informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Lenovo przejmuje Motorola Mobility od Google - oficjalna informacja prasowa

Lenovo przejmuje Motorola Mobility od Google - oficjalna informacja prasowa

Finanse / 2014.01.30

Wcześniejszego newsa uzupełniamy o oficjalną informacje prasową nadesłaną od Lenovo Polska. Firmy Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) i Google (NASDAQ: GOOG) zawarły ostateczne porozumienie, na mocy którego Lenovo planuje przejęcie działu smartfonów Motorola Mobility. Biorąc pod uwagę doskonałe wyniki działu PC oraz szybki rozwój działalności w segmencie telefonów komórkowych, umowa ta poważnie wzmocni pozycję Lenovo na rynku smartfonów. Lenovo zapewni sobie w ten sposób znaczącą obecność na rynkach Ameryki Północnej i Łacińskiej, a także wejdzie na rynek Europy Zachodniej. Będzie to dopełnienie szybko rozwijającej się działalności firmy w segmencie smartfonów na rynkach wschodzących całego świata.

Cena zakupu wynosi około 2,91 miliarda USD (z możliwymi pewnymi korektami), z czego 1,41 miliarda zostanie wypłacone po sfinalizowaniu transakcji. Na sumę tę będzie się składać 660 milionów USD w gotówce i 750 milionów USD w akcjach zwykłych Lenovo (z opcją na górny/dolny poziom stopy procentowej). Pozostałe 1,5 miliarda USD zostanie wypłacone na podstawie weksla płatnego w okresie trzyletnim. Firma Lenovo, która w 2005 r. przejęła dział komputerów PC IBM wraz z jego legendarną marką ThinkPad, przejmuje teraz słynną firmę Motorola Mobility wraz z marką MOTOROLA i ofertą innowacyjnych smartfonów Motorola Mobility, takich jak Moto X, Moto G i DROIDTM Ultra. Oprócz aktualnych produktów Lenovo będzie także właścicielem urządzeń Motorola Mobility, które powstaną w przyszłości.

Google pozostanie właścicielem znacznej większości patentów Motorola Mobility, w tym aktualnych wniosków patentowych i projektów wynalazczych. W ramach stałych relacji z Google Lenovo uzyska licencję na korzystanie z obszernego zbioru patentów i innych elementów własności intelektualnej tej firmy. Lenovo uzyska ponadto ponad 2000 patentów, markę Motorola Mobility oraz znaki towarowe. Motorola Mobility cieszy się nieustannie wysoką rozpoznawalnością marki na całym świecie. Jest obecnie 3. pod względem wielkości producentem smartfonów z systemem Android w USA i 3. producentem ogółem w Ameryce Łacińskiej.

„Zakup tak słynnej marki, innowacyjnej oferty produktów i niezwykle utalentowanego zespołu pracowników z całego świata zapewni Lenovo solidną pozycję konkurencyjną w branży smartfonów w bardzo szybkim tempie. To dla nas szansa na natychmiastowe wzmocnienie pozycji na szybko rozwijającym się światowym rynku urządzeń mobilnych” — powiedział Yang Yuanqing, prezes i dyrektor naczelny Lenovo. Jesteśmy przekonani, że uda nam się połączyć największe zalety obu firm i zapewnić klientom cenione produkty, a działowi mobilnemu — solidny rozwój. Lenovo może się poszczycić udanymi przejęciami, które zaowocowały wzmocnieniem cenionych marek — takich jak marka Think IBM — oraz płynną i efektywną integracją firm w skali światowej. Jestem przekonany, że proces ten zakończy się dla nas pomyślnie, a nasze firmy nie tylko utrzymają obecną dynamikę rozwojową, ale i stworzą solidne podstawy na przyszłość”.

„Lenovo dysponuje odpowiednim doświadczeniem, by nadać marce Motorola Mobility status ważnego podmiotu w ekosystemie platformy Android. Ta transakcja umożliwi Google koncentrację na innowacyjności w ekosystemie platformy Android z korzyścią dla użytkowników smartfonów na całym świecie” — powiedział Larry Page, dyrektor naczelny firmy Google.

„W ramach Lenovo Motorola Mobility ma zapewnioną ścieżkę szybkiego wzrostu, która umożliwi nam osiągnięcie celu — zwiększenia liczby osób korzystających z mobilnego Internetu o kolejne 100 milionów użytkowników. Ostatnio wprowadzone na rynek Moto X i Moto G znacznie zdynamizowały nasze obroty, a doświadczenie Lenovo w dziedzinie sprzętu i globalny zasięg firmy przyczynią się do dalszego wzrostu” — powiedział Dennis Woodside, dyrektor naczelny Motorola Mobility.

Transakcja jest uzależniona od spełnienia wymagań stosownych przepisów, zwyczajowych warunków finalizacji oraz innych zatwierdzeń.

źródło: lenovo polska/informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe