Mappingi 3D - napędzają sprzedaż i przyciągają turystów?
Agencje eventowe, producenci i użytkownicy profesjonalnych projektorów obserwują rosnącą popularność mappingu 3D. Aż 65 proc. z nich w badaniu przeprowadzonym na zalecenie Panasonic przyznało, że w ciągu ostatnich trzech lat liczba projekcji 3D wzrosła. W efekcie w większości przebadanych firm wzrosły również zyski związane z tego rodzaju projektami.
Wyniki badania pokazują, że mappingi 3D zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność, a firmy, które je realizują osiągają na tego rodzaju projektach coraz większe zyski. Aż 75 proc. badanych potwierdziło, że klienci wybierają mappingi 3D zamiast tradycyjnych form rozrywki, np. fajerwerek. Według ankietowanych pokazy takie przyciągają turystów i wpływają na lepszą sprzedaż w restauracjach czy sklepach. W efekcie 73 proc. firm realizujących pokazy mappingów potwierdza większe zyski. Co czwarty ankietowany wzrost ten szacuje na ponad 50 proc.
Wśród głównych powodów wykorzystywania mappingów 3D agencje wskazują chęć klientów, aby w oryginalny sposób zaprezentować swój obiekt czy wydarzenie i w ten sposób zaistnieć w mediach społecznościowych. Ma to również związek z rosnącymi oczekiwaniami samych widzów oraz turystów, których liczba nieustannie rośnie. Co ciekawe, mappingi pozwalają nie tylko uatrakcyjnić wydarzenie bądź miejsce, ale często same w sobie stanowią atrakcję turystyczną.
Na pytanie o okazje, przy jakich najczęściej wykorzystany jest mapping 3D ankietowani przeważnie wymieniali wydarzenia medialne. 16 proc. z nich wskazało na eventy związane z otwarciem obiektu i tyle samo na atrakcje artystyczne, spektakle, np. w postaci wyświetlenia mappingu 3D na zabytkowym budynku. Z kolei blisko co dziesiąta firma potwierdza, że projekcje są wykorzystywane do prezentacji nowych produktów.
- Mappingi 3D stanowią integralną część wielu imprez komercyjnych, przynosząc zyski zarówno firmom zlecającym, jak i dostawcom. Wraz z rozwojem technologii projekcje tego typu stają się coraz bardziej przystępne i pozwalają stosunkowo niewielkim nakładem osiągnąć spektakularne efekty – mówi Magdalena Przasnyska, Senior Sales and Marketing Manager w Panasonic. - Wykorzystanie projektorów laserowych o wysokiej jasności rzędu 28 000 lumenów, jak chociażby Panasonic PT-RZ31K, pozwala praktycznie wyeliminować konieczność tworzenia kopii zapasowych. To pozwala zmniejszać koszty i realizować widowiska na coraz większą skalę. Spodziewam się dalszego rozwoju tej branży, a szczególnie coraz większej liczby projekcji skierowanych do turystów – dodaje Magdalena Przasnyska.
Badanie zostało przeprowadzone na zalecenie Panasonic przez brytyjskie czasopismo branży audio-visual Installation Magazine. Udział w nim wzięły 44 firmy - agencje eventowe, biura projektowe, producenci i użytkownicy końcowi.
Więcej informacji na temat profesjonalnych systemów wizualnych Panasonic można znaleźć na stronie: http://business.panasonic.pl/systemy-wizualne.
źródło: panasonic/informacjebranzowe.pl