Multimedialna ekspozycja w Hydropolis z projektorami Panasonic
Panasonic dostarczył 57 projektorów do wrocławskiego centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Wystawa, otwarta w grudniu 2015 r., składa się z 64 interaktywnych instalacji stworzonych niemal wyłącznie przy użyciu zaawansowanych rozwiązań multimedialnych. Urządzenia Panasonic służą tam między innymi do wyświetlania projekcji 360 stopni, do mappingu imitującego płynącą rzekę Nil, jak również do projekcji interaktywnych.
Hydropolis to wystawa o powierzchni 4 tys. m2 prezentująca znaczenie wody w życiu człowieka. Znajduje się w zabytkowym budynku wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Główną atrakcją obiektu jest Planeta Wody – owalne pomieszczenie z ekranem 360 stopni, na którym wyświetlany jest film na temat Ziemi i narodzin wody. Początkowo wielkość sali oraz znajdujące się w niej filary uniemożliwiały instalację projektorów w odpowiedniej odległości od powierzchni projekcyjnej. Problem rozwiązano jednak przy pomocy multimedialnych projektorów DLP o ultrakrótkiej ogniskowej Panasonic PT-DZ870. Jest to niewielki model zapewniający jasność 8500 lumenów oraz wysoki współczynnik kontrastu o wartości 10 000:1. Jego niezawodne działanie zapewnia system dwulampowy, który eliminuje przerwy w razie awarii lampy i umożliwia pracę projektora 24 godziny na dobę. Model wykorzystuje także odporny na pył blok optyczny, który pozwala utrzymać wysoką jakość obrazu, specjalny mechanizm chłodzenia oraz trwałą lampę o żywotności do 3000 godzin. W efekcie zapewnia niskie koszty posiadania i konserwacji.
Do wyświetlenia mappingu 360 stopni wykorzystano w sumie 14 projektorów PT-DZ870 wyposażonych w wymienny obiektyw ET-DLE030. Dzięki zastosowaniu technologii z lustrem projektory udało się zamontować na wewnętrznych, owalnych ścianach zbiornika, uwzględniając luki sklepienia, masywne filary i krzywiznę ścian. Dodatkowo instalację ułatwił 360-stopniowy zakres regulacji przesunięcia obrazu - zarówno w pionie, jak i w poziomie. W efekcie widzowie mogą obserwować ekspozycję z bliskiej odległości.
Dwa projektory Panasonic PT-DZ870 wykorzystano także do stworzenia innej instalacji - mappingu na rzece Nil. Za ich pomocą na płaskorzeźbie przedstawiającej ujście Nilu nałożono cyfrowy obraz rzeki. Ze względu na wielkość płaskorzeźby projekcja wymagała użycia dwóch urządzeń z funkcją Edge Blending, która pozwoliła precyzyjnie zintegrować wyświetlany obraz.
Dużym wyzwaniem dla projektantów wystawy była także interaktywna projekcja wyświetlona na dwóch okrągłych stołach w strefie Ocean Życia. Średnica każdego z nich wynosi 120 cm. Aby objąć tak dużą powierzchnię projekcyjną wykorzystano dwa projektory z lustrem Panasonic PT-DZ680. Zostały one umiejscowione pod ekranem służącym do projekcji tylnej. Oprócz tego umieszczono tam dwie kamery z szerokokątnym obiektywem umożliwiające śledzenie ruchu.
W całym obiekcie znajduje się łącznie dwadzieścia dziewięć projektorów tego typu. Zostały one wybrane spośród wielu innych modeli, ponieważ spełniają dwa podstawowe warunki: mają układ zapasowy i zachowują bardzo wysoką wydajność. Ich dodatkową zaletą jest oryginalny filtr ekologiczny, który nie wymaga wymiany nawet przez 12 000 godzin, a system chłodzenia cieczą zwiększa wydajność, zapewniając cichą pracę w każdych warunkach.
- Jeszcze kilka lat temu tak nowoczesne instalacje mogliśmy podziwiać głównie za granicą. Na szczęście polskie muzea coraz częściej dostrzegają potencjał zaawansowanych technologii i po nie sięgają. Projekt Hydropolis doskonale pokazuje, jak niesamowity efekt można uzyskać, korzystając tylko i wyłącznie z rozwiązań multimedialnych. Mamy nadzieję, że takich instalacji w Polsce będzie coraz więcej – nie tylko dlatego, że pozwalają tworzyć ciekawe wystawy, ale także dlatego, że dają nam szansę zaprezentować w pełni możliwości urządzeń Panasonic - mówi Magdalena Przasnyska, Senior Sales and Marketing Manager w Panasonic.
źródło: panasonic/ib.pl