informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Praca w przyszłości - budowanie efektywnego środowiska pracy

Praca w przyszłości - budowanie efektywnego środowiska pracy

Wiadomości / 2015.02.23

Pracownicy stanowią jeden z najważniejszych zasobów firmy. Ale czy pracodawcy są świadomi tego, co jest i będzie ważne dla zdobycia ich lojalności i zbudowania efektywnego środowiska pracy? Europejscy managerowie będą musieli stawić czoło większej liczbie wyzwań niż kiedykolwiek. Do kwestii związanych z budowaniem długofalowej lojalności Klientów, poszukiwanie nowych źródeł przychodów dochodzą bowiem te związane z odpowiednim dostosowaniem firmy do zmian w otoczeniu informatycznym i przystosowaniem do nowych potrzeb pracowników.

Nowoczesne technologie przyczyniły się do znacznego usprawnienia w zakresie obsługi Klienta. Ten sam trend będzie dotyczył administracji publicznej. Komisja Europejska przewiduje, że do 2015 roku 50% obywateli oraz 80% firm będzie komunikować się z urzędami elektronicznie. Ewolucja technologiczna wpływa również na zmianę oczekiwań pracowników związanych z dostępem do innowacyjnych narzędzi w miejscu pracy. Nowy projekt badawczy zrealizowany na zlecenie Ricoh przez The Economist Intelligence Unit „Praca w przyszłości” przybliża najważniejsze zmiany, które według ekspertów nastąpią w środowisku pracy w ciągu najbliższych 10-15 lat. Sir Cary Cooper, profesor psychologii organizacyjnej na Uniwersytecie Lancaster, wśród najważniejszych trendów wymienia radzenie sobie ze zmianami demograficznymi oraz odejście od tradycyjnego 8 godzinnego dnia pracy. Z jednej strony wiąże się to z podwyższeniem wieku emerytalnego a z drugiej z potrzebą pogodzenia obowiązków związanych z wychowaniem dzieci i pracy.

Wprowadzenie elastycznych godzin pracy i wdrożenie innowacyjnych narzędzi technologicznych będą stanowiły jedne z najważniejszych czynników, które pozwolą na przyciągniecie i utrzymanie najlepszych pracowników. Według danych zawartych w Oxford Economics Report z 2014 roku rotacja pracowników jest niezwykle kosztowna. W skali roku koszt znalezienia i wdrożenia nowego pracownika w firmie z sektora MŚP osiąga w Wielkiej Brytanii 30 tysięcy £. W ciągu najbliższych 10-15 lat managerowie będą musieli również nauczyć się zarządzać kadrą w bardzo zróżnicowanym wieku. 40 i 50 latkowie spotkają się w pracy z młodym pokoleniem. Odpowiednie wykorzystanie doświadczenia i umiejętności tak zróżnicowanego wiekowo zespołu będzie wymagało od managerów dużych umiejętności miękkich oraz stworzenia efektywnego środowiska pracy.

Według innego z ekspertów, profesora Jamesa Barona z Uniwersytetu Yale, zmiany demograficzne będą wymagały wprowadzenia nowych metod motywacji. W związku z tym możemy spodziewać się ewolucji modelu zarządzania z efektywnościowego na aspiracyjny. Według profesora Barona Pokolenie Milenijne skupia się w znacznie większym zakresie na znaczeniu i celach związanym z wykonywanymi zadaniami. Doskonale radzą sobie z ogromną liczbą informacji i są w stanie realizować kilka projektów jednocześnie. W związku z rozmazywaniem się granicy między życiem prywatnym a zawodowym coraz większe znaczenie na możliwość pracy zdalnej, realizowanej w ramach elastycznie określanych godzin.

Dostosowanie do nowych potrzeb pracowników, zapewnienie dostępu do innowacyjnych narzędzi umożliwiających efektywną współpracę i pracę zdalną będą kluczowe dla rozwoju nowoczesnych firm. Warto przy tym podkreślić, że tworzenie odpowiedniej infrastruktury to proces długofalowy, który powinien rozpocząć się już teraz.

źródło: ricoh/informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe