informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Odwraca się trend na rynku mieszkań - Polacy wracają do miasta

Odwraca się trend na rynku mieszkań - Polacy wracają do miasta

Nieruchomości / 2013.12.05

Przez lata panowała moda na to, by z zatłoczonego, głośnego oraz zanieczyszczonego od spalin miasta uciec na przedmieścia lub wieś. W tym czasie osiedla i domy na prowincji powstawały jak grzyby po deszczu. Ostatnio można jednak zauważyć, że ten trend się odwraca. – Coraz więcej osób przenosi się z przedmieść do miasta. Rodziny z dziećmi, ludzie aktywni zawodowo i społecznie chcą mieć wszystko w zasięgu ręki. Poszukują więc mieszkań, które mają wysoki standard, są dobrze usytuowane i skomunikowane z centrum, a ponadto oferują coś więcej niż tylko miejsce do spania, mianowicie pełną infrastrukturę – tłumaczy Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są nie tylko względy społeczne, ale przede wszystkim logistyczne i ekonomiczne. Większość czasu spędzamy w mieście, dlatego chcemy tu zostać. Liczy się przede wszystkim komfort i to, że w zasięgu ręki mamy rodzinę, pracę, czy szkołę. Żyjąc na przedmieściu, pozbawiamy się walorów miasta, natomiast z zalet wsi korzystamy w sposób bardzo ograniczony.

  • Tam i z powrotem

Ucieczka od zgiełku, niższe ceny, dużo zieleni – jeszcze niedawno zachęceni piękną wizją „czystej okolicy” mieszkańcy miast masowo zaczęli przeprowadzać się na przedmieścia, do wybudowanych pod miastem ładnych osiedli, które kusiły ceną, architekturą i lokalizacją. Idylla z czasem okazuje się jednak być zwykłą fikcją. Wyobrażenia o własnym lokum, w pięknej okolicy, znacznie różnią się od rzeczywistości. Okazuje się bowiem, że słaba infrastruktura i komunikacja z centrum miasta sprawiają, że codzienne dojazdy do pracy oraz odwożenie dzieci do szkoły stają się uciążliwym problemem. Zamiast z rodziną mieszkańcy osiedli spędzają czas w korkach. Problem pogłębiają dodatkowo prace związane z remontem dróg, czy rosnące ceny paliw. Powodem rozczarowania jest przeważnie to, że przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania poza centrum miasta, nie do końca analizujemy swoją sytuację i wszystkie „za i przeciw”. Wyobrażamy sobie siebie w pięknym mieszkaniu, z dala od centrum, ale nie bierzemy pod uwagę tego, że codzienne dojazdy do pracy są czasochłonne i generują dodatkowe, niemałe koszty – wyjaśnia Eryk Nalberczyński z Lokum Deweloper.

  • Miasto w mieście

Nic dziwnego, że coraz więcej osób woli zostać w mieście. Deweloperzy wykorzystują odwracający się trend i wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów. Idealnym rozwiązaniem są powstające w miastach, w bliskiej odległości od centrum, osiedla typu mix-used – To nowoczesne rozwiązanie, które sprawdziło się w wielu miejscach na świecie i sprawdza się również w Polsce. Przykładem może być osiedle Lokum da Vinci, które jest swoistym „miastem w mieście”. Oprócz dużych mieszkań, idealnych dla rodzin z dziećmi, oferujemy część usługo-handlową o łącznej powierzchni 4 tys. m² oraz część rekreacyjną z pergolą i fontanną. Do lokali na parterze przynależeć będą także prywatne ogródki i tarasy. Mieszkańcy mają zatem wszystko na wyciągnięcie ręki, na jednej, dużej i zamkniętej przestrzeni – tłumaczy ekspert Lokum Deweloper. Osiedla zlokalizowane w rozwijających się częściach miasta to perspektywiczna inwestycja – dobrze skomunikowane z centrum, z pełną infrastrukturą i zapleczem usługowym, w przeciwieństwie do mieszkań usytuowanych na peryferiach, nie tracą na wartości. W przyszłości więc można na nich zarobić, wynajmując je, lub też sprzedając.

źródło: ib.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe