

Nowa rola technologii w ochronie zdrowia - czy ludzie są na to gotowi?
Czy jesteś gotów na wizytę u lekarza-robota? Wygląda na to, że jesteśmy u progu rewolucji związanej z robotyką w służbie zdrowia. Technologia ukierunkowana jest na zmianę sposobu dostarczania opieki zdrowotnej, a robotyka jest w stanie zrewolucjonizować wsparcie służby zdrowia od chirurgii po bezpośrednią opiekę nad pacjentem. Transformacja w opiece zdrowotnej z technologicznego punktu widzenia jest w zasięgu ręki. Dzieje się tak dzięki zdalnemu monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów, drukowaniu 3D oraz zaawansowanej robotyce, które dokonują rewolucji w dziedzinie medycyny. Największa zmiana potrzebna jest jednak w sposobie myślenia społeczeństwa. Czy jesteśmy więc gotowi przyjąć i zaakceptować innowację technologiczną w branży opartej w dużej mierze na interakcjach między ludźmi?
Dzwonimy do lekarza-robota
Według przeprowadzonych przez firmę Epson badań dotyczących rynku pracy w przyszłości rzeczywistość, w której badać nas będą lekarze-roboty, jest wciąż daleka, ale nastąpiły już znaczne postępy w tym kierunku. Robotyka i sztuczna inteligencja będą odgrywać kluczową rolę w chirurgii przyszłości. Nasze badania wskazały, że 46% pracowników służby zdrowia ma świadomość i zgadza się z wizją, w której chirurgia i diagnostyka za pomocą robotów wyposażonych w sztuczną inteligencję będą mieć rewolucyjne znaczenie dla ochrony zdrowia. Kolejne 34% jest również świadomych tego, że podstawowe leczenie i opieka wykonywane przez roboty wyposażone w sztuczną inteligencję będą przełomem i uwolnią zasoby dla lekarzy, którzy będą mogli zająć się bardziej zaawansowanymi zadaniami.
Roboty rozszerzają opiekę nad pacjentem
Tradycyjna wizja lekarza, jaką mamy dzisiaj, nie zniknie, ale ulegnie zmianie i ulepszeniu dzięki nowej technologii. Po wypełnieniu funkcji opieki i monitorowania oraz dzięki umożliwieniu natychmiastowego dostępu do danych i analizy za pomocą nowych rozwiązań technologicznych, lekarze będą mieć więcej czasu na skupienie uwagi bezpośrednio na pacjentach, jako osobach oraz będą mogli lepiej zarządzać swoim czasem i wiedzą. Istotną kwestią w ochronie zdrowia najbliższych dekad będzie akceptacja i przyjęcie tej przełomowej technologii. W jakim stopniu w sektorze opartym na interakcji między ludźmi pacjenci zezwolą, by technologia przejęła opiekę nad ich zdrowiem?
Nadchodzi opieka zdrowotna przyszłości
Usprawnienia w opiece nad pacjentem oraz ogólne korzyści dla ochrony zdrowia wynikające z postępu technologicznego sa zauważalne już dziś. Wydatki na technologię w ochronie zdrowia już znacznie wzrosły, a na samym tylko rynku sztucznej inteligencji w sektorze ochrony zdrowia prognozuje się wzrost o 41% skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu (CAGR) do 2021 roku. Ponadto oczekuje się, że drukowanie 3D w ochronie zdrowia będzie warte 6 mld USD do roku 2025. Nadchodząca rzeczywistość to fascynująca ewolucja zapewniająca większą skuteczność, lepszą organizację opieki oraz w ostatecznym rozrachunku lepsze wyniki leczenia pacjentów. W świetle dążeń do zapewnienia odpowiednich systemów edukacyjnych, ram szkoleniowych, szpitali i lepszych praktyk, prawdziwym wyzwaniem może być nie wynik końcowy, lecz istotne problemy, które musi pokonać branża, aby zrealizować tę transformację. W szczególności konieczna jest akceptacja ze strony pacjentów!
źródło: informacjebranzowe.pl
Najnowsze aktualności
Podwójna nagroda dla Olivia Home podczas Baltic Sea Region Real Estate Awards 2025
2025.05.21W oczekiwaniu na obniżkę stóp kapitalizacji, MLP Group w 1Q’25 znacznie zwiększa EBITDA i przepływy pieniężne
2025.05.20Tylko 5 proc. firm handlowych prognozuje wzrost przychodów, a 23 proc. obawia się ich spadku
2025.05.20Klinika Optegra rusza z wyjątkowym konkursem – stwórz projekt ściany, który przyciąga wzrok!
2025.05.19Sektor biurowy w miastach regionalnych Q1 2025
2025.05.19MLP Group rozpoczęło budowę drugiej inwestycji w regionie Berlina
2025.05.19PETRONAS Lubricants International i IVECO wprowadzają na rynek wspólną linię produktów Tutela dla pojazdów użytkowych
2025.05.17Drukarki i cyberbezpieczeństwo. Europejscy pracownicy biurowi lekceważą zagrożenia.
2025.05.16Biura mają coraz większe wzięcie
2025.05.16