Modernizacja sieci T-Mobile w 2013 roku - podsumowanie
W 2013 roku zostało zmodernizowanych blisko 5500 stacji bazowych. Oznacza to, że w całym projekcie jest już blisko 8200 gotowych stacji. Dzięki temu już ponad 80% powierzchni i populacji kraju znajduje się w zasięgu zmodernizowanej sieci.
W wymiana infrastruktury oraz zwiększenie liczby stacji bazowych spowodowało zwiększenie pojemności sieci i jej zasięgu. Zasięg sieci 3G w każdym z wymienionych miast, wewnątrz budynków wzrósł o ponad 20%.Modernizacja ma również bezpośredni wpływ na szybkość mobilnego Internetu. W przeprowadzonych badaniach w każdym z miast średnia prędkość ściągania danych w sieci 3G przekraczała 11 Mbps. Nadal utrzymuje się trend zaobserwowany już na początku procesu modernizacji sieci. W każdym regionie, w którym zakończymy pracę gwałtownie rośnie ilość przesyłanych danych. Średnio w skali kraju jest to wzrost o blisko 60%.
Obecnie nadal trwają, będące w różnych fazach, prace modernizacyjne w Warszawie, Trójmieście i Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.
Jednocześnie trwa uruchamianie usług w technologii UMTS900. W 2013 roku została ona włączona w części zmodernizowanej sieci obejmującej regiony: Białostocki, Bielski, Bielsko-podlaski, Chełmski, Ciechanowski, Elbląski, Ełcki, Gorzowski, Jeleniogórski, Kielecki, Krośnieński, Legnicki, Leszczyński, Łomżyński, Lubelski, Nowosądecki, Olsztyński, Ostrołęcki, Przemyski, Radomski, Rzeszowski, Siedlecki, Suwalski, Szczeciński, Tarnobrzeski, Tarnowski, Toruński, Wałbrzyski, Włocławski, Wrocławski, Zamojski i Zielonogórski. Odpowiada to pokryciu 57% powierzchni Polski.
Łącznie, w zasięgu szybkiego mobilnego Internetu oferowanego przez T-Mobile w technologiach (UMTS 900/2100) jest już blisko 95% populacji kraju.
źródło: t-mobile/ib.pl