informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Liderzy działów finansowych i kadrowych mają kluczowy wpływ na transformację cyfrową

Liderzy działów finansowych i kadrowych mają kluczowy wpływ na transformację cyfrową

HR / 2017.07.11

Aby pomóc przedsiębiorstwom w osiąganiu sukcesów na dynamicznym rynku cyfrowym, firma Oracle oraz MIT Technology Review opublikowały dzisiaj nowe badanie podkreślające duże znaczenie współpracy pomiędzy działem finansowym i kadrowym w ramach ujednoliconej chmury. Badanie, zatytułowane Finance and HR: The Cloud’s New Power Partnership(Finanse i kadry: nowy silny sojusz chmurowy) pokazuje, w jaki sposób całościowy wgląd w dane finansowe i kadrowe, możliwy dzięki chmurze, pomaga przedsiębiorstwom w lepszym zarządzaniu ciągłymi zmianami.

Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 700 dyrektorów wyższego szczebla oraz kierowników działów finansowych, kadrowych i informatycznych autorzy badania stwierdzili, że wspólny chmurowy system finansowo-kadrowy to kluczowy element udanej transformacji chmurowej. Zalety integracji systemów do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) i zarządzania zasobami ludzkimi (HCM) to m.in. łatwiejsze śledzenie i przewidywanie kosztów personelu na potrzeby budżetowania. Ponadto zintegrowane chmurowe systemy HCM i ERP mogą polepszyć współpracę pomiędzy działami — 37% respondentów korzysta z chmury, aby usprawnić współużytkowanie danych.

W raporcie z badania wskazano również czynniki ludzkie stojące za udanym wdrożeniem chmury, spośród których kluczowe znaczenie ma zdolność pracowników do dostosowania się do zmian. Wśród organizacji, które w pełni wdrożyły chmurę, prawie połowa (46%) twierdzi, że chmura znacznie zwiększyła ich zdolność do przekształcania lub skalowania ich działalności — uważa tak również 47% respondentów kadry kierowniczej wyższego szczebla.

Chmura przynosi również duże korzyści w zakresie produktywności. Prawie jedna trzecia respondentów (31%) twierdzi, że dzięki przejściu do chmury przeznacza teraz mniej czasu na wykonywanie manualnych prac w swoim dziale oraz że dzięki automatyzacji procesów ma więcej czasu na realizację strategicznych priorytetów.

„Ponieważ transformacją organizacyjną coraz częściej kierują działy kadrowe i finansowe, zwrot z inwestycji polega nie tylko na oszczędnościach finansowych dla przedsiębiorstwa, lecz także na uzyskaniu lepszego wglądu w dane finansowe i kadrowe dzięki chmurze. Podstawą sukcesu każdego przedsiębiorstwa są ludzie, dlatego też na czele chmurowej transformacji coraz częściej stoją liderzy działów kadrowych i finansowych” — powiedział Arkadiusz Sikora, Dyrektor sprzedaży aplikacji w Oracle Polska. „Usprawniona współpraca pomiędzy tymi działami pozwala zarządzać zmianami z wyprzedzeniem i stanowi przykład dla innych działów, wskazujący im drogę do chmury”.

Badanie pokazało również, że zacierają się granice pomiędzy działami i stanowiskami, ponieważ chmura coraz bardziej łączy ze sobą różne systemy zaplecza:

·         Większa współpraca: 46% specjalistów ds. finansów i kadr twierdzi, że pełne wdrożenie chmury znacznie usprawniło współpracę pomiędzy działami, a prawie połowa spodziewa się znacznych usprawnień w ciągu następnych dwóch lat.

o   Obejmuje to również informatykę. 52% respondentów uważa, że po wdrożeniu chmury relacje pomiędzy działem informatycznym, kadrowym i finansowym stały się lepsze, niż się spodziewano.

·         Przenikanie się działów: Ponieważ obecnie specjaliści ds. finansowych i kadrowych więcej pracują z danymi i chmurą, 43% przedsiębiorstw zamierza wprowadzić do tych działów informatyków, którzy pomogą pracownikom wykorzystywać nowe technologie.

·         Nowe umiejętności: Umiejętności, jakie respondenci chcieliby rozwijać, to m.in.:

o   zarządzanie czasem — obecnie 40% respondentów uważa, że są z tym problemy;

o   aktywne uczenie się;

o   rozwiązywanie problemów, rozumowanie matematyczne i umiejętności analityczne.

o   Zmieniają się również działy informatyczne. 56% przedstawicieli kadry kierowniczej stwierdziło, że po wdrożeniu chmury dział informatyczny poczynił znaczne postępy w zakresie wprowadzania innowacji.

„Podczas wprowadzania zmian technologicznych przez organizacje kluczowe znaczenie ma to, aby kadra kierownicza wyższego szczebla umożliwiła pracownikom rozwijanie ich kompetencji biznesowych” - kontynuuje Arkadiusz Sikora. „Wiele przedsiębiorstw zdaje sobie z tego sprawę i w efekcie 42% z nich planuje zapewnić swoim pracownikom szkolenie z umiejętności menedżerskich, aby pomóc im wyjść z ich tradycyjnej roli pracowników zaplecza. Wnioski wyciągnięte z migracji działów finansowych i kadrowych do chmury rozprzestrzenią się po całym przedsiębiorstwie, a działy te będą wspólnie tworzyć koncepcje nowych zmian”.

źródło: oracle/informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe