informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Nowa inwestycja OKNOPLASTU. Magazyn wysokiego składowania

Nowa inwestycja OKNOPLASTU. Magazyn wysokiego składowania

Nieruchomości / 2023.11.08

Grupa OKNOPLAST wzmacnia swoją pozycję rynkową – w 2022 roku firma odnotowała przychód w wysokości 1,72 mld, a przewidywania dotyczące wyników finansowych za 2023 pozwalają na dalszą realizację planów inwestycyjnych. Jednym z najnowszych projektów wdrażanych w OKNOPLAST jest w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania.

OKNOPLAST polepsza swoją sytuację biznesową dzięki rosnącej sprzedaży i zwiększaniu obecności na rynkach zagranicznych. Pozwala to władzom grupy na coraz śmielsze inwestycje – ich szacowany koszt na najbliższe lata ma wynieść prawie 25 mln euro. Firma planuje także zwiększanie swoich udziałów zarówno w Polsce jak i na rynkach Europy oraz dalszą ekspansję na rynki Ameryki Północnej.  

Olbrzymia przestrzeń

Ekspansja na rynki zagraniczne i rosnący popyt na rynku wewnętrznym oznacza stałe zwiększanie produkcji, co z kolei przekłada się na konieczność wygospodarowania większych powierzchni magazynowych umożliwiających składowanie materiałów o różnych parametrach. Magazyn wysokiego składowania powstaje więc z prostej przyczyny – w przyszłości firmie może zabraknąć powierzchni, którą można by w całości przeznaczyć do gromadzenia materiałów wrażliwych na działanie czynników atmosferycznych, a tym samym wymagających najwyższych standardów składowania.

Wrażenie robi kubatura uruchamianego magazynu. Obiekt będzie miał wysokość 15 metrów, co oznacza maksymalnie efektywne wykorzystanie przestrzeni przeznaczonej na magazynowanie. Jego całkowita kubatura wyniesie 29 557,8 m3, co z kolei pozwoli na ustawienie w nim, aż 1800 specjalistycznych palet wypełnionych po brzegi różnymi komponentami. Będzie to więc jedna z największych tego typu przestrzeni magazynowych w branży stolarki budowlanej w Polsce.

Maksymalna automatyzacja

Nowa inwestycja zwiększy poziom automatyzacji spółki. Wewnątrz magazynu nie będzie pracowała ani jedna osoba. Jest to zgodne z tendencjami światowymi – już na etapie projektu, realizacje tego typu zakładają wysoki poziom ich automatyzacji. Co to oznacza konkretnie w tym przypadku? Profile do produkcji skrzydeł, ram i słupków oraz stal do wzmocnień będą automatycznie kompletowane i dostarczane do działu przygotowania produkcji. Znacznie usprawni to cały proces produkcyjny. Zyska nie tylko sama firma, ale przede wszystkim jej klienci, ponieważ dzięki temu zamówienia będą realizowane szybciej i w jeszcze wyższej jakości.

„Niezwykle potrzebny, nowy obiekt będzie w pełni zautomatyzowany, a to oznacza m.in. maksymalną optymalizację kosztów jego przyszłego funkcjonowania i wszystkich kosztów magazynowania. Inwestycja nie będzie miała wpływu na politykę kadrową firmy. Automatyzacja zwiększy standardy magazynowania, ale nie oznacza zmniejszenia zapotrzebowania na fachowców. W OKNOPLAST jest wręcz przeciwnie. Stale rozwijamy nasz zespół i poszukujemy wykwalifikowanych specjalistów z wysokimi kompetencjami.” – mówi Łukasz Marzec, dyrektor operacyjny Grupy OKNOPLAST.

Magazyn wysokiego składowania zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2024 roku, wtedy trafią do niego wszystkie najbardziej wrażliwe komponenty niezbędne do produkcji okien.

Będzie to jedna z największych inwestycji Grupy OKNOPLAST na przestrzeni ostatnich lat.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe