informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Miejska elektrownia słoneczna w Poznaniu oddana do użytku
Instalacja dla PSM Winogrady

Miejska elektrownia słoneczna w Poznaniu oddana do użytku

Technologie / 2021.01.28

Stolica Wielkopolski to po Wrocławiu kolejne miasto w Polsce, w którym uruchomiona została miejska elektrownia słoneczna. Instalację składającą się z 496 paneli fotowoltaicznych wraz z unikatowym systemem montażowym umieszczono na dachach 17-piętrowych bloków Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady. Dofinansowana z rządowego programu inwestycja w energię słoneczną pozwoli mieszkańcom wspólnoty znacząco obniżyć rachunki za prąd w przyszłości.

Kompleksowa instalacja PV w Poznaniu została zrealizowana w ramach programu „Słoneczne Dachy”, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Moduły fotowoltaiczne i zaadaptowane specjalnie na potrzeby poznańskiej inwestycji struktury montażowe dostarczył do projektu IBC SOLAR Polska. Instalację zamontowała na dachu firma Multisun Wielkopolska Sp. z o.o. sp.K., Preferowany Partner Premium IBC SOLAR.

W ramach projektu cztery bloki mieszkalne PSM Winogrady zostały zaopatrzone w systemy wykorzystujące energię promieniowania słonecznego o łącznej mocy 164 kWp. Budynki wyposażono również w inwertery umożliwiające przekształcanie pozyskiwanego ze słońca prądu stałego w zmienny, czyli taki jaki płynie w gniazdkach elektrycznych. Ze względu na wyzwania projektowe, w tym wysokość bloków i ich ogólny stan techniczny, instalacja fotowoltaiki wymagała zastosowania specjalistycznych konstrukcji montażowych. Z uwagi na długi okres eksploatacji, dachy budynków były niezdolne do poniesienia dodatkowych obciążeń. Dodatkowo przy tak wysokich obiektach zawsze trzeba liczyć się z dużą ekspozycją na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, w tym silne wiatry, które w tej lokalizacji mogą osiągać prędkość nawet do 115 km/h. Szukaliśmy rozwiązania, które pozwoli zmniejszyć wagę całego systemu PV przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności i wydajności konstrukcji - tłumaczy Mariusz Wilk, Country Manager w IBC SOLAR Polska.

Każdy z budynków wytworzy co roku około 35000 kWh, a energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego zostanie wykorzystana do zasilania części wspólnych budynków, takich jak windy, oświetlenie korytarzy i drzwi wejściowych czy układy wentylacyjne. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, że mieszkańcy PSM Winogrady będą mogli liczyć w przyszłości na obniżenie miesięcznych opłat za czynsz.

Program „Słoneczne Dachy” ruszył w marcu 2020 roku. W jego ramach mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielnie mieszkaniowe w województwie wielkopolskim mogą wnioskować o dofinansowanie w formie pożyczki na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW. Nabór wniosków do programu ma charakter ciągły, aż do wyczerpania puli środków. Więcej szczegółów na temat inicjatywy można znaleźć na stronie internetowej: https://www.wfosgw.poznan.pl/oferta-finansowania/jst-i-inne-podmioty/aktualne-nabory/.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe