Firma poinformowała o osiągnięciu solidnych zysków przed opodatkowaniem w wysokości 350 mln USD (co stanowi wzrost o 133%, czyli 200 mln USD w porównaniu z poprzednim rokiem) — jest to rekord wszech czasów, do którego przyczyniły się wyższe zyski wszystkich działów.
Dochód netto grupy za kwartał obrachunkowy w wysokości 233 mln USD stanowi znaczną poprawę względem straty netto w wysokości 289 mln USD w tym samym kwartale zeszłego roku. Podstawowy zysk na akcję w trzecim kwartale roku obrachunkowego wyniósł 1,96 centa USA czyli 15,35 centa hongkońskiego.
„Rozpoczynając Inteligentną Transformację, chcieliśmy przywrócić i zintensyfikować dynamikę rozwoju Lenovo, a jednocześnie zapewniać klientom i partnerom najlepsze technologie w dziedzinie inteligentnych urządzeń IoT oraz inteligentnych rozwiązań branżowych. Cel ten osiągnęliśmy z nawiązką. Mocno ugruntowaliśmy swoją siłę i pozycję jako najbardziej produktywna firma z branży technologicznej na świecie. Najbardziej cieszy mnie to, że Lenovo opiera się aktualnemu trendowi w branży — osiągnęliśmy w tym kwartale rekordowe wyniki, jesteśmy silni, a nasza siła wciąż rośnie” — powiedział Yang Yuanqing, prezes i dyrektor naczelny Lenovo.
Omówienie wyników działów:
Dział Intelligent Devices Group (IDG) odnotował rekordowe przychody i zyski. Był to trzeci z rzędu kwartał wzrostu obrotów od powstania tego działu — zwiększyły się one o 6,2% w ujęciu rok do roku do poziomu 12,4 mld USD.
- W omawianym kwartale dział PC and Smart Devices (PCSD) w strukturze IDG uzyskał przychody w wysokości 10,7 mld USD, co oznacza wzrost o 11,6% r/r. Tym samym dział ten podtrzymał dynamikę rozwoju grupy z poprzedniego kwartału. Przychody z komputerów PC wzrosły o 16% r/r, a pod względem marży zysku przed opodatkowaniem dział wyprzedził ogół rynku o ponad 17 punktów i poprawił swój wynik o 1 punkt procentowy. Firma Lenovo utrzymała pozycję niekwestionowanego światowego lidera pod względem sprzedaży PC z rekordowym udziałem w rynku na poziomie 24,6%. Dzięki koncentracji na wysokim wzroście i segmentach premium przychody ze stacji roboczych, lekkich i smukłych urządzeń oraz urządzeń wizualnych przerosły ogół rynku o ponad 30 punktów, z produktów gamingowych — o 16 punktów, a Chromebooków — o ponad 220 punktów.
- Dział The Mobile Business Group (MBG) w strukturach IDG osiągnął po raz pierwszy rentowność w skali globalnej od przejęcia Motoroli w październiku 2014 roku. Sukces ten wynika z umiejętnej realizacji strategii Lenovo, która polega na redukcji wydatków, uporządkowaniu oferty oraz koncentracji na najważniejszych rynkach. Kwartał ten okazał się przełomowy szczególnie w Ameryce Północnej, gdzie wolumen sprzedaży prześcignął ogół rynku aż o 40 punktów. Istotne wyniki przyniosła też koncentracja MBG na innych wybranych regionach. Lenovo utrzymuje się na drugim miejscu w Ameryce Łacińskiej pomimo fluktuacji kursów walut i ograniczeń związanych z dostawami. Dzięki nowej ofercie produktów pod marką Lenovo w Chinach grupa utrzymała dynamikę wzrostową i zwiększyła przychody czterokrotnie, a ponadto znacznie zwiększyła marżę zysku przed opodatkowaniem.
Dział Data Center Group (DCG) Lenovo już piąty kwartał z rzędu osiąga coraz większe zyski (dochód przed opodatkowaniem wzrósł o 3,6 punktu procentowego r/r) wraz z 31-procentowym wzrostem przychodów r/r do poziomu 1,6 mld USD. Wzrost przychodów dział DCG odnotował we wszystkich regionach. W Ameryce Północnej był on aż trzycyfrowy, a dwucyfrowy w regionach Azji i Pacyfiku, EMEA i Ameryki Łacińskiej. Spółka joint venture z NetApp działająca już w Chinach wzmocni dodatkowo ofertę i zwiększy perspektywy biznesowe działu. Rozwiązania hiperskalowe po raz kolejny przyczyniły się w istotny sposób do poprawy wyników dzięki trzycyfrowemu wzrostowi przychodów, a obroty związane z infrastrukturą zdefiniowaną programowo (SDI) wzrosły o niemal 70% r/r. Dział nie tylko utrzymał się na 1. pozycji na globalnej liście producentów superkomputerów TOP500, ale jeszcze umocnił swoją przewagę. **
* IDC CY2018 Q4 Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker
** Lista superkomputerów Top500, wydanie 52., listopad 2018 https://www.top500.org/lists/2018/11/ ze 140 superkomputerami z pierwszej 500 i 56 systemami przewagi nad kolejnym konkurentem.
źródło: informacjebranzowe.pl