Polskie startupy ruszają na podbój Bostonu! Znamy finalistów programu MIT Enterprise Forum Poland
Opracowali innowacyjne technologie, teraz mają szansę zawojować nimi amerykański rynek. Osiem polskich startupów, finalistów programu MIT Enterprise Forum Poland, pojedzie wkrótce do Bostonu, aby prezentować swoje rozwiązania przed inwestorami z USA na najlepszym na świecie uniwersytecie technologicznym – Massachusetts Institute of Technology.
Zakończyła się 2. edycja jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych dla startupów technologicznych – MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji po to, aby zwiększyć ich szansę na rynkowy sukces. W rozwój startupów w ramach programu zaangażowali się tacy rynkowi giganci jak PKO Bank Polski, Grupa PGNiG, KGHM CUPRUM Centrum Badawczo-Rozwojowe, Grupa Adamed, Intel, Visa oraz Hewlett Packard Enterprise Polska.
- Do 2. edycji akceleratora zgłosiło się niemal 300 startupów technologicznych z całej Polski. Wybraliśmy 23 bardzo innowacyjne zespoły, które przez trzy miesiące dopracowywały swoje pomysły, szczególnie od strony biznesowej, pod okiem trenerów, ponad 100 międzynarodowych mentorów, a także ekspertów z największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw w czterech ścieżkach tematycznych i jednej ogólnej – mówi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna MIT Enterprise Forum Poland. – Wszystkie 22 zespoły, które ukończyły program oferują ciekawe dla polskiego i światowego rynku rozwiązania. Zgodnie z regułami programu, wybraliśmy 8 obiecujących startupów, które wyjadą na tygodniowy Bootcamp do Bostonu, gdzie będą m.in. mieli szansę zdobyć wiedzę o funkcjonowaniu na rynku amerykańskim od najlepszych ekspertów MIT i starać się o pozyskanie inwestorów z USA. Dla młodych, innowacyjnych firm to ogromna szansa na komercjalizację swoich produktów i usług na rynkach zagranicznych – dodaje.
Finaliści programu MIT Enterprise Forum Poland zostali ogłoszeni w trakcie konferencji StartSmart „Connected Future: Artificial Intelligence & Internet of Things”, która odbyła się 5. czerwca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Kto pojedzie do Bostonu?
Finalistami 2. edycji programu akceleracji MIT Enterprise Forum Poland zostali:
- 2040.io (inteligentny asystent dla działów sprzedaży, który zastępuje tradycyjną pracę z systemami typu CRM)
Startup z Krakowa, który stworzył Edwarda – inteligentnego asystenta dla działów sprzedaży, zastępującego tradycyjną pracę z systemami typu CRM. Zakładając 2040.io, twórcy Edwarda, postanowili wykorzystać fakt dynamicznego rozwoju segmentu uczenia maszynowego i połączyć te algorytmy z naturalnym interfejsem konwersacyjnym, czyli stworzyć inteligentnego asystenta, który komunikować się będzie z użytkownikami w formie interfejsu „chatowego”, a przy tym będzie na tyle mądry, aby uczyć się w sposób automatyczny zachowań użytkowników.
- InnovaLab (markery do materiałów, zapobiegające podrabianiu oryginalnych produktów)
Innowacyjne markery chemiczne, które zapobiegają podrabianiu oryginalnych produktów. Technologią rozwijaną przez InnovaLab, firmę założoną przez Katarzynę Sawicz-Kryniger, doktorantkę Politechniki Krakowskiej, już od kilku lat interesują się polscy i światowi producenci. W odróżnieniu od innych dostępnych na rynku metod znakowania produktów, rozwiązania oferowane przez InnovaLab nie mają charakteru naklejki, hologramu czy tłoczenia, lecz są integralnymi składnikami zabezpieczanego materiału.
- Medical Simulation Technologies (pierwszy na świecie symulator echokardiografii przezprzełykowej bazujący na rzeczywistych danych z tomografii komputerowej)
Pierwszy na świecie symulator echokardiografii przezprzełykowej bazujący na rzeczywistych danych z tomografii komputerowej. Urządzenie służy do nauki i treningu kardiologów oraz innych specjalistów wykonujących to badanie. Jedynie trzy firmy na świecie produkują podobne symulatory, ale w odróżnieniu od nich Medical Simulation Technologies bazuje nie na syntetycznych modelach serca, ale na modelu serca prawdziwego pacjenta, który uzyskano na bazie retrospektywnego badania zrealizowanego metodą tomografii komputerowej.
- Nu Delta (błyskawiczne rozpoznanie informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie)
Firma Nu Delta stworzyła rewolucyjne oprogramowanie, które w błyskawiczny sposób odczytuje zeskanowane faktury i przyśpiesza proces wprowadzania dokumentów do programów księgowych. Aplikacja pozwala w bardzo prosty i intuicyjny sposób poradzić sobie z rozpoznaniem setek dokumentów w bardzo krótkim czasie. Jednym z największych atutów tego rozwiązania jest możliwość przetworzenia i odczytu wszelkich dokumentów papierowych na wersję elektroniczną – nie tylko faktur, ale również m.in. paragonów, umów czy CV.
- Predictail (przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data)
Rozwiązanie zaproponowane przez Predictail pozwala na przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data, co zapobiega ponoszeniu wysokich kosztów związanych z naprawami i przestojami technicznymi. Dane pomiarowe z maszyn są analizowane przy pomocy nowoczesnych algorytmów Machine Learningowych w taki sposób, żeby wykrywać pojawiające się anomalie i trendy, co umożliwia odpowiednią reakcję jeszcze zanim maszyna się zepsuje. Pozwala to ograniczyć okresy przestoju maszyn i linii technologicznych, zamówić wcześniej części zamienne i odpowiednio zaplanować akcję serwisową.
- SensoriumLab (telemonitoring pacjentów zagrożonych wysiękiem opłucnowym)
Telemonitoring pacjentów zagrożonych wysiękiem opłucnowym, którego wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie w leczeniu choroby. Technologia rozwijana przez SensoriumLab oparta jest na wieloletnich badaniach z obszaru biocybernetyki i jest jedynym tego typu produktem na świecie.
- Vortex Oil Engineering (zwiększenie wydajności wydobycia ropy naftowej ze złóż poprzez mechaniczną zmianę właściwości wody technicznej i zmniejszenie jej zużycia na złożu)
Vortex Oil Engineering pomaga wydobywcom oraz dostawcom gazu i ropy zmniejszyć zużycie wody podczas prac wydobywczych. Zdaniem założycieli VOE podczas samego procesu wydobywania złóż, korporacje tracą pieniądze, zużywając znacznie więcej wody niż jest to konieczne. Rozwiązaniem tego problemu jest zaproponowane przez Vortex Oil Engineering specjalne urządzenie, które nakłada się na rury wydobywające złoża z ziemi.
- Waywer (platforma multimedialnej komunikacji z klientami dla korporacji)
Waywer za cel obrał sobie poprawę komunikacji pomiędzy firmami a klientami, tworząc interaktywną platformę wideo, która umożliwia tworzenie unikalnych procesów sprzedażowych na różnych etapach współpracy z klientami – od gromadzenia danych i zgód marketingowych, poprzez zdalne wiadomości wideo, prowadzenie prezentacji wideo w systemie online aż do zautomatyzowanego zamknięcia sprzedaży.
Polskie startupy z ogromnym potencjałem
Jak twierdzi Magdalena Jabłońska z akceleratora MIT Enterprise Forum Poland, wszystkie startupy biorące udział w programie, mają ogromną szansę na rynkowy sukces.
- Ze zgłoszeń, które otrzymujemy, staramy się wybrać najlepsze startupy, które rzeczywiście mogą liczyć na szybką komercjalizację swoich rozwiązań. W proces weryfikacji aplikacji zaangażowany jest cały sztab międzynarodowych jurorów i ekspertów naszych firm partnerskich w 4 ścieżkach branżowych, którzy mają ogromne doświadczenie na rynkach na całym świecie i potrafią ocenić potencjał, który drzemie w poszczególnych technologiach. Nasz program pozwala na szybkie zderzenie pomysłu z realiami, stąd ważne jest, jakie jest podejście zespołu i jego zaangażowanie – mówi Jabłońska. – Wszystkie startupy z 2 edycji programu rozwijają bardzo innowacyjne technologie, często unikalne w skali globalnej. My pomogliśmy im dopracować pomysły od strony biznesowej. Nasi partnerzy wspierali proces walidacji rozwiązania ukierunkowany na komercjalizację. Jestem przekonana, że wszystkie zespoły, o ile nadal będą wykazywać się taką determinacją w dążeniu do celu, mogą liczyć na międzynarodowy sukces – dodaje.
Partnerami programu MIT Enterprise Forum Poland są również Campus Warsaw, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP) oraz Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Od strony prawnej program jest wspierany przez kancelarie JWP Rzecznicy Patentowi oraz Wardyński i Wspólnicy.
źródło: informacjebranzowe.pl