informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
McAfee ujawnia: 25% firm doświadczyło kradzieży danych z chmury publicznej!
fot. Arkadiusz Krawczyk z McAfee Poland

McAfee ujawnia: 25% firm doświadczyło kradzieży danych z chmury publicznej!

Technologie / 2018.04.18

97 procent – aż tyle organizacji z całego świata korzysta dziś z chmury. 83 procent – jak podaje najnowszy raport McAfee – przechowuje w publicznej chmurze poufne informacje. Aż jedna na cztery z nich przyznaje, że straciła te dane, a jedna na pięć doświadczyła zaawansowanego ataku na infrastrukturę tej chmury.

Prawie wszystkie organizacje korzystają w dużym stopniu z usług w chmurze. Przeprowadzone przez McAfee badanie opublikowane w raporcie pt. „Navigating a Cloudy Sky: Practical Guidance and the State of Cloud Security” ujawnia, że 97% specjalistów IT z całego świata używa jakiejś usługi w chmurze, jednocześnie borykając się z problemami dotyczącymi widoczności i kontroli. Rośnie też zaufanie do chmury – ponad 90% ankietowanych ma do niej większe zaufanie niż w zeszłym roku, a 69% uważa, że dane poufne są w chmurze publicznej bezpieczne.

Organizacje traktujące chmurę priorytetowo korzystają z większej liczby takich usług i są w związku z tym dwukrotnie bardziej narażone na złośliwe oprogramowanie pochodzące z aplikacji w chmurze, np. Dropbox lub Office 365, oraz na problemy wynikające z używania infrastruktury jako usługi (IaaS) i oprogramowania jako usługi (SaaS). Jednej na cztery firmy korzystające z IaaS lub SaaS skradziono dane, a jedna na pięć spotkała się z zaawansowanym atakiem na infrastrukturę chmury publicznej. Złośliwe oprogramowanie nadal stanowi problem dla wszystkich organizacji i 56% ankietowanych potwierdziło wystąpienie infekcji pochodzącej z aplikacji w chmurze (w 2016 roku było to 52%).

- Mimo że większość incydentów związanych z bezpieczeństwem ma miejsce w chmurze, coraz więcej firm wybiera te rozwiązania – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager McAfee Poland. – Korzystanie z chmury nie musi jednak oznaczać utraty kontroli nad danymi. Przedsiębiorcy, którzy wdrożą odpowiednie zabezpieczenia, mogą spać spokojnie.

  • Firmy przechowują w chmurze poufne dane

Większość organizacji przechowuje niektóre lub wszystkie dane poufne w chmurze publicznej, a tylko 16% twierdzi, że tego nie robi. Najczęściej, w przypadku 61% organizacji, są to dane osobowe klientów. Około 40% respondentów przechowuje w chmurze również dokumentację wewnętrzną, dane kart płatniczych, dane osobowe personelu lub nadane przez rząd identyfikatory. Wreszcie około 30% gromadzi w chmurze własność intelektualną, kartoteki medyczne, wyniki wywiadu konkurencyjnego i karty dostępu do sieci.

- Słaba widoczność stanowi jedno z największych wyzwań dla korzystania z chmury w każdej organizacji. We wszystkich sektorach gospodarki pamięć masowa i ochrona aktywów migruje do środowiska w chmurze, co utrudnia pracownikom zespołów IT przewidywanie konsekwencji. Ta niepewność i brak widoczności w nowych środowiskach sprawiają, że niektórzy przedsiębiorcy rezygnują z rozwiązań chmurowych. Tymczasem zastosowanie odpowiednich praktyk, takich jak choćby centralne zarządzanie wszystkimi usługami w chmurze i ich dostawcami, zintegrowanie z nimi rozwiązań klasy Data Loss Prevention, w tym wykorzystanie narzędzi typu Cloud Access Security Brokers, obniżają ryzyko związane z przepływem poufnych danych do usług w chmurze i w ich obrębie – wyjaśnia Arkadiusz Krawczyk z McAfee Poland.

  • Coraz mniejsze braki w zakresie cyberbezpieczeństwa

Niedobór umiejętności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i jego wpływ na korzystanie z chmury są coraz mniejsze: żadnych problemów nie ma z nim 24% ankietowanych (15% w zeszłym roku). Spośród organizacji wciąż borykających się z problemami niewystarczających umiejętności tylko 40% zmniejszyło w związku z tym tempo migracji do chmury (49% w ubiegłym roku). Wskaźniki przeniesienia danych do chmury są najwyższe w przypadku organizacji mających największy niedobór umiejętności.

- W związku z wejściem w życie RODO polskie firmy coraz częściej myślą o bezpieczeństwie – wdrażają nowe rozwiązania, które pomagają w spełnieniu i udokumentowaniu wymagań nowych przepisów – m.in. takie jak McAfee SIEM i Threat Intelligence. Troska powinna dotyczyć również danych przechowywanych w chmurze – zaznacza Arkadiusz Krawczyk. – Ważne jest, żeby dostawca technologii nie tylko spełniał wymagania dotyczące postanowień dyrektywy, ale również zapewniał wsparcie na poziomie wprowadzania i utrzymania zgodności z RODO.

  • Metodologia badania

Firma McAfee przeprowadziła w czwartym kwartale 2017 roku ankietę wśród 1400 specjalistów IT z różnych branż (ze szczególnym uwzględnieniem sektora finansowego i medycznego) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w Australii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Indiach, Japonii, Meksyku, Singapurze, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. 

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe