informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Niepewna sytuacja w branży budowlanej. Coraz więcej firm szuka pomocy i sięga po faktoring
FaktorOne

Niepewna sytuacja w branży budowlanej. Coraz więcej firm szuka pomocy i sięga po faktoring

Nieruchomości / 2023.07.29

Branża budowlana nadal boryka się z niepewnością – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Branża budowlana nadal boryka się z niepewnością – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Koniunktura jest wciąż na minusie, a jej wskaźnik wynosi -11,4 proc. Największą bolączką dla pracodawców jest brak wykwalifikowanych fachowców, a także rosnące koszty materiałów budowlanych i robocizny. Niepewność prowadzi do zatorów płatniczych i wstrzymania dalszych inwestycji. W związku z obecną sytuacją coraz więcej firm budowlanych  wybiera faktoring. A dlaczego? Odpowiadamy.

 

Ostatnie miesiące, a nawet lata nie były łaskawe dla branży budowlanej. Ta boryka się z wieloma wyzwaniami od początku pandemii COVID-19, a także w związku z trudną sytuacją geopolityczną (która wpłynęła m.in. na ceny surowców czy możliwości eksportowe i importowe). Branża budowlana narzeka przede wszystkim na brak rąk do pracy – na Wschód odpłynęło wielu pracowników, którzy dotychczas stanowili istotne wsparcie. Ponadto ważnym elementem wpływającym na niepewność są ceny materiałów budowlanych. Te trudno oszacować, co z kolei przekłada się na opóźnienia przy budowie inwestycji lub rozliczeniach z dostawcami i obecnymi pracownikami.
 

Coraz więcej firm boryka się z zatorami płatniczymi

Wyniki najnowszego badania Skaner MŚP wykonanego dla prowadzącego rejestr dłużników BIG InfoMonitor wskazują, że w I kw. br. znacząco pogłębił się problem zatorów płatniczych. Płatności opóźnione o ponad miesiąc ma już 62 proc. przedsiębiorstw, to o połowę więcej niż w październiku zeszłego roku. Co więcej, co druga firma z sektora MŚP czeka dłużej niż dwa miesiące na rozliczenie. Z zatorami płatniczymi boryka się także sektor budowlany, choć w I kw. br. sytuacja uległa nieco zmianie.

 

Jak mówi Krzysztof Florczak, Prezes FaktorOne: Obserwujemy, że coraz więcej firm budowlanych zwraca się o pomoc w obliczu trudności finansowych. Zatory płatnicze to bolączka branży, dlatego wiele firm szuka partnera, który pozwoli im w prosty i szybki sposób przywrócić płynność finansową.

 

Faktor partnerem przedsiębiorcy

A czym właściwie jest faktoring? To w dużym uproszczeniu proces, w którym podmiot przekazuje swoje faktury do faktora w zamian za natychmiastową płatność. Co istotne, z faktoringu może skorzystać każdy, kto wystawia fakturę z odroczoną datą płatności np. firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, duże firmy i spółki. Nie brakuje powodów, dla których firmy decydują się na skorzystanie z tej usługi. Głównym czynnikiem jest fakt, że faktoring umożliwia otrzymanie środków pieniężnych z wystawionych faktur w krótkim czasie, często jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu przedsiębiorca może cieszyć się większą płynnością finansową, co jest niezwykle istotne dla jej stabilności i bieżącego funkcjonowania. Niektóre z alternatywnych metod finansowania mogą bowiem znacznie opóźniać przepływ gotówki w firmie. Natomiast faktoring pozwala uniknąć takich problemów, umożliwiając przyspieszenie cyklu płatności i szybsze uzyskanie środków. Dzięki temu firma może efektywniej zarządzać swoimi finansami, pokrywać bieżące koszty, regulować zobowiązania wobec dostawców i pracowników oraz co istotne - podejmować inwestycje rozwojowe. Jak mówi Krzysztof Florczak: Widzimy, że przedsiębiorcy poszukują partnerów biznesowych, a nie instytucji, które będą traktować je jako „petenta”. Szukają nowej jakości usług i podejścia do relacji. Właśnie dlatego podczas mającego ostatnio miejsce rebrandingu marki [dawna nazwa: Idea Money] wśród naszych wartości znalazło się partnerstwo. Co to oznacza we współczesnym biznesie? Wspieranie celów i potrzeb na każdym etapie. Odpowiadanie na wszystkie pytania, tłumaczenie procesu faktoringu, utrzymywanie kontaktu po zakończeniu transakcji. Poczucie wsparcia przy prowadzeniu działalności, bez strachu o pojawienie się niezrozumiałych zwrotów, czy informacji napisanej drobnym druczkiem. Widzimy także, jak ważne jest minimalizowanie problemów, z jakimi może się spotkać podczas korzystania z faktoringu. Dlatego prosta i przejrzystość stanowią priorytet.

 

Przez wykorzystanie faktoringu, firmy budowlane mogą skupić się na kontynuowaniu swoich projektów bez obawy o przepływ gotówki. Z choćby dwumiesięcznymi opóźnieniami w płatnościach borykają się przede wszystkim małe firmy zatrudniające do 49 pracowników, a także te średnie, których zatrudnienie jest mniejsze jak 250 osób. Nie dziwi fakt, że coraz więcej firm sięga po faktoring. Ten pomaga przedsiębiorstwom skrócić okres oczekiwania na płatność za swoje usługi lub produkty. Zamiast czekać na termin płatności, przedsiębiorstwo otrzymuje środki natychmiastowo, co może poprawić jego płynność finansową i umożliwić kontynuowanie działalności.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe