informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Nowa rola technologii w ochronie zdrowia - czy ludzie są na to gotowi?

Nowa rola technologii w ochronie zdrowia - czy ludzie są na to gotowi?

Med-Tech / 2018.03.13

Czy jesteś gotów na wizytę u lekarza-robota? Wygląda na to, że jesteśmy u progu rewolucji związanej z robotyką w służbie zdrowia. Technologia ukierunkowana jest na zmianę sposobu dostarczania opieki zdrowotnej, a robotyka jest w stanie zrewolucjonizować wsparcie służby zdrowia od chirurgii po bezpośrednią opiekę nad pacjentem. Transformacja w opiece zdrowotnej z technologicznego punktu widzenia jest w zasięgu ręki. Dzieje się tak dzięki zdalnemu monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów, drukowaniu 3D oraz zaawansowanej robotyce, które dokonują rewolucji w dziedzinie medycyny. Największa zmiana potrzebna jest jednak w sposobie myślenia społeczeństwa. Czy jesteśmy więc gotowi przyjąć i zaakceptować innowację technologiczną w branży opartej w dużej mierze na interakcjach między ludźmi?

Dzwonimy do lekarza-robota

Według przeprowadzonych przez firmę Epson badań dotyczących rynku pracy w przyszłości rzeczywistość, w której badać nas będą lekarze-roboty, jest wciąż daleka, ale nastąpiły już znaczne postępy w tym kierunku. Robotyka i sztuczna inteligencja będą odgrywać kluczową rolę w chirurgii przyszłości. Nasze badania wskazały, że 46% pracowników służby zdrowia ma świadomość i zgadza się z wizją, w której chirurgia i diagnostyka za pomocą robotów wyposażonych w sztuczną inteligencję będą mieć rewolucyjne znaczenie dla ochrony zdrowia. Kolejne 34% jest również świadomych tego, że podstawowe leczenie i opieka wykonywane przez roboty wyposażone w sztuczną inteligencję będą przełomem i uwolnią zasoby dla lekarzy, którzy będą mogli zająć się bardziej zaawansowanymi zadaniami.

Roboty rozszerzają opiekę nad pacjentem

Tradycyjna wizja lekarza, jaką mamy dzisiaj, nie zniknie, ale ulegnie zmianie i ulepszeniu dzięki nowej technologii. Po wypełnieniu funkcji opieki i monitorowania oraz dzięki umożliwieniu natychmiastowego dostępu do danych i analizy za pomocą nowych rozwiązań technologicznych, lekarze będą mieć więcej czasu na skupienie uwagi bezpośrednio na pacjentach, jako osobach oraz będą mogli lepiej zarządzać swoim czasem i wiedzą. Istotną kwestią w ochronie zdrowia najbliższych dekad będzie akceptacja i przyjęcie tej przełomowej technologii. W jakim stopniu w sektorze opartym na interakcji między ludźmi pacjenci zezwolą, by technologia przejęła opiekę nad ich zdrowiem?

Nadchodzi opieka zdrowotna przyszłości

Usprawnienia w opiece nad pacjentem oraz ogólne korzyści dla ochrony zdrowia wynikające z postępu technologicznego sa zauważalne już dziś. Wydatki na technologię w ochronie zdrowia już znacznie wzrosły, a na samym tylko rynku sztucznej inteligencji w sektorze ochrony zdrowia prognozuje się wzrost o 41% skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu (CAGR) do 2021 roku. Ponadto oczekuje się, że drukowanie 3D w ochronie zdrowia będzie warte 6 mld USD do roku 2025. Nadchodząca rzeczywistość to fascynująca ewolucja zapewniająca większą skuteczność, lepszą organizację opieki oraz w ostatecznym rozrachunku lepsze wyniki leczenia pacjentów. W świetle dążeń do zapewnienia odpowiednich systemów edukacyjnych, ram szkoleniowych, szpitali i lepszych praktyk, prawdziwym wyzwaniem może być nie wynik końcowy, lecz istotne problemy, które musi pokonać branża, aby zrealizować tę transformację. W szczególności konieczna jest akceptacja ze strony pacjentów!

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe