informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Mercator Medical podsumowuje dywidendowy skup akcji

Mercator Medical podsumowuje dywidendowy skup akcji

Giełda / 2021.08.04

Grupa Mercator Medical, producent rękawic jednorazowych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku z siedzibą w Krakowie, finalizuje zakup akcji własnych w ramach zaproszenia skierowanego do wszystkich akcjonariuszy.

Do domu maklerskiego obsługującego skup wpłynęło w okresie zapisów (7 czerwca – 30 lipca br.) 6,8 tys. prawidłowo złożonych ofert sprzedaży na 9,3 mln akcji. Spółka dokona transakcji zakupu 623,8 tys. akcji po cenie 500 zł za akcję (łącznie 312 mln zł) z proporcjonalną redukcją ofert, co wynika z warunków zaproszenia. Oznacza to alokację na poziomie 6,67%, która przekłada się na średnio na ponad 33 zł brutto wypłaty w przeliczeniu na akcję zgłoszoną do skupu. To około 14% ceny akcji w ostatnich dniach umożliwiających zakup walorów i ich zgłoszenie do skupu (kurs wynosił wtedy około 240 zł). Alternatywna klasyczna dywidenda oznaczałaby wypłatę około 30 zł na akcję, pomniejszoną w przypadku inwestorów indywidualnych od razu o 19% podatku dochodowego (dywidenda potencjalnie miałaby wartość około 24,4 zł netto na akcję)

Transakcje zakupu akcji od inwestorów zamierzamy przeprowadzić dzisiaj, a zwołanie NWZ w celu podjęcia uchwały o umorzeniu akcji z obu przeprowadzonych skupów – łącznie 876,7 tys. akcji - to kwestia najbliższego czasu – wskazuje Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Grupie Mercator Medical.

- Zgodnie z zapowiedziami, opublikowaliśmy jeszcze w maju br. zasady skupu dywidendowego, równe dla wszystkich akcjonariuszy. Warto zauważyć również długi okres zapisów i możliwości użycia zdalnych kanałów kontaktu, jakie stwarzało wielu brokerów – dodaje CFO Grupy Mercator Medical.

Bazując na wstępnych, szacunkowych rezultatach drugiego kwartału, Grupa Mercator Medical wypracowała w pierwszym półroczu br. prawie 0,5 mld zł wyniku EBITDA przy blisko 1,1 mld zł przychodów. W roku 2020 1,1 mld zł wyniku EBITDA przy 1,8 mld zł przychodów przełożyło się na 930 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, z którego 312 mln zł zostaje właśnie przekazane bezpośrednio akcjonariuszom w ramach dywidendowego skupu akcji własnych. Pozostała część zysku skonsolidowanego roku 2020, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej (618 mln zł), może być przeznaczona na realizację inwestycji rozwojowych – m.in. zwiększenia skali działalności dystrybucyjnej w Europie Zachodniej i na wybranych rynkach poza nią ze wzmocnieniem marek własnych i rozwojem e-commerce, a także na zwiększenie mocy wytwórczych (realizacja trzeciej fabryki przebiega zgodnie z założeniami), aktywność w obszarze przejęć komplementarnych biznesów, a także na rozwój nowego synergicznego biznesu, który może otworzyć Grupie Mercator Medical nowe możliwości m.in. w zakresie innowacyjności i skalowalności. 

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe