fot. Spy Shop / Adobe Stock
Nowa technologia zapobiega wynoszeniu dokumentów
Dokumenty papierowe nadal są istotnym kanałem wycieku informacji poufnych, dlatego warto mieć system ochrony przed ich wyniesieniem. Innowacyjna technologia opiera się na mikrowłóknach ukrytych w papierze do drukowania. To jedyne tego typu rozwiązanie zapewniające ochronę wydruków w efektywny kosztowo sposób.
W instytucjach państwowych, kancelariach lub korporacjach wiele dokumentów nadal jest drukowanych i przechowywanych w postaci papierowej pomimo postępującej cyfryzacji i wzrastającej roli technologii, głównie z powodu przepisów prawa. – Warto mieć system zabezpieczający, ponieważ wydruki i kopie papierowe nadal są istotnym kanałem wycieku informacji niejawnych. Według danych producenta „Bezpiecznego papieru” aż w 72,6% – zauważa Paweł Wujcikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa i właściciel sklepu Spy Shop.
„Bezpieczny papier” zapewnia kompleksową ochronę poufnych dokumentów przed ich nieuprawnionym wyniesieniem poza wyznaczony obszar. Jest to jedyny taki system na świecie. Składa się on z trzech elementów: specjalnego papieru, drukarki (lub kopiarki) z czujnikiem oraz bramki detekcyjnej, która przypomina system antykradzieżowy znany ze sklepów czy galerii handlowych.
Pierwszy element systemu to papier, w którym osadzone są niewidzialne mikrowłókna magnetyczne. Standardowo dostępne są dwa rodzaje papieru – z wysoką i niską gęstością włókien – w formacie A4 i A3. – Opatentowana technologia produkcji papieru zapewnia wysoki poziom zabezpieczenia i dobrą jakość wydruków – zapewnia ekspert.
Drugi element to drukarka z sensorem, która pozwala drukować tylko na powyższym papierze. Trzeci to bramka detekcyjna wykrywająca obecność papieru. Bramka alarmuje, kiedy papier jest przez nią przenoszony, nawet gdy znajduje się w teczce lub torbie. Wykrywa zabezpieczony mikrowłóknami papier w dowolnym położeniu, także złożony, zgnieciony, pocięty, włożony między inne kartki papieru lub ekranowany (np. zawinięty w folię aluminiową czy włożony do worka izolującego sygnał RF). Zakres obszaru detekcji wynosi między 60 a 80 cm, w zależności od gęstości włókien magnetycznych w papierze i poziomu szumu elektromagnetycznego w otoczeniu. – To jedyne tego typu rozwiązanie umożliwiające ochronę wydruków przed wyniesieniem poza wyznaczoną strefę w efektywny kosztowo sposób – podkreśla Paweł Wujcikowski.
Dodatkowe zabezpieczenie znaków akcyzowych
Ochrona przed wyniesieniem dokumentów to główna funkcja systemu, ale daje on także możliwość wykorzystania tej technologii do zabezpieczenia przed podrobionymi produktami. Chodzi o wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia do powszechnie stosowanych metod uwierzytelniania np. banderol i znaków akcyzowych umieszczanych na alkoholu, papierosach lub czy lekach. – Wykorzystanie unikalnego markera magnetycznego z mikrowłókien powoduje, że podrobienie takiego znaku akcyzowego staje się praktycznie niemożliwe – zaznacza ekspert. Teoretycznie to rozwiązanie mogłoby służyć do weryfikacji oryginalności np. kart wyborczych – dodaje.
Niewidoczne zabezpieczenie magnetyczne wbudowane w papier daje unikalne oznaczenie, które może być łatwo wykryte i zidentyfikowane za pomocą specjalnego ręcznego czytnika, co pozwala szybko i skutecznie kontrolować oryginalność produktów lub ich pochodzenie np. w biurach, magazynach, hurtowniach i sklepach.
źródło: informacjebranzowe.pl