Od nakrycia stołu do open space’a, czyli historia biura okiem Everspace
Wydawać by się mogło, że praca biurowa istnieje od zawsze. Nowoczesne przestrzenie, z jakimi mamy do czynienia obecnie, to efekt rozwoju i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań poprawiających jakość pracy osób zatrudnionych w danej placówce. Zastanawialiście się kiedyś jak powstało biuro? Marka Everspace postanowiła wrócić pamięcią do czasów minionych i sprawdzić jak wyglądały pierwsze przestrzenie skupiające pracowników umysłowych.
- Pierwsze biura i pracownicy
Słowem bureau pochodzącym z języka francuskiego, początkowo określano pokrycie stołu, na którym liczono pieniądze. W późniejszym okresie w ten sposób zaczęto nazywać sam stół, a z biegiem lat pomieszczenie biurowe wraz z jego personelem. Z dostępnych danych wynika, że w 1750 roku, jedynie 1% ludzi było pracownikami biurowymi. Od tego momentu ich liczba systematyczne wzrastała. Sto lat później liczba ta wzrosła do 10%, a pod koniec XIX wieku pracą umysłową trudniło się ponad 50% ludności. Prawdziwym przełomem był rok 1955, kiedy to pracownicy umysłowi i usługowi osiągnęli liczebną przewagę nad pracownikami fizycznymi. Z szacunkowych danych wynika, że w biurach zatrudnionych było już 70% pracujących
- Ewolucja biurowej przestrzeni
Wraz z nadejściem drugiej połowy XX w rozwinął się nowoczesny przemysł, który wymusił przestrzenne odizolowanie kadry zarządzającej od osób pracujących fizycznie. Można powiedzieć, że od tego momentu wraz z rozwojem coraz nowocześniejszych technologii, w biurach zaczęły pojawiać się takie urządzenia jak telegraf, telefon, a z czasem również fax oraz Internet. Skonstruowanie pierwszej windy umożliwiło budowę coraz wyższych budynków, a w efekcie drapaczy chmur, które urozmaicają obecnie skyline największych miast. Komputery wypierały maszyny do pisania, a coraz nowocześniejszy sprzęt i edukowanie pracowników systematycznie usprawniało pracę.
- Biura na miarę XXI wieku
Choć wiele placówek obecnie funkcjonuje zgodnie z zasadami wypracowanymi w latach 60. i 70., to biura wciąż są udoskonalane i organizowane zgodnie z najnowszymi badaniami i zasadami ergonomii. Nowoczesna przestrzeń biurowa to miejsce na wymianę wiedzy pomiędzy pracownikami, pozwalająca na koordynację działań nad wspólnym projektem, ale też posiadająca specjalnie wydzielone miejsce do odpoczynku. Kreatywne myślenie wspomaga na przykład Social Swing od marki BEJOT. To strefa wewnątrz biura imitująca klimat parku dzięki podwieszanym huśtawkom. Fotele, które w swojej ofercie ma marka Profim, doskonale sprawdzają się podczas ośmiogodzinnego czasu pracy, a ich stonowana kolorystyka pozwala na skupienie i wyciszenie. Panele akustyczne dbają o naszą prywatność na przykład podczas narad czy rozmów telefonicznych – wiele tego typu rozwiązań znaleźć można w ofercie grupy Nowy Styl. Wszystko to z myślą o komforcie zarówno pracowników jak i klientów.
źródło: informacjebranzowe.pl