informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w Unii Europejskiej

Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w Unii Europejskiej

Wiadomości / 2014.06.09

Już od przyszłego roku konieczność stosowania klas i etykiet energetycznych obejmie również produkty służące do ogrzewania budynków. Ale to nie jedyne zmiany, jakie zgodnie z unijnymi dyrektywami, czekają nas od 2015 roku.

Przed nami olbrzymie zmiany na rynku urządzeń grzewczych na terenie całej Europy. Wymogi stawiane systemom grzewczym spowodują, że z obiegu wycofane zostaną niskoefektywne urządzenia centralnego ogrzewania. Wynikiem prowadzonej przez Unię Europejską polityki produktowej stanie się konieczność stosowania klas i etykiet energetycznych dla wielu grup produktów min. AGD, ale również klimatyzatorów czy pomp obiegowych. Od 2015 roku wymóg ten będzie koniecznym do spełnienia także wśród produktów służących do ogrzewania budynków.

W marcu zeszłego roku Komisja Europejska zakończyła prace nad rozszerzeniem wymagań energetycznych na kolejne grupy produktów, takie jak kotły i urządzenia grzewcze zasilane gazem, olejem i energią elektryczną.

  • Klasy energetyczne wg Ecodesign

Dyrektywa Ecodesign (Ekoprojekt) została przyjęta we wrześniu 2013 roku. Zawiera szereg szczegółowych oczekiwań względem urządzeń do centralnego ogrzewania (c.o.) o mocy do 400 kW, dotyczących przypisania im odpowiednich etykiet energetycznych. Od września 2015 roku producenci będą mieli obowiązek etykietowania urządzeń c.o. Głównym wyznacznikiem zakwalifikowania urządzenia do konkretnej klasy energetycznej będzie wartość jego sezonowego współczynnika efektywności. Określa on stosunek uzyskanej energii do wykorzystanej energii pierwotnej. Średni europejski współczynnik nakładu energii pierwotnej dla energii elektrycznej wynosi 2,5, a dla gazu ziemnego lub oleju 1,0.

Łatwo obliczyć, że kocioł elektryczny charakteryzujący się sprawnością w stosunku do energii końcowej ok. 97%, do energii pierwotnej uzyska współczynnik efektywności na poziomie ok. 40% (97/2,5). Automatycznie zostanie on przypisany do jednej z najniższych klas energetycznych - klasy D. Aby urządzenie zostało zakwalifikowane do konkretnej klasy, poza minimalną efektywnością, musi spełnić wymagania dotyczące poziomu hałasu i emisji NOx (emisja tlenków azotu).

Pompy ciepła - efektywność powyżej 100%

Analizując dane zawarte w rozporządzeniu łatwo stwierdzić, że urządzenia czerpiące energię z odnawialnych źródeł są w stanie jako jedyne osiągnąć efektywność powyżej 100%, a tym samym automatycznie uzyskać klasę powyżej A.

Do najwyższych klas energetycznych, czyli A++ i A+++, mogą zakwalifikować się sprężarkowe pompy ciepła zasilane energią elektryczną, wśród nich pompy ciepła Sofath. Dla porównania, gazowe lub olejowe kotły kondensacyjne zakwalifikują się do klas B lub C, w przedziale D-E znajdą się natomiast kotły niekondensacyjne oraz węglowe. Ich efektywność będzie najniższa, a eksploatacja najdroższa.

Nowe oblicze rynku grzewczego w Europie

Przedstawione wymagania dla kotłów stałopalnych spowodują wprowadzenie bardzo ostrych wymogów w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, czyli tlenków węgla, węglowodorów i pyłów zawieszonych. W efekcie większość obecnie stosowanych technologii grzewczych, w szczególności tych, które bazują na paliwie węglowym, zostanie stopniowo wycofywana z rynku. We wrześniu 2015 roku zostaną wycofane z rynku niekondensacyjne kotły olejowe oraz gazowe, zarówno z otwartą, jak i zamkniętą komorą spalania. Przewiduje się, że urządzenia grzewcze, które nie spełnią europejskich standardów Ecodesign w 2015 roku, przekraczają 90% aktualnie zainstalowanych systemów.

- Wprowadzane regulacje zmienią oblicze rynku grzewczego w Europie. Nowe przepisy związane będą przede wszystkim ze wzrostem znaczenia pomp ciepła wszelkiego rodzaju. Wycofanie z rynku kotłów olejowych i gazowych o niskiej efektywności wpłynie na rozpowszechnienie urządzeń czerpiących ciepło z odnawialnych źródeł energii. W związku z nieuniknionymi zmianami warto więc zastanowić się już dziś nad modernizacją źródła ciepła, a wybierając system grzewczy do nowego domu - zweryfikować go pod kątem kosztów eksploatacyjnych i wymogów europejskich - wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert Sofath.

źródło: sofath/informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe