Polski potencjał główną siłą napędową jednolitego rynku cyfrowego w regionie
Według najnowszych badań niezależnej organizacji analityczno-badawczej Top of Digital Europe (ToDE) region państw Morza Bałtyckiego, z Polską jako ważnym graczem, stanowi bardzo ważny ośrodek w kontekście rozwoju gospodarki cyfrowej. Wyniki potwierdzające te tezy zostały opubli-kowane w dwóch raportach Top of Digital Europe, które zaprezentowano podczas odbywającego się w dniach 15-16 czerwca 2016 r. międzynarodowego kongresu Impact 16’.
Top of Digital Europe, jako niezależna organizacja non-profit ICT, zajmująca się promocją idei transgranicznej współpracy cyfrowej w regionie państw Morza Bałtyckiego, przeprowadza szereg analiz ukazujących ogromny potencjał transgranicznej kooperacji w obszarze ICT oraz jej pozytywnego wpływu na rozwój gospodarki. Aktualne dane dotyczące tego tematu ujęte zostały w dwóch najnowszych raportach Top of Digital Europe – „The State of Digital Region”, którego współautorem jest Martin Andersson z Lund University oraz „A Digital Single Market. Growing the Baltic Sea Region”. Celem pierwszego z raportów jest dostarczenie decydentom corocznych, zaktualizowanych danych dotyczących osiągnięć i potencjału państw Morza Bałtyckiego, jako globalnego centrum ICT. Ukazuje on również, jak rozwój w regionie współgra z najnowszymi trendami w gospodarce cyfrowej. Drugi z raportów ToDE prezentuje potencjał jednolitego rynku cyfrowego w regionie państw Morza Bałtyckiego oraz jego wpływ na rozwój gospodarczy. Badania pokazują, że taka polityka pozwala w ciągu kilku lat osiągnać wszystkim krajom w regionie poziom kraju przodującego. Według badań, obszar państw Morza Bałtyckiego stanowi centrum transformacji cyfrowej nie tylko w Europie, ale i na świecie, a ogromną rolę odgrywa w tym Polska. Mimo że inne kraje w regionie wybijają się w niektórych aspektach, to ogromny potencjał tkwiący w niewykorzystanych w całości możliwościach wysokowywkalfikowanych polskich specjalistów może odegrać kluczową rolę w sukcesie biznesu związanego z obszarem ICT. Stosunkowo mniejszy dostęp do środków cyfryzacji nie oznacza wolniejszego tempa rozwoju. Kluczowe w przypadku Polski są duże zasoby ludzkie w obszarze ICT oraz popyt na nowe towary i usługi w tej dziedzinie. Zwiększona liczba pracowników o specjalistycznych umiejętnościach pozwala bowiem na korzystanie z możliwości jakie niesie za sobą cyfryzacja i umożliwia przedsiębiorcom wdrażanie i czerpanie korzyści z nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. Polska, przyczyniając się do współpracy pomiędzy państwami Morza Bałtyckiego a krajami skandynawskimi, wnosi istotny wkład w rozwój całego regionu.
Główne wnioski z obu raportów zaprezentowane zostały podczas pierwszego miedzynardowego kongresu Impact 16’ odbywającego się w dniach 15-16.06.2016 r., którego tematem przewodnim była Czwarta Rewolucja Przemysłowa. W imieniu organizacji Top of Digital Region wystąpił Martin Andersson z Lund University oraz Torben Aaberg z Baltic Development Forum. Raporty zaprezentowane zostały w ramach panelu dyskusyjnego zorganizowanego przy współpracy Baltic Development Forum (BDF) oraz Polskiej Prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (CBSS), reprezentowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tematem przewodnim sesji panelowej były potencjał cyfrowy oraz możliwości przedsiębiorczości w regionie państw Morza Bałtyckiego. Wystąpienia przedstawicieli Top Of Digital Europe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, podobnie jak i całe wydarzenie Impact 16’. W ramach dwóch dni kongresowych udział w sesjach wzięło 3500 uczestników, w tym wielu krajowych i zagranicznych ekspertów.
Więcej informacji na temat raportów znajdziecie Państwo: http://topofdigital.eu/bdf-summit-2015-exploring-a-baltic-sea-region-digital-single-market-two-new-reports-from-top-of-digital-europe/